Olimme suunnitelleet koko hiihtoloman Anna Abreun konsertin ympärille. Hän piti vain vajaan tunnin konsertin ja jätti kaikki pikku fanit huomiotta, eikä jakanut ainoatakaan nimmaria. Alkaako Anna olemaan liian hyvä pikku faneilleen. Lapset olivat tosi pettyneitä konsertista täällä Luostolla 3.3.2008.
PS. emme olleet ainoat pettyneet, vaan monet lapset
ympäri pohjois- ja etelä- suomea olivat tulleet katsomaan idoliaan ja pettyneet tosi pahasti.
PS. emme olleet ainoat pettyneet, vaan monet lapset
ympäri pohjois- ja etelä- suomea olivat tulleet katsomaan idoliaan ja pettyneet tosi pahasti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
no eihän tuossa mitään ihmeellistä ole. näkihän sen annasta jo idolsissa ettei tyttö tule kauaa maan pinnalla pysymään. ja etenkin nyt kun on vihdoin täysi-ikäinen, mimmillä oli varmaan kiire baaritiskille fanien nimmarienjaon sijasta. unohtakaa koko abreu, sanon minä
iltapäivälehdille, katsotaan tuleeko aiheesta otsikoita... Tuskinpa vaan.
...ylimielisiä taidatte olla te fanit! En Ikinä oo ollu keikalla jossa artisti jää nimmareita jakaa...enkä sitä oo ees kaivainnu. Mitä sillä tekee? Fanituotteitahan löytyy pilvin pimein.
...Annan fanit koostuu enimmäkseen alle 10-vuotiaista lapsista, kuten aloittajakin mainitsee. Heille nimmarin saaminen merkitsee todella paljon. Se on henkilökohtainen, toisin kuin fanilahjat.
Enemmän mä jäin miettimään tuota alle tunnin kestävää keikkaa. Sehän on todella lyhyt aika. Eikö se jaksa vetää koko settiä, vai miksihän noin? Vaikka takana on vain yksi albumi, niin kyllä sillä materiaalilla pitäisi reilu tunti saada täyteen. Kuka tuommoisista tynkäkeikoista suostuu maksamaan? No niin...lasten vanhemmat tietenkin, eihän ne naperot tuommoisiin kiinnitä huomiota.
Siis kestääkö Annan keikka oikeasti alle tunnin? Tuota minäkin ihmettelen. En ole keikalla ollut ja suhtaudun kyllä varauksella tuohon aloitukseen.
Mutta jos oikeasti näin on niin, aika vähästä pitää maksaa. Toisaalta kohderyhmää ajatellen niin pienet lapset eivät jaksa kauempaa kunnolla keskittyäkään.
Aika outoa, ettei vedä täysipitkää settiä?
Annaa on hehkutettu liikaa ja siksi odotuksetkin on korkealla. Ei ihme, jos petytään.
Mutta Kristiina yllättää livenä kaikinpuolin! Ei pidä turhaa meteliä itsestään ja tekee työtä nöyrästi.
Annahan oli tuolloin sairas ja joutui perumaan sen jälkeen pari keikkaa.
Pahassa flunssassa olevat maailman tähdetkin peruvat konserttejaan rokkibändejä myöten.
Nimmareita ei myöskään ole kovin järkevää jakaa, jos on flunssassa. Siinä tartuntavaara nousee erityisen suureksi, kun otetaan ryhmä- ja halailukuvia. Niitähän Anna on antanut todella auliisti.
Eiköhän ollut tärkeää varmistaa se, ettei lasten hiihtoloma mene pieleen sairastumisen vuoksi? Mutta varmaan Annastakin olisi ollut tuskaisaa jakaa nimmareita pitkät ajat.
Mitäpä jos ajattelisit kun seuraavan kerran kirjoitat hölynpölyä?
Artistit on kautta aikojen vetäneet keikkoja hyvinkin sairaina. Ihan riippuu siitä pitääkö yleisöään vai itseään tärkeämpänä. Artistin osa on sama kuin yrittäjälläkin, sairaspäiviä ei juuri tunneta.
en tiedä mikä vaiva annalla on ollut, mutta esim kovin flunssaisena on hyvin vaikea laulaa, siinä otetaan kyllä huomioon yleisökin, ei kukaan halua maksaa siitä jos artistilta ei lähde vaikka ääntä tai hän niistää kappaleiden välissä, tai keskellä.
minä en ole yhdenkään artistin keikalla ollut koskaan joka olisi vartavasten jäänyt jakamaan nimmareita, ei sillä ole väliä minkä ikäistä yleisöä on, ei se vain tunnu olevan käytäntö. nimmarin saa jos on tuuria, ei se kuulu lipun hintaan. sellainen asia pitää vain selittää lapsille, ja ehkä varsinkin vanhemmille, jotka pienokaiselleen sen nimmarin haluaisi
Ei pidä paikkaansa. Keikkoja on peruutettu usein. Pätee myös maailman luokan tähtiin, jotka ovat olleet tulossa Suomeen konsertoimaan. Peruutukseen on riittänyt pieni nuhanpoikanen.
Soittaa aina voit flunssaisena mutta laulaminen voi olla mahdotonta. Tietysti tämä on yksilöllistä. Joillakin flunssa vie äänen, joillakin ei. Tai vaikka ääni ei menisikään, se muuttuu yhdeksi röhinäksi ja mörinäksi.
eikös se Amelia Viinatalo männä kesänä perunut täällä jotain festarikeikkoja...oli kapakassa sairastunut vakavaan humalatilaan,eikä enää muistanut mihin oli menossa... ;D