Eli löytyykö Hämeenlinnan ympäristöstä vielä LA-harrastajia. Kanavilla tuntuu olevan kovasti hiljaista. Joten tiedosta kiitollinen.
LA-harrastajia ?
11
920
Vastaukset
- HÄLY 9
Hiljaista on.
- tiedätkö
mitä kanavaa käytetään kutsukanavana nykyisin. Kaikki tuntuu kovin hijaisilta
- 40 kanavaa skannauksessa
tiedätkö kirjoitti:
mitä kanavaa käytetään kutsukanavana nykyisin. Kaikki tuntuu kovin hijaisilta
kaikki ne on yhtä kuolleita, pelkkää kohinaa ja suhinaa. Ch19 saattaa joskus joku rekkapena kiljahdella turbonsa tahdissa ja ch21 paikalliset sorakuski.
Jokunen vuosi takaperin oli vielä elämää ch31 Fm, mutta kummasti on sekin hiljentynyt.
- JuzCa
Viime kesänä testailin, kun tuo kolmivuotias likka halus nähdä mikä kumma vehe isin komerosta löyty.Oli sitten pari kolme pv/viikko päällä muutamia tunteja. Itä-, ym.kuskit paasasi paljon,(kauheeta kanavasurffailua) välillä kuului kotimaisten ajomiesten juttua.Pitäis taas nykäistä "muotiin" ja autoon kiinni,on se sinänsä verraton yhteydenpitopeli.
- Captain-Morgan
Olivat aikoinaan, mutta tätä nykyä kun on niin paljon paremmat yhteydet ja toimivammat välineet, joilla tavoittaa kansakuntaa ympärimaailmaa, niin ei enää viitsi yrittää karjua kohisevan yhteyden sekaan. Töissä nyt tulee satunnaisesti käytettyä ihan tonttitasolla tai muutaman kilsan välimatkalla, mutta ei juuri muuten. Silti on pelit ja vehkeet vielä hyllyssä, enkä niistä museovehkeistä kai koskaan luovu. Kun pääsen eläkkeelle, niin yllytän teidät vanhat laa-kaverit eläkepäivillä jauhamaan potaskaa, jos vaikka taajuudet ois jo silloin niin paljon hiljentyneet, että toimiikin erinomaisesti. Muuten ei juuri tänäpäivänä aikaa ole jonninjoutavia jutella yötämyöten radioaalloilla. Palataan asiaan parin-komenkymmenen vuoden kuluttua ;)
- antenni Parolassa
Parolassa on jollain melko korkea LA-antenni. Näkyy moottoritielle vähän ennen Parolan liittymää. Vuosia sitten kävin uteliaisuudesta katsomassa. Antennin jalustana on yli 20m korkea tukeva rautarakennelma ja huipulla on vielä 10m korkea masto, jonka päässä varsinainen LA-antenni sijaitsee.
- LA-huru-ukko
Muistaakseni Alppilanmäen päällä on jollain ex-kapitulantilla juuri kuvailemasi masto. Äijä huhuili niillä vehkeillään tosi pitkiä matkoja, oikeat radioamatööritkin olivat kuulemma kateellisia sille.
Urheilukentän vieressäkin on joku radioaktiivinen, melkoiset piuhaviritykset puissa ja korkea masto pihassa täynnä erilaisia haravia - yhteyksiä
LA-huru-ukko kirjoitti:
Muistaakseni Alppilanmäen päällä on jollain ex-kapitulantilla juuri kuvailemasi masto. Äijä huhuili niillä vehkeillään tosi pitkiä matkoja, oikeat radioamatööritkin olivat kuulemma kateellisia sille.
Urheilukentän vieressäkin on joku radioaktiivinen, melkoiset piuhaviritykset puissa ja korkea masto pihassa täynnä erilaisia haraviaMiten pitkiä yhteyksiä LA-puhelimilla voi saada? Niissä taitaa vakiona olla aika pienet lähetintehot.
- kyllä kuuluu
yhteyksiä kirjoitti:
Miten pitkiä yhteyksiä LA-puhelimilla voi saada? Niissä taitaa vakiona olla aika pienet lähetintehot.
On muutaman kymmenen kilometrin luokkaa. Tukiasemasta toiseen 40-100km. Pidempiäkin yhteyksiä on jotkut saaneet. Mutta sit nää heíjastukset kantavat tuhansia kilometrejä.
Että kannattaa hankkia,nyt kun kanavilla on hiljaista niin sinne mahtuu hyvin.
Ja vielä kun nykyisin saa puhelimia ja anteneja hyvin. - tarkoitettu
LA-huru-ukko kirjoitti:
Muistaakseni Alppilanmäen päällä on jollain ex-kapitulantilla juuri kuvailemasi masto. Äijä huhuili niillä vehkeillään tosi pitkiä matkoja, oikeat radioamatööritkin olivat kuulemma kateellisia sille.
Urheilukentän vieressäkin on joku radioaktiivinen, melkoiset piuhaviritykset puissa ja korkea masto pihassa täynnä erilaisia haraviaAlppilanmäen LA-masto oli alunperin suunniteltu sähköä tuottavan tuulimyllyn rungoksi, mutta se ei valmistunut koskaan. Lehdissä oli 80-luvulla juttua miehen suunnitelmista.
- 31FM
La-harraste on ollut viime aikoina nousussa. Viikonloppuiltoina 31FM koko ajan liikennettä. Kaivakaahan laitteenne esille ja tulkaa radioaalloille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3661996Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751316Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831310- 1361183
- 841053
- 90946
- 48870
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro120867- 48808
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60760