Onko kellään kokemusta papaijan siementen viljelystä. Innoissani keräsin hedelmästä siemenet ja olen niitä kuivatellut. Onnistuuko kasvattaminen ikkunalaudalla ja voiko kasvia sanoa kauniiksi?
Papaija
3
3023
Vastaukset
- siitä kauniin
saa jos suostuu kasvamaan. Mun kokemuksen mukaan siementen itävyys sekä kaupan pusseissa että hedelmästä kerätyissä melko huono. Tonne vajaaseen kymmeneen senttiin kasvaa melko nätisti ja sen jälkeen pienet alut tekee herkästi joukkoitsemurhan joku kaunis päivä.
Haasteita tiedossa mutta jos onnistut niin mie lunastan pari komeaa tainta;)- ram
Idätys onnistuu, mutta taitaa saada helposti tauteja meidän oloissamme. Ehdottomasti kaikki aurinko mitä on saatavilla ja kostea multa ainakin aluksi. Kymmensenttinen oli meilläkin kunnes kai syksyn valottomuus näivetti ja sai muistaakseni jonkun kasvitaudinkin hyvistä hoitoyrityksistä huolimatta
- pumpkin
no minulla on nyt 3 kunnon kokoista ehkä siinä metrin korkuista papaijaa ruukuissa ikkunalaudalla. kokeilin koko papaija ideaa vastatänä keväänä ja nyt syksyllä kaikki itäneet (eli siis nuo 3 iti noin parista kymmenestä siemenestä) saa nähdä kesttävätkö ne talvea ja vielä pitäisi varmaan ruukkuja vähän vaihtaa jotta olisi talveksi tilaa... olin aivan äimänä kun noin viikko sitten huomasin että papaijani alkavat kukkia :0 pieniä valkoisia kukkia on lukuisia muistuttaa hieman esim paprikan kukkia(jos oikein muistan miltä ne näyttivät...) ja ainakin 1 lupaavan näköinen hedelmän alku on näkyvissä... en ollut varautunut tähän mienkään. en edes käytä mitäään lannottteita ainoastaan mustaamultaa,aurinkoa,vettä ja rakkautta :)
toisaaalta en tiedä pitäisikö vaikka hiukan nyppiä uusia kukkia pois tuosta puuun alusta missä on hedelmän alku.... jottta silllä olisi vain 1 hedelmä johon käyttää energiaa... ??? onko jollain kokemusta!!! ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212286
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242163Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?14974- 44794
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15764Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32689