Mielestäni vapun pitäisi olla ihan normaali arkipäivä. Turha tekosyy ryypätä vaan. Onneksi meillä saa tehdä silloin töitä, ja aionkin toivoa vappuaatolle ja vapulle työvuoron.
Vappu
19
3927
Vastaukset
- jeeeeh
JEE, Siistiä! Olet hyvä ihminen.
- että näin
Mielestäni jokainen voi kyllä ihan miettiä, että oiskohan sitä jotain kivaa tekemistä MUUTAKIN kuin sitä ryyppäämistä vappuna...
- mieltä!
Aivan turhanpäiväinen "työn" juhla... no, onhan siinä kova työ saada itsensä niin tuhannen känniin kuin junttiperinteet velvoittavat!
Suomalaisessa työssä ja työntekijän itsearvostuksessa taas ei ole ollut muutamaan vuosikymmeneen mitään juhlittavaa. Meidän työmme ja maamme omistaa kansainvälisten pankkiirien ISO RAHA. Itsenäisyyttä ei ole.
Kevään juhliminen sinänsä on hieno ja muinainen tapa, mutta sitä pystyy jokainen juhlistamaan kyllä jokaisena keväisenä tavallisena arkipäivänäkin luonnon helmassa, sielun levätessä.
Itse ainakin pysyn visusti kaukana kaikenmaailman haalaripellejen ja muiden känniääliöiden täyttämistä, kusta ja viinaa vellovista, turhien ilmapallojen täyttämistä ja muuten roskaisista kaduista.- werty
Haalaripellet........
(\ /)
(-.-)
( . )
0 0
ja pääsiäispupu niin ja muut känniääliöt ja menninkäiset ja kaikki jotka osaa lentää ja sit vielä Fidel Castro ja ketä meitä nyt on teräsmies jne...
- niin on
porukka vaan ryyppää tappotahtiin. ei mitään järkeä.
- 7+7-14
Itse haluaisin Pitää Vappuna Nahkatakkia.Neuvostomallista kokardia ja sitten ajaa joskus autoa ja tarjota neideille kyytejä ajokortin kera
- jovain
Ei Vappu turha ole, niinkun ei ole juhannus eikä joulukaan.Vappu itse työväen, opiskelijoiden ja kevään juhlana on hyvä juttu. Aikamonen "pakkoryypätä ja pakkoilojuhla" se valitettavasti on.Vapusta on suurimmat vahingot lapsille ja nuorille ton pakon takia.Se ei ole vapun vika vaan pöhköjen arvojen. Räkä poskella ympäripäissään on monessa porukassa kova tyyppi.Siis ryyppäämään!
- pakko ja pakko
se on "pakko" ei pakko. Itsestäänhän tuo kiinni on.
- vapuksi
haaveilen minäkin!!
- Ravintolaan
Siis TÖIHIN ravintolaan 23 vuoteen äitini on ollut töissä kaikki nämä luetellut "törkyjuhlat" paitsi silloin kun on ollut pakkovapaa-> äitiysloma!
Eikö se kuitenkin ole niin että suomalainen kehittää mistä tahansa juhlasta ryyppyjuhlan...toisaalta sitä ei tarvitse kaikkien tehdä kuten aivottomat sopulit, voi mennä vaikka mökille ja pitää omat vappujuhlat hyvän ruuan ja oleilun merkeissä, lapsillekkin on varmasti hauskempaa viettää vappua palloineen ja omine naamiaisineen kuin kuunnella tyhjää marmatusta aikuisen suusta. Koitetaan hei löytää se sisäinen lapsi itsestämme, viinalla tai ilman. Mökillä tai kaupungissa!
- Iso-B
Teillä lestoilla nyt on muutenkin varsin erikoiset elämäntavat.
- on tervetullut!
En ryyppää muulloinkaan - miksi pitäisi siis vappunakaan???
- Ninni¤
Näin on. Tässä juhlineena muutenkin jo ihan tarpeeksi vkonloppuisin, aion pitää ihan raittiin vapun,kun muut juhlii =)
Selvinpäin nyt ei ainakaan kiinnosta sitä örvellystä lähteä seuraamaan... =0 - mu en ainakaan minä
Ei tarvitse "toivoa" työvuoroa.
Oltiin jo joulu sekä uusivuosi että pääsiäinen töissä.Nyt "päästään"töihin taas vappuna helatorstaina=samana päivänä.Sit "päästään" taas junannusaattoiltana iltavuoroon ja juhannuspäivänä myös.Joulu taitaa olla vapaaa tänä vuonna, ellei taas palata tästä viisivuorosta nelivuoroon.
Terv.salolainen - *PP
Vappu on todellakin TÄYSIN turha "juhla". Eikös sitä pidetä jonkinlaisena "työnpäivänä", ja sitten se useimmiten "pyhitetään" ryyppäämiselle??
Ja käsittääkseni eniten vappua odottavat ja "juhlivat" teinit, jotka eivät edes tiedä mitä työ on.
Mutta, kukin tavallaan- onneksi olen vapun töissä, ja vieläpä yövuorossa!!!=) - alexndrea3
tosi turha ,ahdistuin aina ennenkin kun piti muksuille jotain rääsää väsätä vappukemuihin ,kun kiirees niitä sai etsiä .En joutilaampaa juhlaa tiedä .Sais olla jotain sosiaalisempaa toimintaa ,joista vois muutenkin kuin juomalla remuta ja ostaa ,ostamasta päästyäänkin .Sais olla edes mukavaa ohjelmaa televisiossa .Vaikka musikkikonsertteja .
- yhdessä olosta
lasten kanssa.Emme tarvitse sirkushuveja,olemme vaan ja nautimme juttelemme mitä kuuluu ja miten on päivä sujunut koulussa sekä ystävien kanssa.
- Eppo
Töissä työn päivänä olen minäkin ja tyytyväinen koska palkka on silloin hyvä. En ole koskaan pitänyt vappua mitenkään erityisenä, mutta antaa muiden juhlia. Kuten joku tuolla mainitsikin, suomalaiset tekevät jokaisesta juhlasta ryyppyjuhlan. Ainakin vappu, juhannus ja uusivuosi ovat hyvin viinanhuuruisia ja joulunakin on alettu käyttää yhä enemmän viinaa. Kaikki muut juhlintatavat unohtuvat, vappuna ei ole naamiaisia ei uutenavuotena valeta tinaa, juhlien ainoa sisältö on ryyppääminen ja biletys.
No tuo oli toki hiukan karrikoitua ja nousi mieleen siksi että lähinnä tuon kaltainen juhlinta on näkyvää. Toki monet menevät mökille ja grillaavat pihallaan, nyt kun on vuodenaikaan nähden niin lämmintäkin. Mutta kukin tavallaan.
Ja vielä loppuu, ei pidä unohtaa että Suomessa on liuta Vappu nimisiä naisia jotka viettävät tänään nimipäiviää, hyvää nimipäivää heille! - Anonyymi
Pääsiäinen pian käsitelty. Nyt ryhdyn valmistamaan vapuksi juomaa. Ostan kaupasta 10kg. hienoa sokeria, 2kg. hiivaa ja .uutaman sitruunan. Viime vappuna oli "sima 15 brossaa"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172303Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671539Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031469Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61382Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell791210Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.371178Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056