Joku esitti täällä Haapavedestä virheellistä tietoa. Haapavesi ei ole ahdasmielinen paikka, täällä saa hyvin apua niin mielenterveysongelmaiset kuin alkoholistitkin, jatkohoito on myös järjestetty sekä voi hakea kuntoutustöihin sairaalahoidon jälkeen ja meillä on yksityinen hoitokoti, johon mahtuu useampi, joka ei voi yksin asua. Ruokapaketteja kehtaa hakea, haen niitä itsekkin sekä sosiaalitoimistossa voi käydä tarvittaessa, olen itsekkin käynyt, nytkin pitäis saada uudet silmälasit. ROHKEESTI VAAN KÄYTTÄMÄÄN HAAPAVEDEN PALVELUITA, EI TEITÄ KUKAAN KYTTÄÄ.
Haapavesi on mukava paikka
asua
12725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On kait se sitten tieten mukava asua Haapavedellä, kun silmälasitkin saa sossusta ja hoitokin on järjestetty jos heittää tai janottaa. Tärkeitä todellakin, mutta
miten lie tuon sairaanhoidon, hammaslääkärin yms. kanssa.
Ja onko niitä jaossa silmälaseja kuinka paljon tai vaikkapas ruokapaketteja.
Ei mitää nätää, jos vielä kehtaa hakeakkin. Mukavaahan se on. Siis asua Haapavedellä jos nämä asiat täyttyvät. Muusta ei väliä.
olemassa ja on todella matalaotsainen ja kehittymätön ihminen, joka sen tarvitsijoitakin näykkii, kuten edellinen kirjoittaja.
Pystyyhän tuosta lukemaa vaikka ei ole matalaotsainenkaan, että pitää pitäjästä löytyä muutakin kuin sosiaaliturva, joka sekin vain harvoille toimii.
Toivottovasti moni tarvitsija siis todella tarvitsija saa sitä. Mutta pohjanmaan helmi yskii.
näyttöjä. Sinähän itse voit hyvinkin olla joku harhoissaelelevä mielenterveyspotilas, jolla ei ole lainkaan todellisuudentajua! Katsos toiset tietävät ja toiset vain luulee tietävänsä. Täällä Haapavedellä on kaikki mainitsemasi asiat moniverroin pahemmin kuin missään suomalaisessa isommassa kaupungissa. Otappa ensin selvää, ennenkuin kirjoittelet mitä sattuu.
Haapavesi ja ympäristökunnat ovat vuosikausia kamppailleet lain asettamien velvoitteiden kanssa, että saatais edes minimipalvelut jotenkin hoidettua kun isoilla paikkakunnilla palvelutarjonta on aina ollut riittävää ja joiltakin osin tarjontaa on jopa yli kysynnän!
mieluummin huonosti isossa kaupungisa kuin Haapavedellä. Molemmista on kokemusta. Sitäpaitsin Haapavedellä ei ole oikeasti mitään mahdollisuuksia, mutta esimerkiksi Oulussa voi jo hyvinkin ellää.
omat huonot puolensa ja yksi niistä on jatkuva tuulen vinkka joka käy mereltä olitpa missäpäin Oulua tahansa.
paikkaa taida ollakaan.
muodostuu monista tekijöistä. Minä en Suomessa valitse mitään muuta kuin Helsingin, mutta ymmärrän, että jollekin Haapavesi on se paras paikka. Hyvä niin, voimme itsekukin asua parhaalla mahdollisella paikalla turhaan törmäämättä asenteinemme toistemme reviireille! Kylässä toki silti saa käydä...
ei mitkään raikkaat tuulet puhalla siksi on hyttysiäki kuten haisulan väellä
on tosi makeeta elää, käy vain joka päivä ruokajonossa ja kadunkulmilla kerjäämässä.
Kävin viime lauantaina Oulusa, ku emännän piti päästä ostoksille sinne. Minkä takia ne kaikki yli 100 000 ihimistä on niin pienelle alalle majjoittunneet. Ja autoja joka paikka täynnä. Kyllä täällä on sentään vielä tillaa ihimisen asua ja kulukia.
Thaimaahan