Väistämisvelvollisuus ja T-risteys

Harmaa Corolla

Täällä Harjavallassa autoilijat ei tunnu tietävän, että myös T-risteyksissä oikealta tulevaa täytyy väistää. Myös suoraa ajavan on väistettävä, jos toinen tulee oikealta. Tämä koskee tietenkin vain tasa-arvoisia risteyksiä. Ja kyllä se risteys on tasa-arvoinen, vaikka suoraa ajavan katu olisi päällystetty ja se toinen katu sorapintainen.

10

5506

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musta lammas

      Tälläinen risteys on missä?

      • esim.

        Tuiskunkadun ja Kaanaankadun tai Tuiskunkadun ja Einonkadun risteykset. Niissä ei ole kärkikolmiota eli ovat tasa-arvoisia. Tällaisia T-risteyksiä on tällä alueella monia muitakin.


      • esimerkiksi

        Tuiskunkadun/Kaanaankadun tai Tuiskunkadun/Einonkadun risteykset. Niissä ei ole kärkikolmiota eli ovat tasa-arvoisia. Tällaisia T-risteyksiä on tällä alueella monia muitakin.


    • paitti jos

      asvalttitielle tullaan talon pihasta/parkkipaikalta/huoltoasemalta/mitä muita niitä nyt sitten olikaan.

      Eikös juu?

      • kai?

        kun ne ei ole risteyksiä vaan liittymiä.. kai


      • Petu...
        kai? kirjoitti:

        kun ne ei ole risteyksiä vaan liittymiä.. kai

        Tieliikennelain 14 §:n 3 momentin mukaan myös mm. vähäisen tien käyttäjä väistää muita. Eli jos tuolla T-risteyksessä joku tulee "alhaalta" ja se tie on vähäinen tuohon "yläsakaraan" verrattuna niin silloin "alhaalta" tuleva on väistämisvelvollinen:
        Tieliikennelain 14.3 §:
        "Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä."


      • kannattaa miettiä
        Petu... kirjoitti:

        Tieliikennelain 14 §:n 3 momentin mukaan myös mm. vähäisen tien käyttäjä väistää muita. Eli jos tuolla T-risteyksessä joku tulee "alhaalta" ja se tie on vähäinen tuohon "yläsakaraan" verrattuna niin silloin "alhaalta" tuleva on väistämisvelvollinen:
        Tieliikennelain 14.3 §:
        "Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä."

        mikä on "vähäinen tie". Se että tie on sorapintainen ei tee siitä "vähäistä" eikä sekään, että tie on vähän kapeampi kuin toinen eikä se että tie päättyy umpikujaan. Tien pitää olla todella "vähäinen", esim. tilustie tai pysäköintialueelta tuleva tie, kuten sanoit. Tästä on paljon oikeuden päätöksiä. Yleensä oikealta tulevaa kannattaa väistää, jollei tämä sitten vapaaehtoisesti anna tietä.


    • Anonyymi

      Intteristä löytyi toinen tapa tulkita,voi se olla vääräkin.

    • Anonyymi

      Ei harjavaltalaiset tiedä edes että kuka väistää tasoristeyksessä.
      Siksi merstolan osuudella kasvaa koiranputkea kahden metrin korkeuteen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1730
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1237
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      980
    4. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      903
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      172
      829
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      780
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      713
    8. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      699
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      14
      672
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      626
    Aihe