Kumpi kosi?

Meidän ikäluokassa

Minä naisena kosin aikoinaan miestäni, koska meillä oli jo yksi lapsi tehtynä. Jos olisin odottanut miehen kosintaa, sitä ei olisi tullut koskaan.

Entäs teillä?

9

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olimme viisi vuotta kihloissa ja asuneet sen ajan yhdessä.
      Kun esikoinen syntyi, niin pappi kastoi sen minun sukunimelle, mutta se ei käynyt tuomiokapitulille, joten emme viittsineet ryhtyä sitä sen kummemmin selvittämään, vaan kävimme maistraatissa tuomarin hoitaessa parissa minuutissa sen ongelman pois!;)

      Kanslisti kysyi onko todistajia mukana, nostin vauvan kantokorin hänen eteensä ja sanoin, että täältä löytyy yksi!
      Oli meillä siskon mies sekä vaimon pikkusisko aikuisia todistajia.

      • Ap.

        Äidilleni oli kova paikka, kun en ollut naimisissa, kun sain esikoiseni. Tuntui kuin mummo olisi hyväksynyt ensimmäisen lapsenlapsensa vasta sen jälkeen, kun olin mennyt naimisiin lapsen isän kanssa. Ikävä kyllä.

        Nyt hänellä on 9 lastenlasta ja 1 lapsenlapsenlapsi.


      • miksi pitäisi

        Eipä vielä ole "tarvinnut" miestä pyydellä
        , ja hamekangasta tässä kyselin, kun 20 v on
        "susiparina" elelty, sain vastaukseksi et jotain
        olet unohtanut, että eikös makuuhuoneeseenkin
        tarvis uudet verhot?
        Et se siitä, eiköpä ne verhot kuiteskin saada.


    • vaimo.

      pyysin miestäni kosimaan,
      silloin 8.5.1965, 18v päivänään.

    • namisuku

      ...oli ja on..heh vieläkin se ikäero Mieheni kanssa.
      Tavattuamme hän Kosi jo seuraavana Aamuna=D
      Vastsin tietysti, että tämä meni nyt varmasti (Hurmion) piikkiin..heh
      Hänen vannottuaan Tarkoituksensa ja Vauva-Haaveensa myönnyin Välittömästi=D
      Se se oli vasta Tosi Upeeta Aikaa, kun sain olla kaikin puolin Terveenä=DD

      Nyt eletään Samalla Lailla, vain hiukka hitaammin:))

    • kosi, ja tapahtuman muisto tuo vieläkin hellän hymyn huulilleni. Toista yhtä pitkää ja polveilevaa monologia ei tuo muutoin selkeäpuheisena tunnettu, itsevarma mies varmaan koko elämänsä aikana esittänytkään.

      Puhuttiin asiat sitten samantien kerralla valmiiksi ja päätettiin hääpäivän ajankohtakin. Julkikihloihin menimme vasta paljon myöhemmin ja naureskelimme salaa, kun moni ehti kysellä kihlajaisia vaikka sillä asialla ei mielestämme ollut oikeastaan mitään merkitystä. Joku ehti hätyytellä minuakin kosimaan. Me etenimme siihen aikaan kummastuttavan hitaasti ja ihan omaan tahtiimme kaikissa vaiheissa.

      Mieheni valmistujaistanssiaisissa esiinnyin sitten vajaa viikkoa aikaisemmin käyttämässäni vihkipuvussa ilman jakkua ja laahusta. Hupia syntyi myös, kun joku hänen opiskelukavereistaan sanoi leikillään tanssin jälkeen palauttavansa minut poikaystävälleni ja minä totesin tämän olevan jo entinen poikaystäväni. Se havahdutti pöytäseurueemme, joista vain yksi pari tunsi salaisuutemme ja muut alkoivat ihmetellä eromme syytä - kunnes ojensin nähtäväksi vasemman käteni uutuudenkiiltävine sormuksineen.

      • sukunimi ei

        tunnu omalta vieläkään. Minulla oli äitini tyttönimi ennen aviotumistani. Olen alkanut kunnioittaa jo edesmenneitä isovanhempiani ja heidän elämäntyötään enemmän mitä vanhemmaksi olen tullut. Haluaisin oman tyttönimeni takaisin.


      • +++++++++++

        että odotitte hänen valmistumistaan ensin, ennen kuin ryntäsitte vihille.


      • Olen jo vaihtanut
        sukunimi ei kirjoitti:

        tunnu omalta vieläkään. Minulla oli äitini tyttönimi ennen aviotumistani. Olen alkanut kunnioittaa jo edesmenneitä isovanhempiani ja heidän elämäntyötään enemmän mitä vanhemmaksi olen tullut. Haluaisin oman tyttönimeni takaisin.

        Se on yksinkertainen toimenpide. Ilmoitus vaan maistraatille ja siinä ei tarvitse perusteluita, siis tuossa tapauksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe