Eli siis en ole bulimikko, enkä edes suunnittele koskaan oksentavani tahallisesti, mutta kysymys teille : Kun oksennatte työntämällä sormet kurkkuun, niin ehdittekö vetää käden pois alta ennen kuin oksennus tulee vai oksennatteko kätenne päälle ja pesette sen sitten?
ja en kaipaa mitään vittuiluja, haluaisin ihan oikeasti tietää.
ja en kaipaa mitään vittuiluja, haluaisin ihan oikeasti tietää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
yleensä kerkeen ottaa käden "pois alta" melkee kokonaan. ainahan tietenkin vähän tulee tai no niin.
joskus kummiski tulee ihan reilusti kädelle, eikä vain kerkee ottaa sitä pois.
siis ite en nyt tahalleen käden päälle oksenna, mutta yleensä aika oksennuksessa se käsi kuitenkin on. edellisen kanssa oikeestaan sama vastaus.
Mutta joo. Aika samoilla linjoilla edellisten kanssa. Yleensä kerkeän ottaa pois, mutta joskus oksennus tulee kädelle.
Mutta vaikken kädelle oksentaisikaan, niin kyllähän sitä kättä pitää muutenkin välillä pestä. Ei se käden kurkkuun työntäminen mitään puhdasta hommaa ole..
käsi menee pakosti koko ajan oksennekseen, mut pesen käsiäni joka välissä kun oksennan, eli vessan pytyn vieressä on vesihana. joskus vähän roiskuu yli laidankin, mut vedellähän se lähtee.
joo minäkin pesen käsiäni siinä samalla vähän väliä, oikeastaan joka kurkkuun työntämisen jälkeen kun oksennusta on tullut ja sitten vielä lopuksi kunnolla saippualla kun meinaa se oksennuksen haju jäädä tosi helposti haisemaan käteen. aika ällöä :D
harvemmin ehdin ottaa käden pois, enkä ees ehkä ajattelekkaan ottavani sitä pois vaan oksennan siis kädelleni ja pesen sen sitten..
Itse oksennan juomalla vettä ja sitten vatsalihaksilla avittaen. Käsien kanssa en osaa oksentaa, tuntuu hassulta ajatukseltakin, vaikka olenkin yrittänyt muutamat kerrat.