Led Zeppelin EI PALAA !

Sensational 70*s

6

2118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne.

      vielä palaa. aivan varmasti lähtevät vielä kiertueelle. live-levyki saattaa tulla.

      • adada

        osaisivat vaan papat pysyä kiikkustuolissaan!! led zeppelin on legenda kaukaa 70-luvulta ja sellaisen toivottavasti pysyykin!


    • Niin kuin yhdessä toisessa Zeppelin-keskustelussa jo totesin, niin ei ole Plantista enää Zepin laulajaski, Ja hyvä, kun on todennut sen itsekin. Hänen lauluäänensä ei enää ole sellainen kuin nuoruuden päivinä ja ei taitaisi mies pystyä vetämään Zepin biisejä. Kuulostaisiko hyvältä, jos hän nyt laulaisi vaikka Black dogin tai Rock n rollin? Kyllähän se Ian Gillan vielä yrittää laulaa Purplen keikoilla ja välillä onnistuu ihan jees ja välillä taas humpaksi menee ja David Coverdalekin yrittää välillä vetää entisten aikojen malliin (ylärekisterissä laulaminen ei oikein enää luonnistu eikä kuulosta enää tosi hyvältä, alarekisterillään pystyy laulamaan ihan hyvin) ja herrat Halford ja Brucekin vielä jotenkin hyppivät ja heiluvat ja karjuvat. Sen sijaan Glenn Hughes ja Paul Rodgers pystyvät vielä loistaviin suorituksiin ja Miljenco Matijevickin (tuli 1980-90 -lukujen taitteessa tunnetuksi rockbändistä Steelheart) laulaa ja esiintyy, mutta hänkin vielä siihen pystyy vaikka ei ihan entiseen malliin. Plant pystyy laulamaan omia soolokappaleitaan, kun on aina soolourallaan mennyt äänensä ehdoilla, mutta Zeppelinin aika on jo ohi.

    • Eikä taida Jimmyllakaan enää soitto kulkea entiseen malliin. Mies oli jo hieman ruosteessa jo niihin aikoihin, kun teki yhteistyötä Coverdalen kanssa -90-luvun alussa. Heilui välillä lavalla kuin mikäkin eksynyt, selkä kyyryssä ja tupakka huulessa ja päällä väljä t-paita ja jotkut rennot housut. Taisi mies jo alkaa ruostua sen jälkeen, kun Zeppelin hajosi, ehkä jo hieman sitäkin ennen. Harmi. Hieno kitaristi.

    • Tässä Jimmy soittelee Coverdalen kanssa. Tästä voidaan olla monta mieltä onko mies hyytynyt, mutta ei kuitenkaan taida olla ihan Zeppelinin aikaisessa vedossa. Mutta kuitenkin rento veikko.
      https://www.youtube.com/watch?v=HRlx12uJqZM

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      147
      7486
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      186
      5432
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      29
      4529
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      7
      4168
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3894
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      29
      3504
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2951
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      103
      2854
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      68
      2394
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      110
      2276
    Aihe