Miksi vesikiertoisessa lämmityksessä ei käytetä pakkasnestettä kierrossa vaan pelkkää vettä?
Lattialämitys , tyhmä kysymys
erist.
152968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
1. Puhdas vesi luovuttaa sitoutuneen lämmön tehokkaammin kuin pakkasnesteellä terästetty vesi.
2. Pakkasnesteen pintajännite on erilainen, liitoskohdat alkaa iän myötä vuotamaan helpommin.
Kyllä juuri noin, mutta korroosion esto olisi vielä hyvä juttu jos "hapetonta vettä" ei voida järjestelmässä taata.
Ettei lattia mene KOSKAAN pakkaselle.! SEN VUOKSI PELKKÄ VESI.!!!!
Ei sillä suurta eroa voi olla, hyvin toimii polttomoottorin jäähdytyksessäkin. moottorissa on myös liitoksia eikä ne vuoda. Ja siis eihän lattialämmityksessä mitään liitoksia ole semmosissa paikoissa mitkä on rakenteiden alla.
Veden lämmönsidontakyky on paljon parempi kuin pakkasnesteen.
Pakkasneste nostaa viskositeettia, silloin virtausnopeus pienenee.
Jos käytössä on maalämpöpumppu, pakkasneste heikentää hyötysuhdetta edellisten seikkojen vuoksi.
Pakkasnesteesä on korroosionestoaineita, jotka menettävät tehoaan nesteen vanhetessa.
Veden ominaislämpökapasiteetti on kaksi kertaa parempi kuin 50% glygoliliuoksen, eli ei ihan pieni ero. Auton moottorissa ei ole paljon vaihtoehtoja, jos autoa säilytetään ulkona. Sisällä taas ei pitäisi milloinkaan olla pakkasta, jos on niin silloin on ongelmia jo myös vesijohtojen ja viemäreiden kanssa. Glygoliliuos on myös pintajännitykseltään pienempi ja vuotaa herkemmin.
Eli asiaa ei kannata edes harkita, ellei ole tarkoitus pitää asuntoa kylmänä ja siinä tapauksessa asia pitää huomioida myös muissa vesikalusteissa ja tietysti varmistaa myös että glogolilioksen huonompi lämmönsiirtokyky ei tule ongelmaksi.
Minulla on asunnossa jäätynyt lattialämmitys mitäs on voinut tapahtua, voiko olla syntynyt niin pieniä vuotoja ettei niitä huomaa - siis ettei näy valumajälkiä yms.?
Miten lämmin vesi jäätyy.????????????????? Eikö ole eristeiä olemas.!Maalämpö riittää veden pitämään sulana. Vai asutko asuntoautossa.?Kosteus menee aina kuivaanpäin.Pitäs näkyä märkää jos on vuoto.!
Mites se vesi lämpimänä siellä lattian sisällä itsestän pysyy maalaämmön avulla???
olisi päässyt jäätymään joskus?
Pumppu oli pysähtynyt ja kämppä ei enää lämmennyt. Piti sulattaa lisälämmittimillä. Sitten suli mutta jäi mieleen että jos jotain meni rikki mikä ei näy heti päälle?
ja kaivot ei jäädy pohjaanasti.???? OISKO MAALÄMPÖÄ??
Lattialämpökauppias vakuutti että putki kestää jäätyä muutaman kerran, mutta tietysti se tulee suunnitella, niin ettei sitä pääse tapahtumaan.
Jos putki vuotaa, niin paljastuuhan se paineen karkaamisena.
Tavallisesti ei ole vaaraa jäätymisestä joten ei kannata laittaa glykolia. Siinä on omat ongelmansa, kuten tuossa edellä kerrottu.
Tuttavalla on talon päässä autotalli ja siellä myös lattialämmitys. Hänellä on 20-30% glykolia piirissä eikä se ole aiheuttanut vielä 3 vuoden aikana ongelmia. Jos liitokset alkavat vuotamaan niin liimalla kiinni niin pysyy. Autotalli on riskipaikka jäätymisen suhteen jos/kun siellä ei pidetä täyttä lämpöä.
Putkari kertoi yhdestä tapauksesta missä oli alkanut autotallin lattiasta nousta vesi pintaan. Oli ollut vedenkierto pysähdyksiksissä pakkasella jonkin aikaa. Tässä tapauksessa oli lattiapiiri tulpattu ja laitettu patteri seinälle.
Noin vuosi sitten tällä palstalla joku kyseli mitä tehdä kun osittain lämpimän varaston lattiassa oli putki jäätynyt ja mennyt rikki. Rikkoutuminen ei ole tavatonta tällaisissa paikoissa ja ehkä kannattaa varautua jäätymiseen. Mitä jos joku unohtaa tallin oven auki / laittaa huonosti kiinni pakkasella...
Jos mökillä on vesikiertoinen lattialämmitys siellä kannattaa käyttää pakkasnestettä. Siellä ei käydä joskus moneen viikkoon ja lämmitys saattaa pettää. Tuttavan mökillä on vesikiertoinen lattialämmitys ja 3-vaihevirta. Talvella oli yhden vaiheen sulake poksahtanut ja mökki kylmeni. Tuttavan mentyä mökille siellä oli muutama aste pakkasta jo sisällä. Ämpärivesi oli jäätynyt mutta ei lattialämmitys. Uusi sulake paikoilleen ja tupa alkoi lämpenemään. Jos tässä tapauksessa olisi järjestelmässä ollut pelkkä vesi niin lasku olisi ollut vähintään tuhansia euroja.