missä siporex uskiksille oma palsta?
täälläkö?:-)
362560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Sipo-uskis uskoo itse omaan ratkaisuunsa, ja uskaltaa suositella sitä räksyttäjällekin.
Eipä kai ole muuta vaihtoehtoa kuin uskoa omaan ratkaisuunsa, kun sen kanssa joutuu elelemään.
Edesvastuutonta on houkutella muuita samaan suohon.
Seuraavassa hometaloaallossa sitten ihmetellään, miksi sipotalo homehtuu...
Laitappa faktoja tai edes huhuja pöytään...
taloja siporeksista ole tehty jo yli 70 vuotta.
Homeisissa en ole vielä vieraillutkaan, yli 40 vuotta kylläkin erilaisissa siporex-taloissa asunut.
Kerro, missä niitä löytyy, käydään yhdessä ihmettelemässä.
Nyt on tuolle pöllölle tainnut styrox-/uretaani-harkko-mainosmies syöttää vahingossa vääriä pillereitä siporexin mollaamiseen...
Onhan yleisesti tieodossa homehtuneet ja puretut sandwitch-rakenteet 60-70 luvulta alkaen. Nyt on sentään rakennusliikkeet hankkiutumassa eroon tuosta maailmanlopun rakenteesta mutta pientalopuolelle niitä vasta aletaan innolla markkinoida.
Taitaa olla siporex ainut materiaali josta oikeasti on tehty vuosikymmeniä samalla rakenteella taloja joita ei ole tarvinnut purkaa kosteusongelmien takia. Tai on toinenkin, se vaan ei ole kiveä..eli massivihirsi.
lemmikkiisi siporexiin vai mikä tekee mielen noin katkeraksi.
Eikö edustamasi muu herkkukarkko menekään kaupaksi?
lusikalla kaivamaasi ja kelluvaa sipoharkkoa?:-)
kyseessä paha vieroitusilmiö. ei se lääkärisetä pahaa tee. pistä odottaessasi tutti takaisin suuhun.
Lentää ennen sitä,et sipo kivettys niin paljo et vois kivitaloksi mieltää.!Sipo ei ehdi homehtuun .Se haihtuu ennemmin sitä.!Tai on syöty AAMUPUURONA.!!!!
Taitaa olla tyyppi joka ei tiedä siporexista yhtään mitään ?? Saatikka sitten yleensä rakentamisesta vai liekö jonku muun kivitaloedustajan vittuilulähetti.
Itsellä sen verran kanssa kokemuksia siporexista ettei parempaa materiaalia löydy talon rakentamiseen..
Kannattais varmaan tutustua tuotteeseen ennenkuin täällä niin kaikki tietävänä arvostelee.
Ei muutakuin Siporex kaupoille vaan eikä kuunnella tuollaista tyhjänpuhujaa ;O)
on jo mutusteltu
Vaippoihin silloin kun muurasin sipopaskaa.Kyllä on helppo työstää.Kirveellä vaan kuin metsuri ikään.!Palasilla voi kalkita vaikka peltoo.Loput nokkii naapurin kanat ja kalkkunat.!!!!Jauhot voi säästää vaikka JOULUPUUROKS.!!
Et tainnut hallita oikeen tekniikkaa jos sen kirveellä paskaksi hakkasit.saatika sitten syöttelit naapurin viattomille linnuille.Talonrakennukseen se on tarkoitettu hyvä "POIKA"...
Turha tuollaisten kanssa on väitellä jos ei ole homma hansikkaassa niin se ei vaan ole
Rattoisia muurausharjoituksia sinulle.
Itse sen verran muuraillut ettei tarvitse enää harjoitella. Tehdä vaan valmiita Jämerä kivitaloja.
Olet aivn poikanen muuruuhommis.Olen nähnyt kaltaisias paljon ja olen joutunut kaltaistes jälkiä korjaamaan.Tiellä sinunlainen on kun aletaan muuraamaan.!Kykenetkö edes hantiksi.?????Saisit hävetä kun alat ammattimiehelle päätäs aukoon.!!
missä olet muka siporexia käsitellyt. Kyselläänpä asujan mielipide jälkien korjaustaidoistasi, kukkopoju.
Tekstistäsi päätellen et tiedä siporexista yhtään mitään.
Siporexista kaksi taloa omaan käyttöön tehneenä voin sanoa, että se on yksi parhaista
materiaaleista työstettävyytensä ja tasalaatuisuutensa suhteen. Sopii omatopimirakentajalle hyvin. Talvella (sisätöissä) voi talvilaatuisella liimalla tehdä väliseiniä pikkupakkasista huolimatta -15C saakka.
Hyvää olekkaan kuin työstettävyys.On nääs helppo korjata jälkiäs! Sisätiloissa pakkasella -15 rävit sinä siis.Se on jo tyhmyyttä ,että OIKEIN LOISTAA.! Vuonna 74 on ensinmäinen sipojauhotalo tullu muurattua.Taisit olla isäs munissa siihenaikaan. Et oppinu näemä ekast talosta ku piti toineki RÄPIÄ.!
Pelkästään jo parin kirjoituksen perusteella tietää toisten ammattitaidot ja iät.kannattaisiko vaihtaa alaa vaikka selvännäkijäksi??
Ei ota ihan niin koville kun noi "ammattimuurarin" hommat.
Voin kertoa että varmasti olen muuraillut silmät kiinni enemmän kuin sinä silmät auki.
Ei tarvi hävetä kun on ammattitaitoa sen verran takana ja työvuosia samoin..
Minkähän verran herra "ammattimies"on muuraushommia tehnyt??
Näytöt tietysti kaikki lautavuorauksen alla kun ei ole kehdannut ihmisten ilmoille jättää :O)
Siinä on niin paljon hyviä ominaisuuksia ettei muuta vaihtoehtoa kannata edes harkita.
Mutta tietty mielipiteitä on monia.
Makuasia sano mäyräkoirakin kun muniansa nuoli...
1974 asunut yli 20 vuotta siporexista muuratussa talossa. Äitimuori asuu siinä vieläkin.
Ikkunat on vaihdettu kolmilasisiksi ja kattotiilit tuli myös vaihdettua sekä kertaalleen maalattu talo ulkoa kalkkimaalilla.
Itsellä on rakennuskokemusta 1980-luvulta ja nyt 2006 siporexista. Eihän niitä myydä kannata, niin jää perikunnalle jaettavaa.
Oletko katkera siitä, että olet vain muille muuraillut, etkä huomannut itsellesi rakentaa yhtäkään? Jauhot sulla taitaa olla ihan eri pussissa, tuuleta vähän.
Talon.??? Katseleppa Optirokin mainoksia.Tee perässä jos osaat.! Pelle olet.!pllen kirjoitukset erottaa kyllä. UGH.! Olen puhunut!
siporex-talossa jo silloin kun sinä uit jauhoissasi. 1980- ja 2006 olen tehnyt siporex-talot.
Mökki meren rannalla olisi seuraavana projektina, osin siporexista sekin.
Onko se optiroc puristettua kalkkihiekkaa, joka murenee vanhetessaan vai mistä sinä niitä jauhoja? Varmaan päällystettynä ihan OK sekin, kunhan et erehdy tekemään siitä hormeja. Ja aika ahkerana saa olla, jotta neliöitä syntyisi, kun harkkoja menee neliölle 8 ja kahikiviä muistaakseni 42.
ON JÄTTÄNY SE ASUMINEN.On normaalista kaukana. Mene merelle ja saareen Äläkä tule enää ihmistenilmoille.Tee se palvelus.!PS.Muurarit ei sipoihin sekaannu.!!
katoava ammattikunta. tuosta viereiseltä raksalta muurari katosi telineeltä syksyllä eikä ole sen koommin näkynyt. jäi ryyppy päälle ja talo kesken. oletko samaa porukkaa.
No, siksi on parasta tehdä talo sellaisesta materiaalista, mitä itse osaa käsitellä.
Siporex soveltuu omatoimirakentajalle.
Sitä olin tekemässä.!En voinut jatkaa kun näin sinun naamas ja rytökasan mitä olit saanu aikaan.Oikein pahaa teki.!Sipo on oiva materiaali omatoimirakentejalle.Nälkä kun ahdistaa,niin aamupuuroks vaan.!Vettä saa seinänrakosista ja homejuustoo on omastatakaa.!
toitotat.
Siporex ei ole märkää, jos on katto päällä eikä se mokoma edes homehdu. Valitettavasti olet nähnyt unta etkä suinkaan muhkeaa kämppääni.
Eipä meillä ole asiat niin huonosti kuin sinulla sielläpäin. Uneksi vielä vähän, mutta mista myös ottaa lääkkesi.
lapsi vetää muovirekalla sitä päin:-) Tulee iso kolo:-)
Kuis keittiön yläkaapit on kiinnitetty? Läpipulteilla:-)
vartijakoira, mot:-)
Vuh! Vuh! Vuh!
Vuh! Vuh! Vuh!
Vuh! Vuh! Vuh!
Vuh! Vuh! Vuh!
lapsessa täytyy heti paikata puhaltamalla, ehdotan.
Ainakin meillä keittiön yläkaapit on kiinnitetty ruuveilla, puuttuuko sulta muutama?
Kyllä taso on aivan loistavaa taas. Joku uhoo muuranneensa jo 50v, mutta järjen tuikku jäänyt 10v tasolle. Ja muut suoltavat omaa skeidaa.
Mikäköhän keskustelun tason saa aina tälle tasolle. Mutta onnea. Olette todellisia voittajia kaikki!!!
uhoa muuranneensa 50v, mutta kerroin asuneeni siporex-talossa jo yli 50v sitten. Ja se talo on vieläkin asuttavassa kunnossa, kun peruskorjaukset on tehty 90-luvulla.
Sitä on vähällä osamäärällä vaikea käsittää.
Missähän sinun järjen tuikkusi tökkii.
Onnea seuraaviin arpajaisiin!
MOT
Siporex on ainoa kotimainen täyskivinen ulkoseinäharkko, joka toimii samalla sekä kantavana rakenteena että lämmöneristeenä. Siporexista rakennettu ulkoseinä ei tarvitse erillistä lämmöneristettä eikä höyrynsulkumuovia.
Rakennusten sisä- ja ulkolämpötilojen erot ovat Suomen oloissa huomattavan suuria. Kosteudella on tällöin ikävä taipumus tiivistyä eri materiaalien rajapintoihin, mikä saattaa aiheuttaa vakavia rakennevaurioita. Yksiaineisuuden ansiosta Jämerä-kivitalon seinään ei muodostu materiaalien välisiä rajapintoja. Seinässä ei ole kastepistettä ja rakenteet säilyvät siksi terveinä.
Ohutsaumamuuratuissa siporex-seinissä ei ole kylmäsiltoja tai vuotopaikkoja edes rakennuksen ikääntyessä. Massiivinen runko toimii sydänmuurin tavoin ja tasaa ulkoilman lämmönvaihteluita. Talvella on lämmin ja kesällä mukavan viileä. Ajan myötä tämä tuo selkeitä säästöjä lämmitys- ja jäähdytyskustannuksiin.
Ainoa kotimainen TÄYSKIVINEN ULKOSEINÄHARKKO.???? Mistä sisäseinät.? Paffista vai. Oliko tämä kivitalofoorum.??? Täys KIVINEN.! EHE.!EHE.!
ehkä sen sitten tajuat.
Siporexista on tehty taloja yli 70 vuotta, aineessa ei home elä ja kunhan kattorakennelma on kunnossa, ei kosteuskaan haittaa.
Yleispätevä tieto kaikille materiaaleille.
Sipo sopii erinomaisesti omatoimirakentajalle ja kun siitä on minulla pariin kertaan omakohtaista kokemusta, tuskin olisin kertomatta mikäli olisin jotain heikkouksia havainnut. Nuo lusikkasopat ja U-arvo-hömpötykset voi jättää omaan arvoonsa, kun eläminen on muutakin kuin
seinien tuijottelua. Samoin elämäänsä kyllästyneen muurarin viestit, luultavasti hän ei ole sanut siporex-urakasta liittävää katetta, kun tuli jo valmiiksi. Helppo ja halpa, mutta hyvä tapa rakentaa itse.
siposta tietenkin väliseinät. Sitä saa 60x60 levyinä, joten on helppo raksata. Jos on tontille jäänyt yli harkoja, ne voi vannesahalla halkaista sopivaan kokoon, niin ohutsaumaten niistäkin saa kunnon väliseinän. Ehe itsellesi.