Ostin viime viikolla akvaariooni partiksen poikasen (parin sentin pituinen) ja aion lähipäivinä siivota akvan ekan kerran partiksen tulon jälkeen. Voiko/kannattaako sille jättää joku leväinen kivi/tavara imeskeltäväksi vai pesenkö levän joka paikasta pois?
Partis&levät...
Ancistrus
7465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siis onkohan sinulla nyt ihan oikeaa tietoa akvaarion hoidosta? Akvaariota ei siivota niin perustellisesti että kaikki levä lähtisi. Vettä vaihdetaan se 50% joka viikko ja suodatin pestään haalealla vedellä (kuuma tappaisi hyödylliset bakteerit). Jos pohjana on soraa, sora puhdistetaan pohjalapolla ja samalla poistuu sankoon vaihdettava vesi. Kiviä voi hieman puhdistaa jos levääntyvät, mutta ei mitään suursiivouksia kannata alkaa tekemään. Tasapainoisessa akvaariossa ei muutenkaan tarvitse leviä muualta poistella kuin laseista vain. Jos akvaariosi on pahasti leväinen, selvitä ongelman syy!
...en tarkoittanutkaan mitään siirsiivousta. Puhdistan akvaarioni melkein täsmälleen tuolla tavalla VIIKOTTAIN, putsaan "pahasti" leväiset lasit ja kivet yms. kamat (siis ne joissa on reilummin näkyvää levää). Tarkoitin että jätänkö partikselle jonkun näkyvästi levääntyneen kiven tai muun somisteen?
...akvaarioni EI ole pahasti leväinen, kivet ja muut somisteet levääntyy aika hitaasti (kaikki ei ollenkaan), mutta lasit vähän nopeammin.
No itse en ainakaan tee viikottain kuin lasien puhdistuksen magneetilla ja vedenvaihdot. Levää ei tule näkyvästi jos on levänsyöjiä ja kaikki tasapainossa. Siksipä vain ihmettelin. Tee mitä teet, kai sille partamonnille muutakin kuin levää tarjoat.
Tarjoan Spirulina-levätabletteja ainakin toistaiseksi, kunhan pikkukaveri vähän kasvaa on tarkoitus alkaa tarjoamaan myös tuoreruokia. Akvaariossani ei ole tähän mennessä ollut mitään varsinaisia levänsyöjiä, nopeahko levääntyminen johtunee siitä. Partis on pienestä koostaan huolimatta osoittautunut jo aika tehokkaaksi :)
***
Jos tarjoat muuta ruokaa, voit poistaa levät. Sitähän on aina joka akvaariossa kumminkin vähän...