On sen verran kokemusta E Carinan varaosista jotta uskaltaudun kirjoittaan.Kun ostaa Carinaan jakopäähihnan,kiristinrullan,ohjurirullan ja vesipumpun Toyotaliikkeestä,saa laatua.
Tämä näkyy 100 000km huoltoa tehdessäni.Motonetin (GMC-merkkiset muistaakseni)kiristimen ja ohjurin laakerit ovat selvästi loppu,mutta Toyotaliikkeestä hankituissa ei ole klappia vielä lainkaan.Kelpaavat siis ajaa vaikka toiset 100 000km.Vesipumppussa on sama huomio.Toyotaliikkeen vesipumppu kestää 300 000km.Motonetin Wasserman jäähdytinvettä kuljettavat siivekkeetkin ovat jo sinällään tyngät verrattuna alkuperäiseen.Jäähdytysteho aivan eri luokkaa.Jakopäähihna (HQ) on jo uutena värivirheinen selkämyksestään.Laikukas.Näin se vaan on.Tämä on vaan mun mielipide.Kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää...
Tarvikeosa vai
7
1168
Vastaukset
- toyota huumori
Ja mitenkähän se vesipumppu 300000 kestää? hansikaslokerossako?,johan toitskusta tippuu moottori tielle ennen noita kilsoja.Minulle kävi näin.oli päässy etupää ruostumaan.
- vesipumppu skulas
Vesipumpustahan kyse.
- Toyo10
Pitää paikkansa. Merkkiliikkeen tiskiltä saa ainakin ko. merkissä laadukkaita varaosia. Merkkihuollossakaan eivät vaihda esim. vesipumppua eikä välttämättä kiristinpyöriäkään joka huollon yhteysessä, mikäli ei ole tarvetta ja on käytetty ennestään alkup.osia.
Omaan olen nuukuuksissani laittanut muutamia tarvikeosia, kun ovat olleet monesti n. puolet tai enemmän halvempia kuin alkup. osat. Kuitenkin huolto-osat, kuten suodattimet ovat hinnoiteltu hyvin kilpailukykyisesti, joten ne kannattaa ostaa jo hinnankin puolesta toyotalta.
Jos tietää, että ajaa autolla vielä vuosia, kannattaa todella satsata alkup. osiin. Mm. jarruosat ja kytkin kestää n. tuplaten verratuna tarvikeosaan. Tojotaanhan maksaa koneen osat aika syötävästi. Eron huomaa, kun vertaa esim. laakeriliuskoja keskenään. On eroa kulutuskestävyydessäkin.
Joskus vaan nuukuus iskee ja tulee hankitua tarvikkeita. Pärjää niilläkin ja tulee halvemmaksi, mutta niitä joutuu joskus vaihtelemaan vähän useammin. - se on
Alkuperäistarvike kestää kauemmin ja itse ainakin ostan alkuperäistarvikkeena kaiken vaikeasti vaihdettavan/harvaan vaihdettavan. Esim. juuri nämä vesipumput ja jakopään osat. Turha säästää paria euroa kun se pitää niin harvoin uhrata. Tarvikeosina ostan sitten kulutusosat.
- Toyotaliikkeestä
Taannoin(olisko ollut -02) katsastusmies kehotti vaihtamaan Cainan takaa koiranluut(yhdystangot vakaajaan).Ostin made in Danmark luut.Vaan eivät kestäneet yhtä ainokaista talvea.Toyliikkeestä piti hakea uudet(jotka toimivat yhä).Niissä tanskalaisissa nivelen päällä oleva kumi hapertui alta aikayksikön.
Toinen tapaus tuli esille kun tilasin Toyotaliikkeestä jäähdyttimen -93 Carinaan.Jäähdytin hajosi koska Nesteen jäähdytinneste oli valmiiksi laimennettua vaikka pönikän etiketissä käskettiin laimentaa 1:1 suhteessa.Mutta siis.Koska jäähdytintä ei kuulunut toyoliikkeestä päädyin tarvikejäähdyttimeen.Sattumoisin se oli myös tanskalainen(olisi pitänyt kellot soida).Siinä ongelmana on kun pakkasta on paljon.Jäähdyttimen pokkaus välillä muovi-pelti ei toimi.Liekö eri lämpölaajeneminen.Joka tapauksessa jäähdytinnestettä valuu liruttaa kireillä pakkasilla ulos aina kylmäkäynnistettäessä.Lämpimänä pitää kyllä.Jäähdytinnestettä pitää muistaa lisätä.
Eli jostauin syystä vältän tanskalaisia Toyota-varaosia:D - ErkkosenEro
Toyotaliikkeestä kirjoitti:
Taannoin(olisko ollut -02) katsastusmies kehotti vaihtamaan Cainan takaa koiranluut(yhdystangot vakaajaan).Ostin made in Danmark luut.Vaan eivät kestäneet yhtä ainokaista talvea.Toyliikkeestä piti hakea uudet(jotka toimivat yhä).Niissä tanskalaisissa nivelen päällä oleva kumi hapertui alta aikayksikön.
Toinen tapaus tuli esille kun tilasin Toyotaliikkeestä jäähdyttimen -93 Carinaan.Jäähdytin hajosi koska Nesteen jäähdytinneste oli valmiiksi laimennettua vaikka pönikän etiketissä käskettiin laimentaa 1:1 suhteessa.Mutta siis.Koska jäähdytintä ei kuulunut toyoliikkeestä päädyin tarvikejäähdyttimeen.Sattumoisin se oli myös tanskalainen(olisi pitänyt kellot soida).Siinä ongelmana on kun pakkasta on paljon.Jäähdyttimen pokkaus välillä muovi-pelti ei toimi.Liekö eri lämpölaajeneminen.Joka tapauksessa jäähdytinnestettä valuu liruttaa kireillä pakkasilla ulos aina kylmäkäynnistettäessä.Lämpimänä pitää kyllä.Jäähdytinnestettä pitää muistaa lisätä.
Eli jostauin syystä vältän tanskalaisia Toyota-varaosia:DMulla taitaa olla tuollainen samanlainen tarvike syyläri. Yläreunasta vuotaa kovalla pakkasella. Ihmettelin sitä viime talvena kun kiukuissani kävin polkeen sitä lähes 30 asteen pakkasella ja alko höyry nouseen pellin alta.
Niin ja Bilhelvetan takajarrukengät ei passaa enklannin malliin vaikka sielä niin väitetään.
- lamda-anturi
Bilteman anturi saattaa pelata tunnin tai jopa kauemmin eli kiertäkää kaukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst27014511Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1523998PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1303801Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1701688Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3971648En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351629Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491326Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81101Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok531040Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1141036