No niin, varmasti hilpeyttä aiheuttava otsikko :)
Mutta käytin Avensista kuntotarkastuksessa ja käskivät ladata akkua, koska kunto oli 100% mutta varaus 50%. Lyhyttä matkaa kun tulee ajettua, valitettavasti. Tässä vuoden -98 Avessa ei ole ajotietokonetta, mutta ottaako ABS- tai Airbag-systeemit itseensä jos virrat nappaa latauksen ajaksi pois? Kun ei ole aikaisempaa kokemusta noista turvalaitteista, niin piti kysyä..
Mutta käytin Avensista kuntotarkastuksessa ja käskivät ladata akkua, koska kunto oli 100% mutta varaus 50%. Lyhyttä matkaa kun tulee ajettua, valitettavasti. Tässä vuoden -98 Avessa ei ole ajotietokonetta, mutta ottaako ABS- tai Airbag-systeemit itseensä jos virrat nappaa latauksen ajaksi pois? Kun ei ole aikaisempaa kokemusta noista turvalaitteista, niin piti kysyä..
Vastaukset 14
Vanhimmat
kytkeä pois kaapelin latauksen ajaksi,aino joka kärsii on radio joka ehkä kadottaa asemat muistista.
Nykyään on niin hyvät varaajat että onko pakko otta kengän pois latauksen ajaksi, en ole varma.
Ainoat mistä olen kuullut varoiteltavan (yleisesti, ei avensis spesifinen), kun akun liitin irti:
- jos kääntää virta-avaimesta tuolloin, niin air-bag häiriö jää päälle
- kun laittaa liitintä kiinni, voi keskuslukko napsahtaa kiinni (avain taskuun)
- moottorin säädöt menee perustilaan, eka startti voi olla pitkällä vieterillä ja sen jälkeen vaatii sekalaista ajoa 30-50km, jotta olisi hakenut säädöt kohdalleen
- radio hukkaa koodinsa ja se pitää syöttää (onko koodia, jos code radio)
..akun laamisessa on...?, mutta halusin vain sanoa, että jos sinulla on tällainen pienitehoinen 4-8A peruslaturi, sen voi ihan surutta kytkeä akkuun kaapeleita irrottamatta.
Pitempiaikaisesta katkoksesta ei ole omakohtaista kokemusta, mutta lyhyehkön katkon auto ainakin kestää. (olen vaihtanut akun)
Radio ei ole Toyotan alkuperäinen, vaihdettu rammari joten sen sekoaminen ei pelota. Eniten tässä vaan arveluttaa tuo moottorin säätöjen nollautuminen. Varmistan asian vielä merkkihuollosta.
...Ave 2002:n akun kerran talvessa melkein joka vuosi, ja kantanut akun parvekkeelle yöksi latautumaan kun ei ole verkkovirtaa auton pitopaikalla.
Radio täytyy virittää uudelleen, muuta erikoista en ole huomannut, ajotietokoneen vähemmän tärkeät lukemat taitaa nollautua (eli montako km juuri tällä tankillisella tällä keskikulutuksella ehkä vielä pääsee yms tavattoman tärkeitä tietoja).
Niin että tietääkö joku onko tuosta akun irrottamisesta sitten jotain varsinaista haittaa, kysyikö esim. juntunen sieltä merkkihuollosta ???
Oli ihan unohtunut tämä keskustelu.
Mutta kysyin silloin merkkihuollosta ja sanoivat, ettei siitä mitään ongelmia tule. Ei kuulemma tarvitsisi ottaa akun kenkiäkään irti, mutta ainakin miinuksen voi irroittaa. Lataus olisi suotavaa tehdä huoneenlämmössä. Mutta mitään pikalatureita eivät suositelleet, sanoivat sen jo heti kättelyssä. Ja jos oikein huono tuuri käy, niin moottorinohjausyksikkö voi seota, mutta kehoittivat tällöin jo lottoamaan ;)
Näin ajattelinkin, eihän auton omistajan opuksessakaan varoiteta akkua irrottamasta.
Huoneenlämmössä latautuu huomattavasti paremmin (nopeammin) kuin pakkasessa, sen takia talvella juuri tuleekin ongelmia akun riittävän latauksen kanssa jos lyhyet ajomatkat.
Yleensä halvoissakin latureissa on kaksi asentoa, kannattaa valita se hitaampi lataus joka lataa pienemmällä virralla. Se toinen asentohan on n.s. pikalataus.
Sisällä lataaminen on siitä ikävää, että vähänkin pitempikestoisessa latauksessa syntyy haisevaa kaasua , joka kaiken lisäksi on aika herkästi räjähtävää, ei kannata lähistöllä tupakkia sytytellä ! Eli pitäisi olla joku paikka jossa hyvä ilmanvaihto.
Moi, jos ajat vain lyhyttä matkaa esim. 2 km suuntaansa töihin, kannattaako autoa ylipäätään käyttää lyhyellä matkalla?
Ja jos pitää, niin vältä pitämästä kaikkia sähkölaitteita päällä. Esim istuinlämmitin on melkoinen sähkösyöppö. Akun varauksen pitäminen riittävän korkealla onnsituu myös ajamalla muutaman kymmenen kilometrin lenkki esim. parin viikon välein, käy vaikka kaupassa jossain kauempana.
Niin kyllähän nuo työmatkat tulee autolla ajettua, puoliso nimittäin ajelee.
Istuinlämmittimet eivät toimi näissä malleissa muutenkaan, niin eipä ne silloin mitään kulutakkaan :) Takalasin/peilinlämmitintä ei ole tänä talvena tarvittu. Jos se akun varaus nousee riittävästi ajossa, niin eilen tehtiin sellainen 160km lenkki.
Minulla tyhjeni Carinan 2,5 vuotinen akku täysin, kun jäi sisävalo päälle. Akkukaapeleilla saatiin käyntiin ja sen jälkeen autolla ajettiin heti parin- kolmenkymmenen kilomertin lenkki akun lataamiseksi. Ja lähtikin sen jälkeen aina yskimättä käyntiin. Muutamia päivä ajettu lyhyitä alle 10 km matkoja.
Kävin mittauttamassa auton akkuineen korjaamolla ja akku oli täynnä.
Mitä tästä opimme - auton laturi lataa akun todella tehokkaasti.
Turhaa vouhotusta, kun jotkut autoasioista mitään tietämättömät antavat mielipiteitä, että autolla tulisi ajaa tyhjentymisen jälkeen satoja kilometrejä.
Aloittaja varmaan odotti kommenttiasi neljä vuotta...
Kyllä laturi lataa, jos vain akku on kunnossa eikä navoissa ole hapettumaa.
Ei ole iso homma tarkastaa pari kertaa vuodessa akun nestepinta ja puhdistaa kengät, niin akun kunto säilyy ja kosketus on kengissä hyvä.
Vitsi vitsi...
Tämä olikin tarkoitettu niille, jotka etsivät tietoa/kokemuksia akun laataamisesta.
Toki tämäkin oli vain yksi tapaus. Kysessä oli talvi ja pakkaskeli viikko sitten.
Kun tätä nyt tässä taas vatvotaan niin kokeilkaapa seuraavaa.
Jos ajat lyhyttä ajoa ja auto vielä usein ulkosalla ilman katosta aja vaikkapa kerran viikossa joku vähintään 50km lenkki. Lataa akun ja autokin saa vähän enemmän liikettä. Moottori lämpenee kunnolla, vaihteisto saa liikettä, lumet karisee pois, jäät sulaa jne jne.
Eli se lyhyt ajo rasittaa paljon muutakin kuin vain akkua.