Ajoittain minulla esiintyy kauheita ilmavaivoja, jolloin maha on muutenkin sekaisin. Mahassa ikään kuin kiertää. Lääkärissäkin kävin, ja ensimmäisenä tarjosi ensimmäisenä vaihtoehtona laktoosi-intoleranssia, jota kyllä epäilin Olin jonkin aikaa lähes laktoosittomalla, ja join kerralla reilun litran rasvatonta maitoa eikä se tehnyt mitään.
Olen tullut siihen tulokseen, että jos syön makaroonia tai pastaa, on maha parin-kolmen tunnin päästä sekaisin (Sehän on se aika kun ruoka alkaa tulla pohjukais- ja ohutsuoleen, eikö vain). Vaiva kestää kerrallaan ehkä vajaan vuorokauden.
Tein Biocardin (kirjoitusasu?) keliakiatestin, ja se näytti negatiivista. Voiko testiin luottaa? Koe tehtiin verinäytteestä. Lähisuvussani ei ole autoimmuunisairauksia.
Mitäs tämä voisi olla?
maha sekaisin
4
1173
Vastaukset 4
- pastasta?
Vai niin. Eivät maitohappobakteerit kaikkia ongelmia ratkaise. Ei tuo tytkyttämäsi sivusto kovin vakavasti otettava ole. Ihminen pystyisi elämään myös täysin ilman suolistobakteereita. Maitohappobakteereilla on osoitettu olevan suotuisia vaikutuksia, mutta esim. keliakiaa tai ärtyneen suolen oireyhtymää ne eivät paranna.
- eivät sovi
pastasta? kirjoitti:
Vai niin. Eivät maitohappobakteerit kaikkia ongelmia ratkaise. Ei tuo tytkyttämäsi sivusto kovin vakavasti otettava ole. Ihminen pystyisi elämään myös täysin ilman suolistobakteereita. Maitohappobakteereilla on osoitettu olevan suotuisia vaikutuksia, mutta esim. keliakiaa tai ärtyneen suolen oireyhtymää ne eivät paranna.
kaikille. Itse saan vatsavaivat maitohappobakteereista. Tässä taas joku älypää on sitä mieltä että kun hän sai avun niin kaikkien muidenkin pitää saada ja se on oikea ratkaisu joka vaivaan.
Alkuperäiseen viestiin; keliakia voi oireilla myös vain pastasta (mikä ei tietenkään tarkoita sitä että voisi syödä kaikkea muuta). Itse sain hirvittävät oireet yhdestä keksistä mutta saatoin syödä kokonaisen pizzan eikä tapahtunut mitään. Joten mars lääkäriin... - Hanna
eivät sovi kirjoitti:
kaikille. Itse saan vatsavaivat maitohappobakteereista. Tässä taas joku älypää on sitä mieltä että kun hän sai avun niin kaikkien muidenkin pitää saada ja se on oikea ratkaisu joka vaivaan.
Alkuperäiseen viestiin; keliakia voi oireilla myös vain pastasta (mikä ei tietenkään tarkoita sitä että voisi syödä kaikkea muuta). Itse sain hirvittävät oireet yhdestä keksistä mutta saatoin syödä kokonaisen pizzan eikä tapahtunut mitään. Joten mars lääkäriin...Se apteekin testikään ei valitettavasti ole 100% varma, vaikka onkin hyvä apuväline keliakian löytämisessä. Joten suosittelen myös lääkäriin menoa.
Itse ainakin pääsin helposti vasta-ainetestiin, kun kerroin epäileväni keliakiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162416Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381501Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6431016- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686