ei syö aamuisin!

Poika on 7kk ja painaa 7620g ja 69,5 pitkä.Aika huono ruokainen niin huolettaa tuo kun paino ei meinaa nousta.Herätään yhdeksältä ja juo pelkästään rintamaitoo siinä kahdentunnin aikana mitä on hereillä. Puuroja ja hedelmäsoseita olen antanut mutta ei mikään kelpaa. Liha aterian syö vasta klo.13-14 aikaan ja toisen aterian n. klo.18 ja harvemmin mitään välipalojakaan vain rintaa. Niin eikä iltavellitkään meinaa maistua.Yöllä syö vähän väliä rintaa.Auttakaa jos voitte! Minkä kokoisia teidän 7-kuiset on?
5286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla toinen on just 7kk. Paino oli viimeks kaks viikkoa sitte 8200, pituus tais olla siinä 69cm. Taitaa sinun lapsesi tykätä rinnasta aika lailla..:) Ei ole tuosta omakohtasta kokemusta mutta voisko olla niin että jos yöllä syö jatkuvasti rintaa tiheään niin aamulla ei sitte huolita/ei mahdu sitä puuroa tai mitään muutakaan. Ja jos maitoa saa yllin kylliin muutenkin niin sehän se lapsen pienen massun taitaa täyttää kokonaan, ei sinne yksinkertasesti mahdu sitä kiinteää.

Oletko yrittäny antaa vaikka puuroa ennen kun annat rintaa..? Ja muutenkin syöpötellä kiinteää ensin ja sitten mitä mahtuu vielä sinne massuun niin rintaa.
Meidän 7kk juo maitopullonsa sängyssä kun herää. Siitä varmaan sellanen tunti ja puuro marjasose. Hyvin maistuu. Sitten muut päivän ruuat syödään aina ennen maitoa, jos maito ensin niin sitten ei maistu kiinteät, eikä sinne massuun mahtuiskaan.

Äänestä

Lohduttaudu sillä, että maito on vielä tuonikäisen pääasiallien ravinto.

Pikkuhiljaa alkaisin vähentään yöruokailua. Eli pitäis saada tankattua illalla.... maistuiskohan se puuro silloin?

Meillä oli just äskettäin jos jonkinlasita ruokaboikottia, kesti melkeen kuukauden, mutta nyt taas maistuu. Välillä laitoin puuroa vaikka lounaaksi, että saa kuitujakin. Eli aika auttaa varmasti teilläkin.

Meidän ipana ihan samankokoinen, keskosvauva ja nyt kehitysiältään just tuon 7kk. Eikä sitä ole missään laihaksi sanottu.

Äänestä
  • Meidän mies ei vieläkään syö aamulla puuroa saati sosetta ensimmäiseksi ruoakseen. Yösyöntiä ei oikeastaan koskaan ole harrastettu, joten siitä ei ole kyse.

    Luulen, että ainakin meillä on niin että miehestä on vaan mukava köllötellä pullon kanssa siinä herätessä. Ei vielä jaksa ajatella puuroja.

    Sitten kun on herätty, ja vähän leikitty niin syödään sitten se aamupuuro.. Noin 2h maidon jälkeen.. Eli meillä noin klo12.00 (taitaa siis olla päivällispuuro ;)

    Äänestä

ei meilläkään syödä aamuisin kuin maitoa. Jossakin vaiheessa söi puuroa mutta sitten laittoi itse stopin sille. Annan puuroa nyt iltapäivällä, syö kun laittaa maitoa (korviketta) puuron joukkoon.

Meilläkn pitäisi kai mennä useammin kiinteitä mutta ei jaksa stressata, pääasia että menee tämänkin verran.

Äänestä

Joku jo kirjoittikin samaa asiaa, mutta meillä ei aamulla kelvannut puurot tai muutkaan tuon ikäisenä, koska söi niin paljon tissimaitoa öisin. Vähitellen rupesin vähentämään yösyöntiä, ja ruoka alkoi kummasti kelpaamaan. Toisaalta tuntui, että päiväisen syömättömyyden takia ei olisi viitsinyt karsia yösyöttöjä, sillä pikkuisella saattoi olla nälkä. Sen takia vähensin tosi pikku hiljaa.
Nyt tyypillä on ikää 9,5kk. Syö enää kerran yössä, ja puuro maistuu nykyään aamuisin melko hyvin. Ja muutenkin ruoka on alkanut vähitellen kelpaamaan. Vielä kuukausi sitten ei olisi syönyt oikeastaan muuta kuin banaania maidon lisäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti ja7kk poika kirjoitti:

Poika on 7kk ja painaa 7620g ja 69,5 pitkä.Aika huono ruokainen niin huolettaa tuo kun paino ei meinaa nousta.Herätään yhdeksältä ja juo pelkästään rintamaitoo siinä kahdentunnin aikana mitä on hereillä. Puuroja ja hedelmäsoseita olen antanut mutta ei mikään kelpaa. Liha aterian syö vasta klo.13-14 aikaan ja toisen aterian n. klo.18 ja harvemmin mitään välipalojakaan vain rintaa. Niin eikä iltavellitkään meinaa maistua.Yöllä syö vähän väliä rintaa.Auttakaa jos voitte! Minkä kokoisia teidän 7-kuiset on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu