Kenelläkään todettu?

vatsavaiva

Itselläni nyt alkaneet kovat vatsakivut, lähinnä aamu/iltapalan jälkeen. Aamupalan jälkeen esiintyy hetkittäin todella voimakasta pahoinvointia. Perheessämme nämä aamu-/iltapalat ovat melko leipävoittoisia. Vatsa on tulessa, ihan kuin olisi kamala ripuli (ei kuitenkaan ole). Vatsassa kiertää, vatsa mouruaa ja ilmaakin on. Turvotus on todella voimakasta. Lähinnä itselläni on ollut kuitenkin painon nousua...ei siis ihan keliakian oire ainakaan se.

Kuulostaako kenestäkään tutulta? Kävin painon nousun takia verikokeissa, mutta niissä ei näkynyt mitään. Näkyykö keliakia ihan rutiinikokeissa, vai pitääkö sitä tarkoituksellisesti osata etsiä?

7

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apteekista

      ja testaa mitä näkyy... Jos näyttää positiivista, pääset varmasti tähystykseen jolla se todetaan. Oireesi voivat olla keliakiaa, mutta voivat olla myös jotain muuta, esim. vilja-allergiaa, tai laktoosi-intoleranssia.

      • vatsavaiva

        ...intolerantikko. Eli laktoosi-intoleranssi on todettu jo vuosia sitten, joten en syö maitotuotteita enkä juo kuin laktoositonta maitoa. Mitenhän nuo vilja-allergiat todetaan...?

        En tiennytkään, että keliakiaan on olemassa apteekkitesti. Haen heti..olo on kamala.


    • on todettu

      Aivan samat oireet oli.Aaamulla ja illalla söin aina ruisleipää ja olo sen mukainen.että aamulla "yökötti"aivan kuin olisi ollut raskaana ja ilta-yöstä alkoi ylä-maha kipu.Kolme vuotta olen ollut gluteeniton ja olo on voisi sanoa MAHTAVA.

      • vatsavaiva

        ..todella tutulta. Kaikkein kamalinta on se, että olen pahimmillani niin turvoksissa vatsan alueelta, että näyttää kuin olisin raskaana. Olo on niin huono tälläkin hetkellä, ettei tee mieli syödä ollenkaan. Täytyy yrittää testata tämä jotenkin. En jaksa tätä pahoinvointia ja "jalkapallomahaa"..


    • Hanna

      Käy lukaisemassa Keliakialiiton nettisivujen osa Keliakiatietoa: http://www.keliakialiitto.fi/view/categories.asp?koodi=tieto

      Oireet voivat vaihdella tosi paljon, ummetuksesta ripuliin jne. Itse taas olin diagnoosin saadessani lähes oireeton keliaakikko, vaikka suolinukka oli ihan sileenä.
      Suosittelen lämpimästi lääkärissä käymistä joka tapauksessa, vaikka apteekin testi näyttäisi negatiivista. Sekään ei ole 100% varma, kuten eivät verestä varta vasten otetut vasta-ainetestit, vaan keliakia todetaan varmasti aina koepalasta.

    • noin....

      Mulla oli sillon vuosia sitten TÄYSIN samanlaisia oireita.Painokin vain nousi.Diagnoosina keliakia ja hoidon alettuani painokin tippui kivasti.Mulla keliakia hidasti aineenvaihduntaa,turvotti,närästi ja olin jopa enemmän kovalla kuin ripulilla.

      • vielä pikkasen

        että kerran oli yöaikaan niin kovat kivut että olin pyörtyä pöntölle ja sain rytmihäiriöitä.En syö vahingossakaan gluteenia!!Ja kyllä ottaa aivoon ne jotka sanoo että "ota ny tavisleipää vaan,eihän siitä nyt tuu ku vähä ilmavaivoja".Eivät tajua laktoosi-intoleranssin ja keliakian eroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe