Jälleen hankala keli, lunta, sohjoa ja polanteita. No mitä tekee kitkaspede? No lähtee tietenkin avensiksellaan liikenteeseen sekoilemaan ja luistelemaan, kun oikea vaihtoehto olisi juna tai bussi.
Onko se niin vaikeaa käsittää, että talviolosuhteissa tulee ajaa nastarenkailla? Mikä siinä oikein mättää? Liikenne oli taas aivan puuroa, kun kitkapeelot olivat poikittain ajorataa tukkimassa. Kädetöntä väkeä.
Spedeily jatkuu
19
991
Vastaukset
- kesärenkaat???
Mahtaa olla liukasta. Kitkarenkailla voi ajaa vaikka kuinka pitkälle kevääseen ja vaihtaa sitten, kun jaksaa ja ehtii.
- Kelien mukaan
Kyllähän noilla nastarenkaillakin saa ajaa kelien mukaan. Jos on jäätä ja lunta juhannuksena niin piikkipyörien käyttöä ei estä kukaan.
Sinänsä omituinen keskustelunaihe: nastat vai kitkat?
Ajan molemmilla. Kahdessa autossa on kitkat, toisessa oikeat ja toisessa ns. kitkat eli jenkkirenkaat. Omassa autossani nastat. Kaikilla pärjää mainiosti kaikilla keleillä.
Kun vaan ratin ja penkin välissä on toimiva pää.
- halleluujah
niinpä..
ovatkohan nämä kesärengasjuipit, jotka tälläkin palstalla kävivät jo kertomassa laittaneensa kesäkumit alle, tällä hetkellä tyytyväisiä valintaansa?
Juuri tälläiset valinnat erottavat ammattilaiset ja amatöörit toisistaan.
toivottavasti nämä kesärengasluistelijat eivät tapa ketään äärettömän tyhmällä käyttäytymisellä laittaa kesärenkaat alle keskellä talvea.. tai jos tappavat niin tappakoot itsensä.- mulku
Vaikka itse olen nastarenkaitten vannoutunut kannattaja niin kyllä isoin merkitys on kuskin korvien välissä miten pysyy liukkaalla tiellä, oli sitten alla nastat tai kitkat.
- kim...
...vika korvien välissä? Nastarenkaat ei kuskia tee. Lähinnä hieman auttavat... ja korostan sanaa HIEMAN. Se pieni kosketus jonka nasta maata raapaisee ei ihmeitä tee auton käyttäytymiselle... kyse on vain ajotaidoista ja sitähän ei monella ole =/ Turvallista matkaa!
- terveisiä
Lopeta jo toi helvetin paskan jauhaminen.
- Katsohan dosettiasi
Olet unohtanut jotain. Laskehan dosetistasi.
- The Rat
Sellaista se on nastakuskin elämä. Liukasta on, varovasti pitää mennä. Sitten kitkakuskit sujahtelevat ohi kummaltakin puolelta, eikä voi kuin päätä pyöritellä: miten ne uskaltavatkin, täällähän on liukasta!
Noo, ainakaan pk-seudulla ei taaskaan ole liukasta. Ehkä jossain muualla on? Pohjoisemmalla tuossa rannikolla... Eikun... Siellähän on kylmempää, eli pito vaan paranee. Hmm... - Kitka Q
Lukiessa näitä sinun löpinöitäsi tulee mieleen eräs juttu: miksi vanhempasi eivät käyttäneet kondomia silloin, kun sinua suunnittelivat? Olivatko vahempasi kenties hetken huumassa unohtaneet ehkäisyn, vai oliko heillä rahat lopussa?
Arvaus kallistuu viimeiseen vaihtoehtoon, sillä hekin ovat pers´aukisia sinun tapaan. Sinullakaan ei ole varaa kuin halpoihin kiinalaisiin nastarenkaisiin, joten ei ole omena kauaksi puusta pudonnut.
Huonon ostoksesi takia vingut arvokkailla kitkarenkailla ajeleville, koska sinulla ei ole varaa parempiin renkaisiin. No, ne ajelee kiinalaisilla nastarenkailla, joilla ei ole varaa parempiin. Aivan kuten isälläsikään ei ollut varaa kondomiin.- Mr Nasta
Joopajoo, tällaisia joutavuuksia liikkuu kitkaspeden päässä. Vieläkö joku kehtaa väittää, ettei kitkaspede ole liikenneriski? Miten voi suoriutua liikenteen haasteista, kun kun kaalissa pörrää kaikenlaista hömppää. Ei ihme, että kitkaspedejä on tänäänkin näkynyt ojanpohjilla ja valotolpissa pitkin päivää.
- sää...
Mr Nasta kirjoitti:
Joopajoo, tällaisia joutavuuksia liikkuu kitkaspeden päässä. Vieläkö joku kehtaa väittää, ettei kitkaspede ole liikenneriski? Miten voi suoriutua liikenteen haasteista, kun kun kaalissa pörrää kaikenlaista hömppää. Ei ihme, että kitkaspedejä on tänäänkin näkynyt ojanpohjilla ja valotolpissa pitkin päivää.
tarkistamassa jokahisen auton mikä sattuu olemaan jossain päin maata ojassa?
Tainnu vaan tän nastahampaan isukilla ja öäiteellä olla kiire ku ovat tehneet sitä. Kaikkihan sen tietää mitä siitä hosumalla tulee...
- fiksuu
ups nasta:D no kuitenki"Jälleen hankala keli, lunta, sohjoa ja polanteita" jos herra nastasankari Mr.nasta sattuu millään vieläkään sinne pieneen kaaliinsa saamaan sellasta FAKTAA uppoamaan että kitkarenkaat ovat lumella paljon pitävämmät kun ne sun kiinalaiset kusiluistimes. Onko siittä nyt hirveesti hyötyä kun ne sun pienen pienoiset nastas menee siitä parin lumihiutaleen läpi? vai siittä että kitkarenkaan paljon suurempi lamellimäärä ja pehmeämpi kumiseos ottaa siihen lumeen kiinni mieti vähä niillä herneilläs ennen kun tuut tollasii puhuun teet itsestäs vaan hirveen pellen et muuta :D. ota nyt huomioon kirjoittamasi keli "Jälleen hankala keli, lunta, sohjoa ja polanteita".
- Pitää ajaa kelien mukaan
Perheessä on kitkat ja nastat. Nokian kitkarenkaat on emännällä ja minulla nastat. Nastarenkaissa on huonompi pito kaikkialla muualla kun jäällä, siksi emäntä ajelee kitkoilla, koska suurimman osan ajasta kitkat pitää paremmin. Mustalla jäällä pito on yhtä hukassa kummallakin autolla. Autot painaa saman verran ja jarrutus matka on sama mustalla jäällä. Eilen kun tulin sohjossa töistä, onnistuin saamaan auton koti tiellä penkkaan. Emännältä kysäisin kuinka pääsi perille ja vastaus oli "ongelmitta". Kyllä se niin on että kelien mukaan pitää ajaa ja oman ajokokemuksen. Vaikka tuntuu että helsingin suunnilla mennään pää kolmantena jalkana, ja hups lööpeissä onkin "keli yllätti autoiliat". Rauhottukaa pk:seudun autoiliat, teidän tiet suolataan mutta ei auta. Pohjosissa mennään tiellä vaikka suola autoja ei näy. Ja ei autotkaan ole suolasta piloilla! Liikennettähän on pk:seudulla enemmän, mutta suhteutettuna pohjosiin onnettomuuksia sattuu enemmän henkilöitä kohti pk:seudulla. Pohjosissa vieläpä on ihmisillä pidemmät välimatkat!
- matkustajiin!!!
Joillekin on merkitystä siinäkin, onko onnettomuus kävelyvauhdissa suistuminen ojaan, lievä parkkipaikka onettomuus tms. lievä peltivahinko. Vai tuleeko onnettomuudessa seurauksia autossaolijoille. Pohjoisessa tuntuu palstakirjoittelun perusteella auton vahingot olevan tärkeämpiä kuin autossaaolijoiden vahingot. No, onneksi kaikkialla Suomessa ei ajatella samoin kuin s24-pohjoisessa. Missä se sitten lieneekään.
Ihmisiä ei korjata kuten peltiä, eikä auton vahingoittuminen ole elämää suurempi asia. Vakavia seurauksia onnettomuuksista tulee auudenmaan ulkopuolella reilusti enemmän per asukas/ajoneuvo/ajokilometri. Vahinkoja yhteensä toki tulee jossain Uudenmaan kunnassa jopa samaan tahtiin kuin Suomessa keskimäärin. Yleisesti niitäkin vähemmän kuin Suomessa keskimäärin.
- Anonyymi
Jos ei yhdellä syksyllä pärjää talvet että kesät, täytyy olla kädetön
- Anonyymi
Hirttämättömät
- Anonyymi
2008 vuoden ketju talvirenkaista ja päätit kirjoittaa neroutta ja sivistystä tihkuvan viestisi perään.
- Anonyymi
Nii-i jos olis vähän vähemmän esillä kaikista turhista
- Anonyymi
Apina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305627
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus112921- 1862219
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631703Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan731517Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike321404Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141354En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.731287- 941185
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2201162