Labradorin noutajan HINTA?

ansu*

Moikka! Olen harkinnut labradorin noutajan ottamista. Osaako joku antaa arvion paljonko koiraan tulisi aluksi varata rahaa (itse koira, rokotukset ym.)?

7

4605

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentunen

      maksoi 950e. Rokotukset noin 50e (kuulemani mukaan, meillä vasta ens viikolla eka rokotus). Itse olen sitä mieltä (näin opikselijana), että kyllähän labbis maksaa ja hoitaminen (hyvät ruoat ym.), mutta itse koira on sen väärti ja samlla olen vähentänyt muita rahamenoja. Ei meillä ongelmaa vielä rahan suhteen ole ollut :)

    • kirsikka-82

      viime vuonna labbiksista pyydettiin noin 850e. Rokotukset maksoi yhteensä noin 110e riippuu eläinlääkäristä. Peti ihan oman maun mukaan, leluja ja puruluita.. ruokaan menee meillä noin 50e kk

      • -S-

        Mulla pentu maksoi saman verran, eli 850e. Ruokasäkki(kestää n.kk:n) maksaa 54e.
        Rokotukset pyörivät noilla tienoilla, joku 100e suunnilleen.
        Peti oli -50% alessa ja silloinkin maksoi 39,50€ eli labbiksen kokoiselle maksaa sängyt jo ihan kivasti..(alk.per.hinta siis oli 79€ :O)
        Metallihäkki (koira siis tuhosi makkarini kokonaan, joten viettää päivänsä siellä. Ja myös näyttelyissä käyntiä varten ostettu) maksoi 85€. Lisäksi kaikki harrastus/lelu/luu/kuppi/panta/jäsenmaksut, niin kyllä siitä ihan kivoja summia tulee.
        Minä käytän omaani näyttelyissä, koulutuksissa jne, joten ne tuovat vielä oman lisänsä kustannuksiin.
        Lisäksi, mikä yllättävää, on tullut itselleen hankittua vaikka minkälaista ulkoluvaatetta ja -kenkää. :D
        On kyllä tähän mennessä ollut kaiken tuon arvoista. :)


      • Koiran ystävä
        -S- kirjoitti:

        Mulla pentu maksoi saman verran, eli 850e. Ruokasäkki(kestää n.kk:n) maksaa 54e.
        Rokotukset pyörivät noilla tienoilla, joku 100e suunnilleen.
        Peti oli -50% alessa ja silloinkin maksoi 39,50€ eli labbiksen kokoiselle maksaa sängyt jo ihan kivasti..(alk.per.hinta siis oli 79€ :O)
        Metallihäkki (koira siis tuhosi makkarini kokonaan, joten viettää päivänsä siellä. Ja myös näyttelyissä käyntiä varten ostettu) maksoi 85€. Lisäksi kaikki harrastus/lelu/luu/kuppi/panta/jäsenmaksut, niin kyllä siitä ihan kivoja summia tulee.
        Minä käytän omaani näyttelyissä, koulutuksissa jne, joten ne tuovat vielä oman lisänsä kustannuksiin.
        Lisäksi, mikä yllättävää, on tullut itselleen hankittua vaikka minkälaista ulkoluvaatetta ja -kenkää. :D
        On kyllä tähän mennessä ollut kaiken tuon arvoista. :)

        Metallihäkissä päivät? Vieläkö koira on elossa. Suljitko sen silloin makkariin kun poistuit asunnosta. OVI KIINNI! Oma koirani on ollut aina vapaana 200 neliön talossa eikä ole koskenut mihinkään omaisuuteen, nukkui tyytyväisenä olohuoneen sohvalla tai missä milloinkin oli mukavaa, paikkaa pääsi vaihtamaan, useinmiten mieluinen paikka oli makkarin parisänky, päiväksi laitoin koiralle oman peiton. Pihalla se on ollut aina vapaana, ei karkaile vaikka meillä ei ole edes aitaa pihalla, tuossa se katselee ohikulkijoita ulko-oven edessä. Varmaan koira pakahtuu nivelsärkyihin ja psyykkisiin ongelmiin. Osta kani, suosittelen tai ROTTA!


    • maksoi

      800€. itse tein pedin koiralle joka palvelee vielä tänkin päivänä tosin koirani on vähän yli vuoden vanha.leluina on vanhoja pehmoleluja ja uusiakin on ostettu ihan muutaman euron hintaisia,sekä itese tehtyjäkin löytyy. koira on nyt tähän mennessä rokotettu 3 kertaa ja niihin on mennyt rahaa n.100€. 15kg:n ruokasäkki kestää 6,5vko:a ja maksaa eläinkaupassa 29,50€.

    • Apsu222

      Koiraan kannattaisi varata vähintään 750e.

      • koirasta maksanut

        Maksoimme koirasta 900 euroa. Tämän lisäksi rokotukset (3 krt) olivat sen 150e. Royal Caninin ruokasäkki n. 60e kestää päälle kuukauden. Leluihin ja puruluihin yms nameihin varmaan 30e kuussa. Lisäksi useampi hihna ja noutajatalutin. Ja ruokakupit.

        Eli voisi sanoa, että ihan alussa meillä meni rahaa: 900e 150e 60e pentu rokotus ruoka. Lisäksi leluihin, hihnoihin, luihin ja muihin tarvikkeisiin (kupit, karstat yms) varmaan ainakin 100 euroa. Eli aika paljon mutta täysin hintansa väärti. Niin ja vakuutus oli sen vajaa 100 euroa (mutta on kyllä maksanut jo itsensä takaisin, joten kannatti ottaa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2891
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1739
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1704
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1506
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      74
      1452
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1346
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      19
      1223
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      73
      1119
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1052
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1005
    Aihe