TV:n kuva räikeäksi

Kun vaihtui lähetykset digiksi muuttui samalla TV:n kuva "räikeäksi".

Siis väri, kontrasti yms säädöillä kuvasta ei saa silmälle miellyttävää. Esim. valkoinen näkyy liian räikeänä, samoin musta, kontrastit jyrkkinä vaikka kuinka säätäis asetuksia. Kun TV:tä katsoo saa päänsäryn, ei voi leppoisasti katsoa.

Mistä tämä johtuu? Tv on 21 tuumanen 7 vee vanha philips.
5256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

n.8v. vanha Sony-laatikkoni,joka tunnetusti on enempi sinisävyinen luonnostaan,muuttui digiajan koittaessa,aivan kädenkäänteessä punasävyisemmäksi.Mutta kyllä siinä säädöt riittivät,että sai tilanteen siedettäväksi,jopa hyväksyttäväksi... ;D

Jos kuvä on päänsärkyä aiheuttava,niin voi olla scartissa piikki vinossa,koitas vähän nitkutella.

Handan boxissakin on jotain perus-kuvansäätöjä ja vissiin äänenkin. ;D

En nyt puhu mistään signaaliasetuksista,joita siellä on myös runsaasti... ;)

Äänestä
  • Minulla on Humaxin perusboksi, josta katsoin signaalin voimakkuuden ja se oli välillä 54 - 56

    Oli siinä jotain taajuusarvojakin, mutta en tiedä voiko niitä muuttaa.

    Mitkähän muuten on sellaset normaalit tajuudet kaapelitaloudessa sen kun tietäs...

    Äänestä

  • alkup kirjoittaja kirjoitti:

    Minulla on Humaxin perusboksi, josta katsoin signaalin voimakkuuden ja se oli välillä 54 - 56

    Oli siinä jotain taajuusarvojakin, mutta en tiedä voiko niitä muuttaa.

    Mitkähän muuten on sellaset normaalit tajuudet kaapelitaloudessa sen kun tietäs...

    Ainoa vika siinä voi olla se että joutuu menemään kylään saman kaapelitalouden omavaan taloon.Minulla oli aikoinaan se vika ettei tv ottanut singnaalia ja menin sitten tutulle kylään boxini kanssa ja siellä singnaali otti kiinni ja boxi heräri eloon.

    Äänestä

Itselleni kävi samoin (JVC:n töllö, Visionin perusboksi). Korjaantui, kun säädin vastoin kaikkia ohjeita laitteen ulostuloasetukseksi CVSB:n enkä RGB:tä, joka on suositeltavampi vaihtoehto. Kuva on nyt kaapeliverkossa siedettävä, joskin huonompi kuin analogisena aikana.

Äänestä
  • Ei CVSB auttanut asiaa. Mietin että johtusko siitä että TV:n kuva liian "tarkka" kun nyt digisignaali. Kun on pienempi kuvaruutu niin resoluutio jotenkin räikeä. Kuva on myös tummasävyinen. Eräässä liikkeessä ne meinas että vois johtua myös siitä 60 hertsintaajuudesta, kuulemma kuva välkkyy vaikka silmä ei sitä tietoisesti aisti, mutta se kuitenkin rasittaa silmiä, niiin ne selitti.

    Kait tässä taulutoosan joutuu laittaan.

    Aiemmin kuva oli tosi pehmeä ja silmää miellyttävä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


7 vee vanha Philips kirjoitti:

Kun vaihtui lähetykset digiksi muuttui samalla TV:n kuva "räikeäksi".

Siis väri, kontrasti yms säädöillä kuvasta ei saa silmälle miellyttävää. Esim. valkoinen näkyy liian räikeänä, samoin musta, kontrastit jyrkkinä vaikka kuinka säätäis asetuksia. Kun TV:tä katsoo saa päänsäryn, ei voi leppoisasti katsoa.

Mistä tämä johtuu? Tv on 21 tuumanen 7 vee vanha philips.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu