Opetin meidän kissimissin antamaan tassua,nyt antaa kun sanoo "tassu" heh =)
Mutta ainakin oon ylpee,ei ne kisut oo mitään tyhmiä eläimiä oo,hyvin viisaita =)
Mitähän opettaisin seuraavaksi.
Onko kukaan opettanut kisulleen mitään temppuja jne?
Mutta ainakin oon ylpee,ei ne kisut oo mitään tyhmiä eläimiä oo,hyvin viisaita =)
Mitähän opettaisin seuraavaksi.
Onko kukaan opettanut kisulleen mitään temppuja jne?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuulostaa karulta mutta pakko se on uskoa kun toinen meiän"herroista"tekee samaa...noutaa pienen pallonkin ja tuo sen takaisin heitettäväksi!Leikkii koiraa=)Toisen oon opettanu jännästi istumaan olalla/selässä,ja se on kiva kun se tekee sen ainoastaan mun kanssa,ei muiden perheeseen kuuluvien,luottaa ilmeisesti etten mä ainakaan sitä sitten tiputa.Sen taki ei uskalla kirjahyllyltäkään hypätä ilmeisesti kun mun syliin...Kissa tekee tempun vaan jos sitä huvittaa vaikka sen olis kuinka opettanut,fiksu eläin=)
meidän Retu antaa myös tassua ja noutaa leluja niin maalla kun vedessäkin. Eli järveen kun heittää esim ruokon niin se hakee sen sieltä jos ei ihan syvällä oo. Joskus uikin se suussa. Ja se hyppää puusta levitettyyn pyyhkeeseen. Leikkii palomiesten pelastamista kai ;)Onhan sillä noita tenppuja.
Hienoa, sulla tuntuu olevan oppivainen kissa, joka luottaa suhun täysillä =). Näin sen kissankin vaan saa oppimaan, vaikkei samanlaisella kouluttamisella kuin koiraa kouluttaisi.
Kokeilepa seuraavaksi opettaa kissasi noutamaan jotakin lelua.
Meillä toinen kissa ei niin välitä leikeistä, joskin pähkäilee kyllä mielellään erilaisten tehtävien parissa. Toiselle kissalle olen avokkini kanssa opettanut pallon palauttamisen. Eli kun kyseiselle kissalle heitetään pallo, kissa nappaa sen ilmasta kiinni ja potkaisee takajaloilla takaisin heittäjälle. Kovin montaa kertaa ei ole tähtäys kissalla mennyt huti =).
Ei, ei ne tyhmiä ole, ei todellakaan. Päinvastoin: tuntuvat välillä suorastaan lukevan ajatukset =)!
Miten sä oot opettanut sitä?!!! Voi ku munkin kissa oppis.. :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=102&conference=627&posting=22000000000859350
hih!toi on mun kirjottama:D
Hyviä vinkkejä, mistä löysit?
googlee eri haku sanoilla nin sieltähän se tupsahti.
Kun oli kyse muikkusista niin hän nosti tassua.
Mutta Nuusskiksella on nyt jo enkelinsiivet selässä...nyyh!
mun kissa kati osaa antaa tassua ja mennä istumaan käskystä. noutamaan se ei halua edes oppia kun se on laiska. se oppi 1v. istuu. ja 3v. antaa tassuu. nyt opetan sitä kierii
Hauskaa et muutkin ovat opettaneet kisulleen
temppuja,seuraavaksi tosiaan voisi opettaa istumaan heh =)
Toinen kisulimme on oppinut itsestään noutamaan. :) Aluksi heitimme sille pannulappua, jonka se kantoi suussaan takaisin ja sitten se alkoi noutaa Marianne-karkkejakin. :)
Meidän kissa osaa kelliä... aina kun sille sanoo että 'kelli', niin se kellahtaa kumoon :D Sitten se osaa myös noutaa ja osasi myös ennen osasi hypätä kun käski (sen jälkeen sai lelun). noutamisen se oppi ihan itse ja kellimisen oppimiseen tarvittiin vain pari minuuttia, viisas kissa siis :)