remeron

onku kukaan käyttänyt remeron nimistä lääkettä masennukseen? onko siitä mitään sivuvaikutuksia? eikai se mitenkään voi nostaa painoo? ja onko kukaan alkanu näkemään painajaisia ku on ruvennu syömään lääkettä? mä nään nykyään joka yö
71102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mulla remeron kasvatti syömähaluja vaikka annos oli pieni 15mg.Mulla se auttoi univaikeuksiin,se olikin päälimmäinen syy niitten käyttöön. En usko et painajaiset voi johtua remeronista, sul on vaan alitajunnassa jotakin mitä "käsittelet unissasi" Tsemppiä :)

Äänestä
  • nii mullaki on päällimäinen syy univaikeudet ja syömisestä tuleva ahdistuksen poistaminen...mun annos on just toi 15mg eikä se lääkäri sanonu mitään siitä että mun ruokahalu paranis..onkohan muuta samantyylistä lääkettä joka ei lisäis ruokahalua... voiko tosta lääkkeestä lihoo hirmu paljo

    Äänestä

  • anorektikko kirjoitti:

    nii mullaki on päällimäinen syy univaikeudet ja syömisestä tuleva ahdistuksen poistaminen...mun annos on just toi 15mg eikä se lääkäri sanonu mitään siitä että mun ruokahalu paranis..onkohan muuta samantyylistä lääkettä joka ei lisäis ruokahalua... voiko tosta lääkkeestä lihoo hirmu paljo

    itse en ole remeronia käyttänyt mutta olen joiltakin kuullut että se lihottaisi. vaikutuksethan lääkkeillä ovat kuitenkin yksilölliset, niin että kokeilemalla vain tiedät sopiiko ko. lääke sinulle.

    Äänestä

mulla on anoreksia. määrättiin univaikeuksiin ja masennukseen käytin kuukauden. aloitan ehkä uudestaan. mä en ainakaan lihonu grammaakaan.laihduin entisestään. haluaisin parantua. haluaisin näläntunteen takaisin. mutta ei se vain tule. minä en ainakaan nähnyt painajaisia

Äänestä

Jos olet anorektikko,niin onhan sinun saatava paino nousuun,eikö vain,koska sinua on tarkoitus auttaa paranemisessa?Remeronilla on painoa nostava vaikutus,mielipiteeni ei perustu aitoon tietoon,vaan enempikin kokemukseen.Painonnousu pelästyttää sinut,todennäköisesti...!mutta sehän on tarkoitus.Ole rehellinen itsellesi ja ota apu vastaan.Tie on vaikea,mutta toivon ,että pääset sairaudestasi.Voitko rehellisesti myöntää olevasi sairas ja tarvitset/haluat apua?

Äänestä
  • en oo mun mielestä sairas vaan tää on pikemminki mun elämäntapa,oon jo tottunu liikaa enkä pääse eroon enkä toisaalta haluukkaa.. ja mä lopetin sen remeronin käytön vaikka lääkäri kiels koska en haluu et mun paino nousee liian nopeeta... mun ravintoterapeuttiki sano ettei oo hyvää lihoo nopeeta.. ja onhan niitä olemassa muitakin unilääkkeitä, esim. mäkikuisma..

    Äänestä

En muista just sitä annosta, mutta luultavasti 10-20 mg se oli. Näläntunne kasvoi hirveästi, en voinut enää jatkaa, koska myönteisiä vaikutuksia ei ollut. Heräsin yöllä nälkään, ja söin monesti esim. 7-8 juustoleipää ja litran mehua.. Se oli aika ihmeellistä. Joulupöydässä santsasin koko ajan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anorektikko kirjoitti:

onku kukaan käyttänyt remeron nimistä lääkettä masennukseen? onko siitä mitään sivuvaikutuksia? eikai se mitenkään voi nostaa painoo? ja onko kukaan alkanu näkemään painajaisia ku on ruvennu syömään lääkettä? mä nään nykyään joka yö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu