Onko kokemuksia, topvision, digital wonderworld tai fotemia?

Kannoni 40D tarpeessa

Näyttäisi olevan monia halpoja nettikaupoja,

http://www.topvision-online.de/
http://www.digiwowo.com/
http://www.fotemia.de

mutta mikä mahtanee olla plaatu? Digital Wonder World ilmeisesti on entinen New York Camera, jota on parjattu, mutta entäs muut? Kun Canon 40D:n ostaa, lätkäsee siihen 150€ cashbackin, niin hinnaksi tulee pyöreät 750€ ja rapiat, kun esim. (kehutussa, tosin) Rajalassa 1000... Kolmasosa lisää hintaa palvelusta, rupee kyllä olemaan tippi jonka takia pitää olla aika hurja palvelu :).

Eli milipiteitä? Onko kukaan tilannut koskaanmilloinkaan? Että tuleeko kamra ollenkaan, ja jos tulee, nii tuleeo Indokiinalainen ohjeläpyskä ja jenkkilaturi :)

Hiphei
M

1

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin tilaa pois

      > mutta mikä mahtanee olla plaatu?

      Siis palvelu? Jotain automaagisesti laadittuja, muka käsin & kiireessä kirjoitettuja sposteja satelee, mutta tiedustelut noin keskimäärin katoavat kuin pieru saharaan ... ja vastaukset englanninkielisiin kysymyksiin ovat sitten saksaksi. Näin siis pahimmillaan (Ny-cameran tyyliin)

      > niin hinnaksi tulee pyöreät 750€ ja rapiat

      Niin, rapiat toimituskulut, jotka voivat olla luokkaa 40 €, jos/kun ainoa vaihtoehto on DHL tms. kuriiripalvelu, mikä tyypillisesti selviää vasta tilausta rustattaessa. Ne webbisivuilla mainostetut kulut pätevät vain kotimaan (Saksan) postipaketteihin...

      > Onko kukaan tilannut koskaanmilloinkaan? Että tuleeko kamra ollenkaan, ja jos tulee, nii tuleeo Indokiinalainen ohjeläpyskä ja jenkkilaturi :)

      Kyllä tulee ja mitä on tilattukin. Välillä olen kyllä joutunut laittamaan suotimia palautukseen, kun niitä ei oltu vaivauduttu pakkaamaan kunnolla.

      Vaan ne toimitusajat... Parhaimmillaankin puhutaan viikosta, kun tavaraa on "hyllyssä" (tarkoittanee Saksalaisen maahantuojan hyllyä) ja "ensi viikolla" voikin sitten tarkoittaa kolmea kuukautta ... missä vaiheessa kamat olisi saanut jo Suomestakin samaan hintaan.

      Longer delivery period = voit tilata, mutta tavaraa ei enää saatavana, koska valmistus loppunut ja maahantuojan varastot tyhjät (1 kpl otoksen perusteella)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2258
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      1883
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1465
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      15
      1309
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      110
      1289
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1035
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      884
    9. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      853
    10. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      74
      846
    Aihe