Moikka! Olen harkinnut labradorin noutajan ottamista. Osaako joku antaa arvion paljonko koiraan tulisi aluksi varata rahaa (itse koira, rokotukset ym.)?
Labradorin noutajan HINTA?
7
4638
Vastaukset
- pentunen
maksoi 950e. Rokotukset noin 50e (kuulemani mukaan, meillä vasta ens viikolla eka rokotus). Itse olen sitä mieltä (näin opikselijana), että kyllähän labbis maksaa ja hoitaminen (hyvät ruoat ym.), mutta itse koira on sen väärti ja samlla olen vähentänyt muita rahamenoja. Ei meillä ongelmaa vielä rahan suhteen ole ollut :)
- kirsikka-82
viime vuonna labbiksista pyydettiin noin 850e. Rokotukset maksoi yhteensä noin 110e riippuu eläinlääkäristä. Peti ihan oman maun mukaan, leluja ja puruluita.. ruokaan menee meillä noin 50e kk
- -S-
Mulla pentu maksoi saman verran, eli 850e. Ruokasäkki(kestää n.kk:n) maksaa 54e.
Rokotukset pyörivät noilla tienoilla, joku 100e suunnilleen.
Peti oli -50% alessa ja silloinkin maksoi 39,50€ eli labbiksen kokoiselle maksaa sängyt jo ihan kivasti..(alk.per.hinta siis oli 79€ :O)
Metallihäkki (koira siis tuhosi makkarini kokonaan, joten viettää päivänsä siellä. Ja myös näyttelyissä käyntiä varten ostettu) maksoi 85€. Lisäksi kaikki harrastus/lelu/luu/kuppi/panta/jäsenmaksut, niin kyllä siitä ihan kivoja summia tulee.
Minä käytän omaani näyttelyissä, koulutuksissa jne, joten ne tuovat vielä oman lisänsä kustannuksiin.
Lisäksi, mikä yllättävää, on tullut itselleen hankittua vaikka minkälaista ulkoluvaatetta ja -kenkää. :D
On kyllä tähän mennessä ollut kaiken tuon arvoista. :) - Koiran ystävä
-S- kirjoitti:
Mulla pentu maksoi saman verran, eli 850e. Ruokasäkki(kestää n.kk:n) maksaa 54e.
Rokotukset pyörivät noilla tienoilla, joku 100e suunnilleen.
Peti oli -50% alessa ja silloinkin maksoi 39,50€ eli labbiksen kokoiselle maksaa sängyt jo ihan kivasti..(alk.per.hinta siis oli 79€ :O)
Metallihäkki (koira siis tuhosi makkarini kokonaan, joten viettää päivänsä siellä. Ja myös näyttelyissä käyntiä varten ostettu) maksoi 85€. Lisäksi kaikki harrastus/lelu/luu/kuppi/panta/jäsenmaksut, niin kyllä siitä ihan kivoja summia tulee.
Minä käytän omaani näyttelyissä, koulutuksissa jne, joten ne tuovat vielä oman lisänsä kustannuksiin.
Lisäksi, mikä yllättävää, on tullut itselleen hankittua vaikka minkälaista ulkoluvaatetta ja -kenkää. :D
On kyllä tähän mennessä ollut kaiken tuon arvoista. :)Metallihäkissä päivät? Vieläkö koira on elossa. Suljitko sen silloin makkariin kun poistuit asunnosta. OVI KIINNI! Oma koirani on ollut aina vapaana 200 neliön talossa eikä ole koskenut mihinkään omaisuuteen, nukkui tyytyväisenä olohuoneen sohvalla tai missä milloinkin oli mukavaa, paikkaa pääsi vaihtamaan, useinmiten mieluinen paikka oli makkarin parisänky, päiväksi laitoin koiralle oman peiton. Pihalla se on ollut aina vapaana, ei karkaile vaikka meillä ei ole edes aitaa pihalla, tuossa se katselee ohikulkijoita ulko-oven edessä. Varmaan koira pakahtuu nivelsärkyihin ja psyykkisiin ongelmiin. Osta kani, suosittelen tai ROTTA!
- maksoi
800€. itse tein pedin koiralle joka palvelee vielä tänkin päivänä tosin koirani on vähän yli vuoden vanha.leluina on vanhoja pehmoleluja ja uusiakin on ostettu ihan muutaman euron hintaisia,sekä itese tehtyjäkin löytyy. koira on nyt tähän mennessä rokotettu 3 kertaa ja niihin on mennyt rahaa n.100€. 15kg:n ruokasäkki kestää 6,5vko:a ja maksaa eläinkaupassa 29,50€.
- Apsu222
Koiraan kannattaisi varata vähintään 750e.
- koirasta maksanut
Maksoimme koirasta 900 euroa. Tämän lisäksi rokotukset (3 krt) olivat sen 150e. Royal Caninin ruokasäkki n. 60e kestää päälle kuukauden. Leluihin ja puruluihin yms nameihin varmaan 30e kuussa. Lisäksi useampi hihna ja noutajatalutin. Ja ruokakupit.
Eli voisi sanoa, että ihan alussa meillä meni rahaa: 900e 150e 60e pentu rokotus ruoka. Lisäksi leluihin, hihnoihin, luihin ja muihin tarvikkeisiin (kupit, karstat yms) varmaan ainakin 100 euroa. Eli aika paljon mutta täysin hintansa väärti. Niin ja vakuutus oli sen vajaa 100 euroa (mutta on kyllä maksanut jo itsensä takaisin, joten kannatti ottaa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133765Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1982432
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222369Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351596- 1031379
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451290Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261270Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt711128