vuokraauto+turvakaukalo + muita vauvajuttuja?

Phan Thietistä

Onko kellään kokemuksia auton vuokrauksesta. Tarvitaanko kansainvälistä ajokorttia yms.? Onko mahdollista vuokrata myös turvakaukaloa?
Ollaan lähdössä yhdistelmä lomalle Saigon&Phan Thiet (käytännössä kai Mui ne rannalle, eikä itse kaupunkiin) ja pelkään että mies kyllästyy pelkkään rannalla makoiluun, joten olisi mukava päästä hieman kiertelemään itsekseen. Onko kellään kokemusta?
Entä löytyykö Saigonista helposti vaatteita, vaippoja ja ruokaa vauvalle?
Muitakin vinkkejä otetaan mielellään vastaan!
Nim. ekaa kertaa vauvan kanssa Euroopan ulkopuolella ja muutenkin ekaa kertaa Kaakkois-Aasiassa

8

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistelen kuulleeni

      Kokemusta on vain takseista. Taksilla ajaminen on edullista ja taksin voi "vuokrata" vaikka koko päiväksi käyttöönsä.
      Muistelen oppaan sanoneet, että Vietnamissa autoa ei vuokrata ilman paikallista kuskia. Toisaalta kun näkee sen liikenteen, tuon asian kyllä ymmärtää. Liikennettä ei voi sanoin kuvailla, se on koettava.
      Suosittelen taksin käyttöä!

    • vietcongi

      autoa Vietnamissa niin, että ajaisit itse. Kuski tulee aina mukana. Etkä kyllä siinä liikenteessä pärjäisikään. Ja kansainvälinen ajokortti ei kelpaa Vietnamissa, periaatteessa siis mopon vuokraajakin on ilman tarvittavaa lupaa liikenteessä. Tosin länkkärien mopoajeluun ei puututa. Tuolla on jotain hintoja eli aika edullista on auton vuokraaminen.

      http://www.vietnamstay.com/service/carrental.htm


      Turvakaukaloita voi olla vaikea löytää, ehkä Saigonissa joku liike voi niitä myydä. Vaippoja ja vauvanruokaa on ainakin Saigonin marketeissa. Niiden laadusta en osaa kertoa mitään.

    • puolivuotta Saigonissa

      Eipä voi autoa vuokrata ilman kuskia,kuten jo joku
      kertoikin.Mopon vuokrauskaan ei välttämättä onnistu
      ja en suosittelekaan,liikenne on muurahaispesää.
      Turvakaukaloita olen autoissa nähnyt,kai niitä
      ainakin Saigonissa myydään.Lastenvaippoja ja ruokaa
      on marketeissa myynnissä ihan hyvät valikoimat.
      On tuontitavaraa,joka kalliimpaa ja paikallista.
      Purkeissa kuvat joista kyllä tietää mitä sisältää.
      Mutta paikalliset voivat olla mausteiltaan erilaisia
      kuin joku meidän Bona.Tuontitavarassahan on englan-
      nin kielinen tuoteseloste yleensä.Maitovastikkeista en tiedä.
      Miten pieni vauva teillä on? Sanoisin aika rohkeita olette.Vaan pärjäätte kyllä.
      Vaatekoot aikuisille ovat pieniä kokoja,lapsille
      kyllä vaatteita saa paremmin.
      Hyvää matkaa.

    • vaan

      Mene taksilla minne haluat. Tulimme taksilla Phan Thietistä Saigonin kentälle ja hinta oli 120 dollaria ja kuljetus oli järjestetty hotellin puolesta. Pääset paljon vähemmällä kun otat taksin ja kaikki voi ottaa olutta siellä missä janottaa, lapsia lukuunottamatta !
      Kiva paikka ja halpa maa , oikein hyvää matkaa !

    • Nimetön

      Kiitos kaikille vastanneille!
      Pitääpä sitten retkeillä taksien kanssa. Jos sattuu löytämään hyvän kuskin, se varmaan onkin antoisampaa kuin itsekseen ajelu olisi.
      Meidän typy on noin puoli vuotta ja siitä hyvä matkakumppani, ettei vielä liiku vaan viihtyy hyvin sylissä, repussa tai liinassa. Ja ruoka on vielä pääosin äidinmaitoa, mikä myös helpottaa matkailua.
      Tässä olisi vielä lisäkysymys: löytääkö aurinkovoiteet ja hyttysmyrkyt helposti paikan päältä (etenkin vauvalle)? Meillä on Saigonissa vain vähän aikaa, joten hirveästi siitä ei tee mieli kuluttaa perusjuttujen etsintään. Mutta jos niitä helposti löytyy, ovat varmaan tehokkaampia paikallisiin oloihin ja edullisempia kuin Suomessa.

      • puolivuotta

        Aivan ihana ja takuuvarma lasten aurinkosuoja
        on apteekista saatava Louis Widmerin lapsille
        erityisesti tehty rasva,kerrointa en muista.
        On hintavampi kuin esim.nivea,mutta todella hyvä.
        Kysy apteekista.Hyttysmyrkkyä myös kysyisin lapselle
        apteekista,aikuisille kyllä paikalliset käyvät.
        Käyttäväthän ne siellä lapsillekin karkotteita,mutta
        taitavat meidän lapsemme olla vähän hieno himiäisempiä,eli ostaisin Suomesta.


      • hyönteisuojaa

        Jos menette Saigonissa vaikka ChuChin alueelle niin pankaa kaikille hyttyssuojaa, sieltä saataa saada dengue kuumeen ja se ei ole kiva kaveri matkallla. Sanon tämän kokemuksesta.


    • minä vaaan

      että me olimme vietnamissa silloin kun lapsemme oli puolivuotias. Olimme 6viikon matakalla ja matka sujui hyvin. Olimme kauakana turistikohteista, n7 tunnin ajomatkan päästä saigonista. Meillä oli oma turvakaukalo vauvalle mukana sekä turvakaukaloon tarkoitettu hyttysuoja. Ruokaa vauvalle tuotiin aikapaljon mukana suomesta sekä vaipat myös, aurinkorasvaa emme vauvalle laittaneet muttei kyllä suorassa auringossa koskaan edes ollutkan (alle 1vuotiaillehan ei suositella aurinkorasvaa). Vaatteita löytyy tosipaljon ja kaikkea muutakin kivaa vauvoille. Vaippoja ruokaakin kyllä löytyy varsinkin saigonista jossa on marketteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3919
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe