Kihlajaislahja?

Leyla88

Mitä antaa kihlajaislahjaksi? Haluaisin antaa jotain erikoista, mieleenpainuvaa.

Onko ideoita?

Häitä vietetään vasta parin vuoden päästä.. Olisikohan olemassa jotain ideaa, että antaisi kihlajaislahjaksi jotain ja häälahjaksi lopun tästä kihlajaislahjasta, sellanen 2-osanen lahja?

Kaikki mahdolliset ideat tänne kiitos!

5

3202

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvainnollista

      Eli anna nyt lahjaksi kattilan kansi ja sitten kahden vuoden päästä kattila. Näin ollen lahjalla on mmerkitystä vasta naimisiin menon jälkeen. Kuten kihlauskin jää merkityksettömäksi ilman naimisiin menoa. Samoin jää kansi käyttökelvottomaksi ilman kattilaa!

    • smmh

      Itse annoin yhdelle nuorelle parille Partyliten (www.partylite.fi) tuikkukynttiläsysteemin.
      Siinä oli kaksi huurretun valkoista tuikkukuppia ja metallikannattimet, jotka yhdistivät kupit niin kuin kaksi sormusta olisi liitetty yhteen. Tyylikäs (ei mikään krääsä) ja sopivanhintainen lahja.

    • emmennennekkne

      Jos häät ovat vasta kahden vuoden päästä (käytännössä voivat lykkääntyä sitäkin kauemmaksi), mahtaako kaksiosainen lahja kannattaa? Meinaan että kihlapari saattaa häihin mennessä unohtaa, että lahja on kaksiosainen ja sitten se idea menee ihan hukkaan tai sitten lahjan 1 osa yksinkertaisesti hukkuu. Sinä saatat itsekin tulla toisiin ajatuksiin ja halutakin osallistua johonkin kimppalahjaan tms. Sitten idea on tietysti selvä, jos ko. lahja on käyttökelovoton ennen toista osaansa, mutta olisi ihmisten kiusaamista vaatia säilyttämään käyttökelvotonta tavaraa monta vuotta. Mitä jos ostaisit kuitenkin jotain ihan pientä symbolista kihlajaislahjaksi ja laittaisit nätin kortin ja sitten sinulla olisi kaksi seuraavaa vuotta aikaa miettiä häälahjaa...

    • oi niitä aikoja

      Muinoin kun mieheni kosi minua 5-vuotta sitten, oli hän teettänyt laulun, jonka sitten varta vasten paikan päälle tilattu solisti tuli esittämään (ravintolassa) minulle. Olin ihan vetelänä. Biisi kertoi meidän ensitreffeistä... harmi vain ettei biisiä saanut (tai mieheni ei älynnyt pyytää) CD:llä, eikä siitä ole mitään muuta muistoa, kuin sanat paperilla :-/ Toisaalta ei tuollaista lahjaa kuitenkaan ikinä unohda.

      • Anonymioiusfulplööpl

        Mun veli kosi eilen nykyistä morsiantaan itse sanoittamallaan ja säveltämällään laululla keskellä metsää. Minä itkin tunnin liikutuksesta kun kuulin, että menevät naimisiin. Laulu on aika ihana idea. =] Se tullaan käsittääkseni levyttämään. =j
        Mutta se kihlajaislahja! Kaikki ehdottelevat lakanoita yms.. Meidän kyyhkyläisemme muuttavat kuitenkin yheen vasta naimisiin mentyään, jotenkin en haluaisi vielä antaa sellaista kodin perustamiseen liittyvää, vaikka periaatteessahan voisi.. Yh.. HANKALAA!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe