Taustakuvan vaihto

Vaihdoin työpöydän taustakuvan uuteen omista kuvista. Miten sen saa tallennettua? Aina kun sammuttaa Ubuntun ja käynistää niin tulee Ubuntun oma kuva takaisin. Kiitos!
42016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tallenna se oma taustakuva vaikka kuvankatseluohjelmaan ja otat sen sieltä.Jos tallennat oman taustakuvan vaikkapa muistikortilta ni ei onnistu.Muisti kortti kun pois koneesta niin sillon käy just noin niinku kirjotit.Elikkäs kuva pitää olla tallennettuna koneelle.Kokemusta on itellä samasta asiasta.

Äänestä

Ensinnäkin, mikä Ubuntu ja miten asensit kuvan. Paras tapa on tallentaa kuva omaan kotihakemistoon ja vaihtaa se joko valikon kautta "Järjestelmä -> Asetukset -> Työpöydän tausta" tai työpöytää hiiren oikeaa klikkaamalla "Muuta työpöydän taustaa -> Lisää tausta -> Valmis". Seuraavalla kerralla mikäli tausta on palautunut takaisin niin tarkista ensin että kuvasi näkyy tuossa taustakuvien valikossa, ellei näy niin sitten ihmetellään enemmän.

Ja ubuntun versio oli ..?

Äänestä
  • Ubuntu on 7.10 versio. Tää kuva on samalla kiintolevyllä Xp winukan tiedostoissa. Eli kun klikkasin hiiren oikeaa, muuta työpöydän taustaa.
    Tuli ulkoasun asetukset ja siitä taustakuva. Sit lisää ja hain kuvan. Kuva ilmesty taustakuva luetteloon ja suljin luettelon. Työpöytä kuva muuttui oikeaksi, mutta kun suljin ubuntun niin tuli ubuntun vanha oloituskuva takaisin. Nyt kun siirsin kuvan ubuntun omiin kuviin, niin nyt pysyy kuva vaikka käynistää koneen uudelleen. Se on tiedosta kiinni. Kiitos!

    Äänestä

Varmista, että kuva jonka haluat työpöydän taustalle on jossakin sellaisessa hakemistossa, joka on aina käytettävissä kun kirjaudut työpöydälle. Eli tallenna kuva esimerkiksi kotihakemistioosi tai kotihakemiston alla olevaan kuvahakemistoon.

Gnome ei kopioi käyttäjän omia taustakuvia mihinkään järjestelmän omaan hakemistoon, vaan se hakee taustakuvaksi valitsemasi kuvan esim just sun kotihakemistosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Alokas vm-61 kirjoitti:

Vaihdoin työpöydän taustakuvan uuteen omista kuvista. Miten sen saa tallennettua? Aina kun sammuttaa Ubuntun ja käynistää niin tulee Ubuntun oma kuva takaisin. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu