Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia? Vasemman rinnan luona tuntuu lähes koko ajan jonkinlaista särkyä. Välillä se on selvää särkyä ja välillä tuntuu kuin joku puristaisi keuhkoja kasaan, hengitykseen se ei vaikuta. Vasemman rinnan alueen niin kuin "tuntee" koko ajan, se jotenkin tuntuu painostavalta. Tämän lisäksi on pahan olon tunnetta. Oireet ovat kestäneet jo useamman kuukauden, viime alkukesästä asti. Ja lääkäreillä olen ravannut. Mulla on otettu rintojen uä, keuhkon tietokonetomografia, sydämen uä, ruokatorvi on tähystetty. Eli lähes kaikki mitä tutkia voi. Mutta epätoivo iskee, koska oireet vain jatkuvat ja taustalla on aina pelko jostain vakavasta. Myös tulehdusarvot ja kilpirauhasarvot on otettu. Näkyisikö tulehdusarvossa esim. syöpä? Jos jollakin on ollut samantapaisia oireita tai muuten tietää asiasta jotain, niin olisin todella kiitollinen vastauksesta.
Vasen rinta"särkee"
Tietoa kaipaava
31455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
särkyä ajoittain (jopa kuukausia kerrallaan) parikymppisestä lähtien. Olen jo yli nelikymppinen, mutta rinnoista ei ole löydetty mitään.
En tiedä mistä on kyse, mutta en jaksa enää huolehtiakaan. Johan olisin kuollut, jos kipu johtuisi syövästä. Tietenkin tutkin rinnat kuukausittain.
Kiitos vastauksesta. Huojentavaa kuulla, että särky saattaa olla myös jotain vaaratonta. Se on vain niin jatkuvaa, että sitä miettii koko ajan. Mitään kyhmyjä en tosiaankaan ole löytänyt ja uä:ssä ei löydetty mitään poikkeavaa. Mietin, että pitäisikö vielä käydä mammografiassa vai näkyykö uä:ssä kaikki.
Minulla samainlaista tunnetta vasemmassa rinnassa. Olen vasta 16- vuotias, mutta siltipelkään pahinta. Tällaista tunnetta on ollut jo pidemmän aikaan, mutta vasta viimeisin kuukauden aikana olen alkanut pelätä pahinta. Minkäänlaisia kyhmyjä ei rinnoista ole löytynyt, mutta vasemmassa kainalossa nyt parin kuukauden sisällä ollut suurentunut imusolmuke. Pelkään jatkuvasti rintasyöpää, vaikka nuori olenkin. Päätänkin soittaa lääkärille heti huomenna, että saisin mielenrauhan.