Vappu

on turha

Mielestäni vapun pitäisi olla ihan normaali arkipäivä. Turha tekosyy ryypätä vaan. Onneksi meillä saa tehdä silloin töitä, ja aionkin toivoa vappuaatolle ja vapulle työvuoron.

19

3842

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeeeeh

      JEE, Siistiä! Olet hyvä ihminen.

    • että näin

      Mielestäni jokainen voi kyllä ihan miettiä, että oiskohan sitä jotain kivaa tekemistä MUUTAKIN kuin sitä ryyppäämistä vappuna...

    • mieltä!

      Aivan turhanpäiväinen "työn" juhla... no, onhan siinä kova työ saada itsensä niin tuhannen känniin kuin junttiperinteet velvoittavat!

      Suomalaisessa työssä ja työntekijän itsearvostuksessa taas ei ole ollut muutamaan vuosikymmeneen mitään juhlittavaa. Meidän työmme ja maamme omistaa kansainvälisten pankkiirien ISO RAHA. Itsenäisyyttä ei ole.

      Kevään juhliminen sinänsä on hieno ja muinainen tapa, mutta sitä pystyy jokainen juhlistamaan kyllä jokaisena keväisenä tavallisena arkipäivänäkin luonnon helmassa, sielun levätessä.

      Itse ainakin pysyn visusti kaukana kaikenmaailman haalaripellejen ja muiden känniääliöiden täyttämistä, kusta ja viinaa vellovista, turhien ilmapallojen täyttämistä ja muuten roskaisista kaduista.

      • werty

        Haalaripellet........

        (\ /)
        (-.-)
        ( . )
        0 0
        ja pääsiäispupu niin ja muut känniääliöt ja menninkäiset ja kaikki jotka osaa lentää ja sit vielä Fidel Castro ja ketä meitä nyt on teräsmies jne...


    • niin on

      porukka vaan ryyppää tappotahtiin. ei mitään järkeä.

    • 7+7-14

      Itse haluaisin Pitää Vappuna Nahkatakkia.Neuvostomallista kokardia ja sitten ajaa joskus autoa ja tarjota neideille kyytejä ajokortin kera

    • jovain

      Ei Vappu turha ole, niinkun ei ole juhannus eikä joulukaan.Vappu itse työväen, opiskelijoiden ja kevään juhlana on hyvä juttu. Aikamonen "pakkoryypätä ja pakkoilojuhla" se valitettavasti on.Vapusta on suurimmat vahingot lapsille ja nuorille ton pakon takia.Se ei ole vapun vika vaan pöhköjen arvojen. Räkä poskella ympäripäissään on monessa porukassa kova tyyppi.Siis ryyppäämään!

      • pakko ja pakko

        se on "pakko" ei pakko. Itsestäänhän tuo kiinni on.


    • vapuksi

      haaveilen minäkin!!

      • Ravintolaan

        Siis TÖIHIN ravintolaan 23 vuoteen äitini on ollut töissä kaikki nämä luetellut "törkyjuhlat" paitsi silloin kun on ollut pakkovapaa-> äitiysloma!

        Eikö se kuitenkin ole niin että suomalainen kehittää mistä tahansa juhlasta ryyppyjuhlan...toisaalta sitä ei tarvitse kaikkien tehdä kuten aivottomat sopulit, voi mennä vaikka mökille ja pitää omat vappujuhlat hyvän ruuan ja oleilun merkeissä, lapsillekkin on varmasti hauskempaa viettää vappua palloineen ja omine naamiaisineen kuin kuunnella tyhjää marmatusta aikuisen suusta. Koitetaan hei löytää se sisäinen lapsi itsestämme, viinalla tai ilman. Mökillä tai kaupungissa!


    • Iso-B

      Teillä lestoilla nyt on muutenkin varsin erikoiset elämäntavat.

    • on tervetullut!

      En ryyppää muulloinkaan - miksi pitäisi siis vappunakaan???

    • Ninni¤

      Näin on. Tässä juhlineena muutenkin jo ihan tarpeeksi vkonloppuisin, aion pitää ihan raittiin vapun,kun muut juhlii =)
      Selvinpäin nyt ei ainakaan kiinnosta sitä örvellystä lähteä seuraamaan... =0

    • mu en ainakaan minä

      Ei tarvitse "toivoa" työvuoroa.
      Oltiin jo joulu sekä uusivuosi että pääsiäinen töissä.Nyt "päästään"töihin taas vappuna helatorstaina=samana päivänä.Sit "päästään" taas junannusaattoiltana iltavuoroon ja juhannuspäivänä myös.Joulu taitaa olla vapaaa tänä vuonna, ellei taas palata tästä viisivuorosta nelivuoroon.

      Terv.salolainen

    • *PP

      Vappu on todellakin TÄYSIN turha "juhla". Eikös sitä pidetä jonkinlaisena "työnpäivänä", ja sitten se useimmiten "pyhitetään" ryyppäämiselle??
      Ja käsittääkseni eniten vappua odottavat ja "juhlivat" teinit, jotka eivät edes tiedä mitä työ on.
      Mutta, kukin tavallaan- onneksi olen vapun töissä, ja vieläpä yövuorossa!!!=)

    • alexndrea3

      tosi turha ,ahdistuin aina ennenkin kun piti muksuille jotain rääsää väsätä vappukemuihin ,kun kiirees niitä sai etsiä .En joutilaampaa juhlaa tiedä .Sais olla jotain sosiaalisempaa toimintaa ,joista vois muutenkin kuin juomalla remuta ja ostaa ,ostamasta päästyäänkin .Sais olla edes mukavaa ohjelmaa televisiossa .Vaikka musikkikonsertteja .

      • yhdessä olosta

        lasten kanssa.Emme tarvitse sirkushuveja,olemme vaan ja nautimme juttelemme mitä kuuluu ja miten on päivä sujunut koulussa sekä ystävien kanssa.


    • Eppo

      Töissä työn päivänä olen minäkin ja tyytyväinen koska palkka on silloin hyvä. En ole koskaan pitänyt vappua mitenkään erityisenä, mutta antaa muiden juhlia. Kuten joku tuolla mainitsikin, suomalaiset tekevät jokaisesta juhlasta ryyppyjuhlan. Ainakin vappu, juhannus ja uusivuosi ovat hyvin viinanhuuruisia ja joulunakin on alettu käyttää yhä enemmän viinaa. Kaikki muut juhlintatavat unohtuvat, vappuna ei ole naamiaisia ei uutenavuotena valeta tinaa, juhlien ainoa sisältö on ryyppääminen ja biletys.

      No tuo oli toki hiukan karrikoitua ja nousi mieleen siksi että lähinnä tuon kaltainen juhlinta on näkyvää. Toki monet menevät mökille ja grillaavat pihallaan, nyt kun on vuodenaikaan nähden niin lämmintäkin. Mutta kukin tavallaan.

      Ja vielä loppuu, ei pidä unohtaa että Suomessa on liuta Vappu nimisiä naisia jotka viettävät tänään nimipäiviää, hyvää nimipäivää heille!

    • Anonyymi

      Pääsiäinen pian käsitelty. Nyt ryhdyn valmistamaan vapuksi juomaa. Ostan kaupasta 10kg. hienoa sokeria, 2kg. hiivaa ja .uutaman sitruunan. Viime vappuna oli "sima 15 brossaa"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe