Englanti

kaijjtzu

Olen lähdössä Englantiin pääsiäisen aikaan, eli millasia vaatteita kannattaa ottaa, miten on sään laita siellä päin, kertokaa käyneet kokemuksia

4

1062

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • englannin säät

      Englannin säät ovat perinteisestikin jo vaihdelleet laidasta laitaan ilman mitään näitä nykyvouhotuksia. Eli voi olla todella lämmintä ja kesäistä, kukat kukkii ja tuntuu että on jo kesä. Tai sitten ei, voi olla koleaa (ja sitä se sitten todella onkin, myös sisätiloissa!) ja sateista ja sumuista. Eli kannattaa varustautua kerroksilla, kosteudenkestävä takki ja kengät hyvä perusvaruste. Kunnon fleece tai villatakki myös oleellinen mukana, samoin jotain lämmintä yövaatetta varalle. Tuo koleus tunkee luihin ja ytimiin kylmän kalseissa huoneissa. Mutta ainahan voi illan lämmitellä pubissa, siksi niitä siellä niin paljon onkin ;)

    • theyoda

      Olin vuosi sitten viisi viikkoa Keski-Englannissa maalis-huhtikuulla. Pakkasin oikeastaan vain lämmintä vaatetta, ja voin sanoa että yllätys oli suuri, kun viiden viikona aikana satoi kaksi kertaa, ja useimpina päivina lämpotila nousi yli kahdenkymmenen!!
      Tosiaan, sisätiloissa tulee helposti kylmä kun on tottunut Suomen lämpimiin taloihin.

    • Nimetön

      Minulla kahdelta keväältä kokemusta Lontoon säästä. Eka reissulla kosteata ja kylmää, toisella taas tarkeni t-paidassa. Joten molempiin kannattaa varautua. Mukavaa reissua!

    • Lontoossa

      Olin itse juuri helmikuussa Lontoossa ja olin varautunut viileään ja sateeseen.
      Satoi vain kerran ja viileä oli vain iltaisin. Mutta tuulista oli joka päivä.
      Olen ollut joskus myös huhtikuussa Lontossa, silloin siellä oli kylmempää. Sellaista koleaa ja kosteaa.
      Joten kerrospukeutuminen on valttia, vaatteita voi lisätä ja vähentää tarpeen mukaan. Tärkeintä on hyvät kengät.
      Niin ja onneksi sieltäkin löytyy pari vaatekauppaa jos oikein vaatevalinnat epäonnistuu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      423
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe