Eli ostin tuossa humaxin digiboksin ja asentelin sen normaalisti niikun toiseenkiin telkkariin jossa on liitännät samalla tavalla. Boksin ku käynnistää se ehtii kyllä kaikki kanavat mutta tulee ilmoitus "signaalia ei ole tai se on heikko". Mistä tämä johtuu, olen tarkastanu kaikki johot yms että on varmasti kiinni jne..voiko boksi olla mahdollisesti vioittunu ku ollu muutaman kuukauden kylmässä varastossa?
kuva ei näy digiboksilla
perkelee
4409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hyvä pitää huoneenlämmössä muutama tunti, ennenkuin siihen laittaa virran, jos se tulee suoraan pakkasesta. Pakkasessa säilyttäminen ei välttämättä riko, mutta nopeat lämpötilavaihtelut ja kosteus kylläkin.
onko varmasti oikeanlainen boksi ettei toinen ole kaapeliin ja toinen antenniin? Onko antennijohtoa jaettu tai käytetty huonoa jatkokaapelia? Jokatapauksssa ei signaalia tarkoittaa aina juuri sitä mitä siinä lukee eli että signaali puuttuu tai on liian heikko.
"signaali on heikko" tarkoittaa yleensä juuri
sitä mitä sanookin,eli boksiin tuleva signaali
on syystä tai toisesta liian heikko.Ja vika on
siis antennin ja boksin välillä.Toki vika voisi
olla boksin sisälläkin,mutta jos on uusi boksi,
pitäisin sitä aika epätodennäköisenä.
Kiitos :) ongelma selvisi, kaapeli laitettu väärin päin seinään ja boksiin....VIISAS MINÄ