Riiassa on Rozengrals (www.rozengrals.lv), kannatta ehdottomasti poiketa nauttimaan keskiaikaisesta tunnelmasta. Ei ole halpispaikka mutta kerrassaan upea kokemus. 1200 luvulla paikka ollut viinikellari. Valaistu lähes pelkästään kynttilöin ja aiheeseen sopiva musiikki soi taustalla...sijaitsee vanhassa kaupungissa. Mitään muuta paikkaa Riiassa en voi niin lämpimästi suositella jos yhtään nautit historian siipien havinasta.
upea, tunnelmallinen ravintola
7
3232
Vastaukset
- ja tunnelma ja ruoka piisas
- Siisu
Ollaan menossa Riikaan pääsiäisenä, tuo ravintola vaikuttaa tunnelmalliselta ja hotelli onkin tuon ravintolan lähellä. Pitikö pöytä varata etukäteen?
- aurinkonousee
Siisu kirjoitti:
Ollaan menossa Riikaan pääsiäisenä, tuo ravintola vaikuttaa tunnelmalliselta ja hotelli onkin tuon ravintolan lähellä. Pitikö pöytä varata etukäteen?
kannattaa varata pöytä etukäteen, kuulema sesonkiaikaan iltaisin täynnä, ravintolan nettisivulla voi tehdä varauksen kätevästi.
- toukokuussa
Kiitos vinkistä.
Onko tietoa, onko paikassa erikseen lounasaikaan edullisempi lounasmenu?
Tai kannattaako yleensä päivällä mennä?
Onko iltaisin musiikkia tms. ohjelmaa? - ruopo
Rozengrals oli elämäni suurin pettymys, vaikka en ole ammattilainen minulla on käsitys siittä kuinka ankanrinta tulisi valmistaa, tämän ravintolan kokilla ei ollut asiasta mitään käsitystä. TÄYTTÄ PASKAA ja kallis jopa Suomen hintoihin nähden. En suosittele kenellekkään.
- juoda voi
Hei,
olen kerran käynyt ja vain jotakin erikoisolutta savituopista maistellut. Hyvää oli.
Ruoat ovat kyllä kalliita, tunnelman saa muutenkin. Menimme sisään varsin myöhään arki-iltana toukokuussa, oli hiljaista eikä ruokapakkoa. Ruokailijat olivat jo poistumassa. Sai rauhassa istua pelkän juoman kanssa.
Vessa kannattaa katsoa myös, sama hämärä tunnelma jatkuu sielläkin, ei mitään loisteputkia. - Riganieki
juoda voi kirjoitti:
Hei,
olen kerran käynyt ja vain jotakin erikoisolutta savituopista maistellut. Hyvää oli.
Ruoat ovat kyllä kalliita, tunnelman saa muutenkin. Menimme sisään varsin myöhään arki-iltana toukokuussa, oli hiljaista eikä ruokapakkoa. Ruokailijat olivat jo poistumassa. Sai rauhassa istua pelkän juoman kanssa.
Vessa kannattaa katsoa myös, sama hämärä tunnelma jatkuu sielläkin, ei mitään loisteputkia....vaikka ihan kahvilla. Olen usein poikennut kahvikupposella. Ruokailemassa kerran. Ei etityistä suuntaan tai toiseen. Vähän pelivaraa oli kyllä tarjoilijan asenteessa. Toisaalta ruokailuseuruekin oli melkoista eipäs-kun-juupas-tai-ehkä-sittenkin...:))
Mitä hintoihin tulee, niin vanhassa kaupungissa ei kannata syödä, jos haluaa halvalla vatsansa täyteen. Ns. Suomen hintaa periaatteessa. Pitänee kuitenkin muistaa, että VASTAAVAT paikat Suomessa ovat todennäköisesti reilusti kalliimpia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141194- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979