päihtynyt tai mielenterveyspotilas!
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/varkauden-lomautukset-tiukkaan-tarkasteluun(82747).ece
Varkaudessa
12
1421
Vastaukset
- mielenterveys
Potilas kylläkin.Eioo kukaan auttanut enkä apua huoli enkä kerjää.Senverran hullu oon.
- hyvä,
jos jokin palvelu on hoidettu Varkaudessa asiallisesti. Tuosta Savon Sanomien jutusta käy selvästi ilmi, että Varkaus hoitaa vanhuksiaan niin heikosti, että lääninhallitus, joka valvoo kuntien toimintaa, joutuu puuttumaan asiaan. Siitä kannattaa kuntalaisena olla huolisaan ja kysyä kaupungin johtavilta poliitikoilta ja virkamiehiltä, miten tähän on tultu.
Kannattaa varmaan ottaa tämä asia kunnallisvaalien alla esille. - ollenkaan perillä
hyvä, kirjoitti:
jos jokin palvelu on hoidettu Varkaudessa asiallisesti. Tuosta Savon Sanomien jutusta käy selvästi ilmi, että Varkaus hoitaa vanhuksiaan niin heikosti, että lääninhallitus, joka valvoo kuntien toimintaa, joutuu puuttumaan asiaan. Siitä kannattaa kuntalaisena olla huolisaan ja kysyä kaupungin johtavilta poliitikoilta ja virkamiehiltä, miten tähän on tultu.
Kannattaa varmaan ottaa tämä asia kunnallisvaalien alla esille.siitä paljonko nuorempia ja vanhempia läheisiämme on kuollut jo tähän mennessä kuollut vajavaiseen hoitoon? Ja paljonko ennnättää vielä kuolla ennenkuin havaitaan että V.....a on matoja ja ne kangertaa päättäjien mieltä.
Nyt ollaan jo siinä tilanteessa että ensiavussa hoidetaan kännikalat ensin ja asiakas jolla on keinonivel luiskahtanut paikoiltaan saa hoitoa vasta viikon jälkeen jos sittenkään, onpa jo niin vanhakin.
- exä-
"Varkauden kaupungin lomautukset huolestuttavat lääninhallituksen sosiaali- ja terveystoimea. Perjantaina suoritetun tarkastuskäynnin perusteella suurinta huoli on perusterveydenhuollossa, jossa pelätään potilasturvallisuuden ja henkilöstön jaksamisen puolesta."
Onneksi tarkastuksia tehdään ja päättäjät joutuvat miettimään ratkaisujaan -edes hieman.
"- Samaan aikaan esimerkiksi päihdehuolto ja psykiatria on molemmat hoidettu jopa paremmin kuin erinomaisesti."
Valitettavasti kylmä totuus on se, että jos em. mainittuja ongelmia ei hoideta, pyrkivät ne tuomaan mukanaan lisäongelmia. Nämä lisäongelmat ovat vielä pahempia ja kalliimpia. Mielestäni esim. ehkäisevään päihdehuoltoon tulisi kiinnittää enemmän huomiota. Samoin mielenterveyspuolella.
---
Eniten olen ex-varkautelaisena ihmeissäni mm. ensiavun toiminnasta (lue: toimimattamuudesta) Varkaudessa. Onneksi en sielä ole sairastunut, koska edes yksityisiä lääkäreitä ei ole esim. pyhäpäivinä päivystämässä.- edellinen kirjoittaja
toteaa. että päättäjät joutuvat arvoimaan omaa toiminaansa. Valitettavasti pitkäaikaisesta kokemuksesta voin sanoa, ettei niin tule tapahtumaan. Tämän kaupungin päättäjät eivät pysty asettamaan kaupungin palveluja tärkeysjärjestykseen. Arviointi tapahtuu hyvin tunnepohjaisesti, jos ajatellaan esim. päihdehuoltoa. Tyyliin "juoppoja ei pidä hyysätä". Tällaista on saanut kuulla johtavan poliitikon suusta. Ei luuulisi olevan tätä päivää, mutta valitettavasti Varkaudessa näin on laita.
Toivotaan, että lääninhallituksen päätös on niin selväsanainen, ettei jää harkinnan varaan.
- Anonyymi
harakka
- Anonyymi
pertti
- Anonyymi
Piiskaamista lohduksi. Piiskaaminen voi olla hyvinkin terapeuttista ja lohdullista, saa tunteet esille.
Musiikki esim. Apulanta ”anna mulle piiskaa” - Anonyymi
harakka
- Anonyymi
jauhelihakeitto
- Anonyymi
sen severi höyrykattilat
- Anonyymi
kattilat jali
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841