Yleinen kasvtiede-JKL

kiiwi0

Tervehdys!

Olisin kiinnostunut kuulemaan Jyväskylän yleisen kasvatustieteen aikaisempia pääsykoekysymyksiä. Ainakin viime vuonna -07 oli sama pääsykoekirja, eli Johdatus kasvatustieteisiin. Löytyykö ketään joka muistaisi edes jonkun kysymyksen ja viitsisi sen täällä kertoa? :)

Kiitos jo etukäteen!

4

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (siellä ollut)

      Siinä oli tosi laaja soveltava osio.. Kysymyksiä tuhottomasti. Essee tais olla Bourdieusta.

    • kokeessa kokeillut

      Siinä oli laaja essee- ja aineistotehtävä sekä lisäksi käsitteiden määrittelyä, muistaakseni 5-10 käsitettä piti selittää. Toiset helpompia, toiset vaikeampia. Pitää olla sekä laaja kokonaiskuvan ymmärrys kasvatustieteiden keskeisistä henkilöistä/ilmiöistä että myös yksityiskohtaisempia tietoja hallussa. Kun lukee keskittyen kokonaisuuksiin ja sen hallittuaan pyrkii muistamaan jokaisesta teemasta omasta mielestään ne tärkeimmät termit ja käsitteet, niin ollaan jo pitkällä.

      • sisullakositä?

        Tuli itse aikoinaan (pari vuotta sitten) pyrittyä kahdesti jyväskylään ko.koulutusohjelmaan ja voin sanoa että v****tus oli aikamoinen kun luki ensin puolisen vuotta tuota kirjaa antaumuksella ja kokeessa mitattiinkin eniten ulkoamuistamista. Olihan siellä joo niitä soveltavia ja esseitäkin, mutta niissäkin piti muistaa juuri oikein ne kaikkien kohtien nimet ja otsikot..Ei se musta mitään ymmärtämistä kyllä ainakaan mitannut- päinvastoin!!sais sekin mennä siihen VAKAVAAN samantien- se kirja alkaa nimittäis jossain vaiheessa nyppimään. Tuhottomasti teoreetikoita ja vuosilukuja ym.


    • Nimetön

      TÄRKEÄÄ SANOO HERRA JEESUS KRISTUS:
      RAKASTAMINEN JA SITÄ EI OPITA KOULUISSA.
      EIKÄ SITÄKÄÄN ETTÄ JUMALA ON IHMISEN
      LUONUT IHMISEKSI JA ELÄIMEN ELÄIMEKSI.
      JA ETTÄ IHMISELLÄ ON SIELU JOKA JOKO
      PELASTUU TAI EI PELASTU JA JOKA TARVII
      SIELUNHOITOA MUODOSSA :SYNTIEN TUNNUSTAMINEN
      JA ANTEEKSISAAMINEN RISTIN KAUTTA=SOVITUS.
      SIUNATTUA OPISKELUA :RAKASTAMINEN ON VAIKEINTA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      403
      12749
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5603
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      241
      4148
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      304
      3303
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2135
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1930
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      100
      1764
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      82
      1356
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      173
      1047
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      975
    Aihe