Miten saan poistettua

Aina kun yritän poistaa tätä v... tiedostoa, niin kone ilmoittaa:Cannot delete. Access is denied.The source file may be in use. Kertokaa ihmeessä tämmöselle "ei niin fiksu ATK asiantuntijalle", että miten sen saa pois. Kiitos jo etukäteen.
3516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niminen tuo tiedosto on. Onko se ohjelma vai jokin muu tiedosto. Tiedosto on "käytössä" eli jos se on ohjelma se on ladattu muistiin, mutta jos se ei ole ohjelma joku ohjelma käyttää sitä. Auttaisi myös tietää mikä käyttis on käytössä. Auttaisi lähinnä tuo poistamisen kannalta.

Äänestä

Käynnistä kone DOS tilassa ja linkoo se tiedosto roskiin.

Äänestä
  • Älä nakkaa roskiin DOS:n puolelta. Entäpä jos se onkin niin tärkeä tiedosto, että sen puuttuminen aiheuttaa sen, että käyttis tai jokin ohjelma ei enää toimi...
    Jos keskustelun aloittaja haluaa tarkempaa tietoa, kerro sen tiedoston nimi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koneelta häirikkö tiedoston... kirjoitti:

Aina kun yritän poistaa tätä v... tiedostoa, niin kone ilmoittaa:Cannot delete. Access is denied.The source file may be in use. Kertokaa ihmeessä tämmöselle "ei niin fiksu ATK asiantuntijalle", että miten sen saa pois. Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu