irakin teeveessä väittelevät:
http://www.youtube.com/watch?v=wppjYDj9JUc
ei saatana ja tosissaan 8D
mitäs mieltä muuten on tämän palstan
islamilaiset...pyöree vai littee?
Flat world
16
749
Vastaukset
kreationismi nousee...
- ....
Allahin valtaistuimen alle nukkumaan?
- aurinko sinnekin
.... kirjoitti:
Allahin valtaistuimen alle nukkumaan?
minne ei yleensä koskaan paista ;-))
...noin 40% aikuisväestöstä hylkää tutkimusten mukaan evoluutioteorian ja kannattaa kreationismia.
Maan pallomaisuudesta:
Suurin piirtein vuonna 830 kalifi al-Ma’mun määräsi tähtitieteilijäryhmän mittaamaan etäisyyden Palmyrasta al-Raqqah’iin. Mittaustulokseksi saatiin, että kaupunkien välillä oli eroa 66 2/3 mailia ja leveysaste-ero yksi aste. Tästä tähtitietéilijät laskivat maapallon ympärysmitaksi 24 000 mailia elin n. 38,600 kilometriä. Virhe verrattuna nykyisiin mittauksiin oli 3,6%.- sauli1
Aabra-ham kirjoitti:
...noin 40% aikuisväestöstä hylkää tutkimusten mukaan evoluutioteorian ja kannattaa kreationismia.
Maan pallomaisuudesta:
Suurin piirtein vuonna 830 kalifi al-Ma’mun määräsi tähtitieteilijäryhmän mittaamaan etäisyyden Palmyrasta al-Raqqah’iin. Mittaustulokseksi saatiin, että kaupunkien välillä oli eroa 66 2/3 mailia ja leveysaste-ero yksi aste. Tästä tähtitietéilijät laskivat maapallon ympärysmitaksi 24 000 mailia elin n. 38,600 kilometriä. Virhe verrattuna nykyisiin mittauksiin oli 3,6%.taksista hajosi kytkin pietarissa.Ai mitenkö liittyy tähän? Ei mitenkään,kuten sinun juttusikin!Mikä sinua Aapo vaivaa,jos joku sanoo jotain,on aloituksesi aina,niin mutta kun (vaihdellen) Amerikkalainen,natsi,rasisti,kristitty,tms. on vielä pahempi,tyhmempi jne..Vierititkö aina pienenä,kun pahaa teit,syyn toisten niskaan,saiko aina pienimmän kakkupalan tai huonoimmat karkit yhteisestä pussista?Varmaan sieltä tuo,"mutta kun muut on"lähtee,niin on,mitä sitten,emme nyt puhu siitä!
sauli1 kirjoitti:
taksista hajosi kytkin pietarissa.Ai mitenkö liittyy tähän? Ei mitenkään,kuten sinun juttusikin!Mikä sinua Aapo vaivaa,jos joku sanoo jotain,on aloituksesi aina,niin mutta kun (vaihdellen) Amerikkalainen,natsi,rasisti,kristitty,tms. on vielä pahempi,tyhmempi jne..Vierititkö aina pienenä,kun pahaa teit,syyn toisten niskaan,saiko aina pienimmän kakkupalan tai huonoimmat karkit yhteisestä pussista?Varmaan sieltä tuo,"mutta kun muut on"lähtee,niin on,mitä sitten,emme nyt puhu siitä!
...vertailevasta tutkimuksesta?
Jos et, opiskele.
Tässä hieman alkua:
http://www.helsinki.fi/teol/kurssit/usk/02a_vertaileva.shtml- sauli1
Aabra-ham kirjoitti:
...vertailevasta tutkimuksesta?
Jos et, opiskele.
Tässä hieman alkua:
http://www.helsinki.fi/teol/kurssit/usk/02a_vertaileva.shtmlvertaileva tutkimus kun ei ole sitä että,kun puhuu islamista,on rasisti,natsi tai vihankiihoittaja tms..mene pian,voit oppiakin jotain!!
sauli1 kirjoitti:
vertaileva tutkimus kun ei ole sitä että,kun puhuu islamista,on rasisti,natsi tai vihankiihoittaja tms..mene pian,voit oppiakin jotain!!
...kun kertoo, että ne jotka harrastavat natsien tapaan kansanryhmää vastaan kiihottamista, toimivat kuten natsit.
Näin yksinkertaista.
Tässä taas oli vertailevaa ja täydentävää tietoa aloitukseen sekä kommentti nimim. karvapään viestiin:
"Yhdysvalloissa...
Kirjoittanut: Aabra-ham 2.3.2008 klo 18.56
...noin 40% aikuisväestöstä hylkää tutkimusten mukaan evoluutioteorian ja kannattaa kreationismia.
Maan pallomaisuudesta:
Suurin piirtein vuonna 830 kalifi al-Ma’mun määräsi tähtitieteilijäryhmän mittaamaan etäisyyden Palmyrasta al-Raqqah’iin. Mittaustulokseksi saatiin, että kaupunkien välillä oli eroa 66 2/3 mailia ja leveysaste-ero yksi aste. Tästä tähtitietéilijät laskivat maapallon ympärysmitaksi 24 000 mailia elin n. 38,600 kilometriä. Virhe verrattuna nykyisiin mittauksiin oli 3,6%."
Vaikeaa?- sauli1
Aabra-ham kirjoitti:
...kun kertoo, että ne jotka harrastavat natsien tapaan kansanryhmää vastaan kiihottamista, toimivat kuten natsit.
Näin yksinkertaista.
Tässä taas oli vertailevaa ja täydentävää tietoa aloitukseen sekä kommentti nimim. karvapään viestiin:
"Yhdysvalloissa...
Kirjoittanut: Aabra-ham 2.3.2008 klo 18.56
...noin 40% aikuisväestöstä hylkää tutkimusten mukaan evoluutioteorian ja kannattaa kreationismia.
Maan pallomaisuudesta:
Suurin piirtein vuonna 830 kalifi al-Ma’mun määräsi tähtitieteilijäryhmän mittaamaan etäisyyden Palmyrasta al-Raqqah’iin. Mittaustulokseksi saatiin, että kaupunkien välillä oli eroa 66 2/3 mailia ja leveysaste-ero yksi aste. Tästä tähtitietéilijät laskivat maapallon ympärysmitaksi 24 000 mailia elin n. 38,600 kilometriä. Virhe verrattuna nykyisiin mittauksiin oli 3,6%."
Vaikeaa?se voi sinun mielestäsi olla,mutta ei kenenkään asiaan perehtyneen.Tuossa et vertaile mitään,tuot vain julki omia mielipiteitäsi,joita harva voi jakaa..
- Osattiin sitä jo muinoin
Aabra-ham kirjoitti:
...noin 40% aikuisväestöstä hylkää tutkimusten mukaan evoluutioteorian ja kannattaa kreationismia.
Maan pallomaisuudesta:
Suurin piirtein vuonna 830 kalifi al-Ma’mun määräsi tähtitieteilijäryhmän mittaamaan etäisyyden Palmyrasta al-Raqqah’iin. Mittaustulokseksi saatiin, että kaupunkien välillä oli eroa 66 2/3 mailia ja leveysaste-ero yksi aste. Tästä tähtitietéilijät laskivat maapallon ympärysmitaksi 24 000 mailia elin n. 38,600 kilometriä. Virhe verrattuna nykyisiin mittauksiin oli 3,6%.Ennen kristin uskoa pystyivät laskemaan piin arvon huomattavasti tarkemmin ja maan ympärys mitan heitto oli jotan 30 kilometriä. En muista kuka se oli aristoteles vaiko joku muu... raamatussa piin arvo taisi olla 3 jumalan ilmoittamana arvona jotenkin runoiltuna. Sitten nää typerät roomalauset tuhosivat jossain vaiheessa kreikkalaisten huomattavan kehittyneen kulttuurin... Koska olivat niin typeriä, että eivät ymmärtäneet kehittyneemmän kulttuurin arvoja...
- anonymousman
no siitähän ei ollut tällä kertaa kyse
Osattiin sitä jo muinoin kirjoitti:
Ennen kristin uskoa pystyivät laskemaan piin arvon huomattavasti tarkemmin ja maan ympärys mitan heitto oli jotan 30 kilometriä. En muista kuka se oli aristoteles vaiko joku muu... raamatussa piin arvo taisi olla 3 jumalan ilmoittamana arvona jotenkin runoiltuna. Sitten nää typerät roomalauset tuhosivat jossain vaiheessa kreikkalaisten huomattavan kehittyneen kulttuurin... Koska olivat niin typeriä, että eivät ymmärtäneet kehittyneemmän kulttuurin arvoja...
...tunnettuja tutkijoita, joka saavutti jo runsaat 2200 vuotta sitten suhteellisen tarkan tuloksen laskiessaan maapallon ympärysmitan.
Valitettavasti nykyään ei tunneta varmuudella hänen käyttämänsä stadion-mitan pituutta (se vaihteli eri alueilla), joten arviot virheestä vaihtelevat n. 1% - 17% välillä. Hän oli myös ensimmäisiä, joka tajusi auringon olevan niin kaukana Maasta, että sen säteet ovat käytännöllisesti katsoen paralleeleja Maahan osuessaan - mikä tieto mahdollisti hänen maapallon ympärysmittaa koskevat laskelmansa.
Seuraava tunnettu maapallon ympärysmitan laskija oli Poseidonios, joka vaikutti n. sata vuotta Eratostheneksen jälkeen. Hän lienee ensin reippaasti yliarvioinut ja myöhemmin yhtä reippaasti aliarvioinut maapallon ympärysmitan. Mutta hänenkin kohdallaan mittayksikön pituus on epävarma, joten emme tiedä varmuudella, kuinka lähelle hän pääsi nykymittaustuloksia.
Claudius Ptolemaiokselta (100 – 170 jaa.) lienee peräisin se maapallon ympärysmitta, johon Kolumbus nojautui lähtiessään purjehtimaan kohti Intiaa ja törmätessään Intian asemesta Amerikkaan. Arvio oli runsaasti alakanttiin, koska hän hyväksyi Poseidonioksen korjatun, alakanttiin olevan version. Monet historioitsijat ovat arvelleet, että Kolumbus ei olisi uskaltanut lähteä etsimään meritietä Intiaan, jos olisi tiennyt maapallon todellisen ympärysmitan.
Aristarkhos Samoslainen puolestaan esitti jo suurin piirtein 2250 vuotta sitten hypoteesin, jonka mukaan Maa kiertää aurinkoa, eikä Aurinko Maata. Ajatus kuitenkin tuntui tuolloin ja yli tuhat viisisataa vuotta hänen jälkeensäkin niin härskiltä, ettei se saanut kannatusta.
Aristoteles – niin nerokas kuin hän olikin – ei vielä tiettävästi osannut arvioida maapallon ympärysmittaa, joskin hän todisteli, että Maa on pallomainen.
Suurin osa antiikin tieteellisistä tutkimuksista tuhoutui keskiajan alkaessa. Niitä pidettiin pakanallisina, mistä johtuen suurin osa kirjallisuudesta tuhoutui tai tuhottiin. Kiihkoilevat kansanjoukot polttivat mm. Aleksandrian yliopiston kirjastoineen. Naula tutkimuksen arkkuun oli keisari Justinianuksen v. 529 antama käsky, jolla filosofian – ja siis myös tieteen – opetus kiellettiin ja yliopistot lakkautettiin. Kreikkalaisia tiedemiehiä lähti tuolloin maanpakoon Persiaan, mikä hyödytti myöhemmin suuresti islamilaisessa arabi-imperiumissa harjoitettua tutkimusta. Huomattavasti myöhemmin nämä tutkimukset ja muslimitiedemiesten tekemät jatkotutkimukset levisivät muslimialueilta takaisin Eurooppaan.
Kalifi al-Ma’munin tutkimusryhmän tulos oli joka tapauksessa itsenäisesti saavutettu ja melkoisen tarkka. Että tällainen tutkimus ylipäätään tehtiin ja kirjattiin ylös, osoittaa melkoista tieteellistä ennakkoluulottomuutta sekä hallitsijalta että tutkimusryhmältä.
PS. Raamatullinen piin arvo 3 on ehkä peräisin vanhasta Egyptistä. Kyseessä saattoi olla eräänlainen ”virallinen Pyhä Pii”, joka esitettiin kirjoituksissa, mutta jota (näin epäilisin) korjattiin tarkemmaksi silloin, kun sitä tarvittiin maallisissa laskutoimituksissa. Sitä tarkkuutta, mitä muinaiset egyptiläiset osoittivat astronomisissa ja muissa mittauksissa olisi tuskin saavutettu tuolla virallisella arvolla.anonymousman kirjoitti:
no siitähän ei ollut tällä kertaa kyse
....että niin kummalliselta kuin se tuntuneekin, Yhdysvalloissa evoluutioteorian hylkääminen on huomattavasti yleisempää kuin esimerkiksi äärivanhoillisten uskonnollisten johtajien valvomassa Iranissa, josta avauksessa linkitetty videonpätkä oli peräisin.
Jo mainitussa videonpätkässä sekä vastaväittäjänä oleva fyysikko että ohjelman juontaja osoittivat, ettei pannukakku-oppia kannattava miesparka tiennyt yhtään mitään asiasta, josta hän yritti puhua. Mistä alkuperäisessä ohjelmassa oli alunperin kyse, sitä on mahdotonta noin lyhyen otoksen perusteella sanoa. Pätkän rajaaminen ja leikkaus vaikuttavat varsin tarkoitushakuisilta.- anonymousman
Aabra-ham kirjoitti:
....että niin kummalliselta kuin se tuntuneekin, Yhdysvalloissa evoluutioteorian hylkääminen on huomattavasti yleisempää kuin esimerkiksi äärivanhoillisten uskonnollisten johtajien valvomassa Iranissa, josta avauksessa linkitetty videonpätkä oli peräisin.
Jo mainitussa videonpätkässä sekä vastaväittäjänä oleva fyysikko että ohjelman juontaja osoittivat, ettei pannukakku-oppia kannattava miesparka tiennyt yhtään mitään asiasta, josta hän yritti puhua. Mistä alkuperäisessä ohjelmassa oli alunperin kyse, sitä on mahdotonta noin lyhyen otoksen perusteella sanoa. Pätkän rajaaminen ja leikkaus vaikuttavat varsin tarkoitushakuisilta....mutta sultako ei suoraa vastausta saa?
kumpi?
ja mites ne koraanin säkeitten tulkinta? anonymousman kirjoitti:
...mutta sultako ei suoraa vastausta saa?
kumpi?
ja mites ne koraanin säkeitten tulkinta?...on monia erilaisia tulkintoja. Hyvin harvassa ovat ne, jotka tulkitsevat ko. säkeet niin, että maa todellakin olisi pannukakku. Tuskin yksikään peruskoulun käynyt muslimi tulkitsee niitä siten. Ei varsinkaan Iranin peruskoulun, jossa annetaan luonnontieteen kohdalla varsin samanlaista opetusta kuin muuallakin maailmassa. Videonpätkässä esiintynyt miesparka ei selvästikään omannut edes peruskoulun tietoja sen paremmin ihmisen anatomiasta kuin tähti- tai maantieteestäkään. Mikä Iranin televisiossa alunperin esitetyn ohjelman tarkoitus ylipäätään oli, sitä on mahdotonta kyseisen tarkoitushakuisesti pätkityn videoleikkeen perusteella päätellä.
- anonymousman
Aabra-ham kirjoitti:
...on monia erilaisia tulkintoja. Hyvin harvassa ovat ne, jotka tulkitsevat ko. säkeet niin, että maa todellakin olisi pannukakku. Tuskin yksikään peruskoulun käynyt muslimi tulkitsee niitä siten. Ei varsinkaan Iranin peruskoulun, jossa annetaan luonnontieteen kohdalla varsin samanlaista opetusta kuin muuallakin maailmassa. Videonpätkässä esiintynyt miesparka ei selvästikään omannut edes peruskoulun tietoja sen paremmin ihmisen anatomiasta kuin tähti- tai maantieteestäkään. Mikä Iranin televisiossa alunperin esitetyn ohjelman tarkoitus ylipäätään oli, sitä on mahdotonta kyseisen tarkoitushakuisesti pätkityn videoleikkeen perusteella päätellä.
...tulkita asian niin että olet pyöreän maan
kannalla vaikka sitä et missään vaiheessa suoraan
sanokkaan.(kummallinen tapa)
ja varo vaan lättyläisiä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132021
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421513Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901055Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87945Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35937