Voiko laitta perunaa

Huomasin perunoiden itävän kellarissa. Pienen pientä sikli perunaa, kun jäi syksyllä. Voisiko laittaa nyt ämpäreihin? Se ei ole varhaista laatua, siksi kyselen. Kannattais varmaan ostaa timoa, tai muuta aikaista.
Onko kellään kokemuksia näin varhaisesta aloituksesta?
2935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siikli on virallisesti kesäperuna, eli ei ihan kaikkein aikaisin. Mutta "oikeiden perunanystävien" mielestä siikli on nimenomaan "se ainoa oikea" varhaisperuna.

Jos sinulla on sopiva paikka, missä kasvatat perunoita, voit hyvin aloittaa kasvatuksen jo nyt. Paras olisi, jos saisit jostain oikeaa peltomaata niihin purkkeihin. Hiekan ja turpeen/mullan sekoitusta voisi myös kokeilla. Pelkässä turpeessa ei tule hyviä perunoita. Kukkamullasta ei ole kokemuksia.

Äänestä

No, onhan ne avomaalle perunat laitettu jo Turun saaristossa...
Ja ihan totta, tuolla Oulun korkeudella oli sellainen maanviljelijä/konsultti (nykyinen kansanedustaja), jolla lestadiolaisena oli poikia enemmälti. Keväällä aikaisin laitettiin perunat maitopurkkeihin
kasvamaan ja siitä sitten aikanaan ulos.
Aikainen peruna saatiin sillä lailla pohjoisemmassakin.
Eli leikattu maitopurkki on kätevä, ei tarvitse
juuria irroitella eikä multia turhaan karistella.
Meillä on tuolla kuistin ikkunalla muussakin taimikasvatuksessa maitopurkit käytössä.
Niin, kai se olisi parasta olla aikainen tai
suhteellisen aikainen lajike. Lapissahan puikula otetaan tavallisestikin pääsiäisenä itämään, mutta se on niin
onnettoman myöhäinen lajike, että hyvä kun edes
valmiiksi ehtii ennen pakkasia.
Perunaa en ole tosin itse paljoa sisällä kasvattanut. Nopeakasvuinen, suhteellisen vahvavartinen se on, ehtipä joskus kukkiakin sisällä. Ihan nätti se oli sisäkukkanakin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mulla itää nyt kirjoitti:

Huomasin perunoiden itävän kellarissa. Pienen pientä sikli perunaa, kun jäi syksyllä. Voisiko laittaa nyt ämpäreihin? Se ei ole varhaista laatua, siksi kyselen. Kannattais varmaan ostaa timoa, tai muuta aikaista.
Onko kellään kokemuksia näin varhaisesta aloituksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu