Olenko nähnyt unta, vai onko jossain LTO-laitteessa sellainen ominaisuus että puhaltimen nopeuden säätämisen sijaan valitaan vain haluttu paine-ero (ulko- ja sisäilman välillä?) ja laite itse muuttaa puhaltimen nopeutta tarpeen mukaan niin että tämä paine-ero pysyy vakiona? Eli ei tarvita mitään takkakytkimiä tms.
Vai onko niissä vain joku painetunnistin liesituulettimen hormissa? Silloinhan tarvitaan kuitenkin takkakytkin takkaa varten?
Vai onko niissä vain joku painetunnistin liesituulettimen hormissa? Silloinhan tarvitaan kuitenkin takkakytkin takkaa varten?
Vastaukset 6
Vanhimmat
vikalähteitä liikaa....
En tiedä onko omakotitaloon valmiita kyseisellä toiminnolla. Mutta ittellä on Enerventin pingvin johka meinaan uusia automatiikan ja laittaa juurikin kyseisen toiminnon. Sillon saadaan aina tasapaino taloon, oli sitten takas tuli tai liesituuletin hurisemas.
Enerventillä on lisävarusteena kanavapaineanturit joiden avulla kone pitää kavapaineet vakiona, vaikka esim. suodatin likaantuu. Tällä ei kuitenkaan ole juuri tekemistä talon alipaineisuuden kanssa. Talon alipaineisuus on vaikea mitattava kun tuuli aiheuttaa suurempia heittoja mittaukseen kuin mitä on talon alipaine. Samaten ulkolämpötila vaikuttaa talon alipaineisuuteen. Mittaus pitäisi suorittaa monesta pisteestä eri puolilta taloa ja eri korkeuksilta. Silloin kun ulkona ja sisällä suunnilleen samanlämpöistä ja tuuleton ilma niin mittaus voisi toimiakin.
Helpompi tapa automaattiseen tasapainotukseen on käyttää takkakytkinliitäntää keskuspölynimurille ja liesituulettimelle. Se toimii kun säätää puhallinnopeudet sopivaksi niin että tuloilmaa tulee sen verran enemmän kuin noilla laitteilla poistuu. Minulla liesituuletin vie lähes samanverran ilmaa kuin keskuspölynimuri.
että tuuli vaikuttaa mutta aika hyvin pystyy kompensoimaan esim laittamalla ulkopaineen vertoletkun jakorasian sisään ja avaa pari reikää jotta ilma liikkuu. Lisäksi pitää olla tarpeeksi pitkä vaimennusaika miuttauksessa ettei tuulen puuskat vaikuta.
Missään koneessa ei ole paineanturia, sillä se on kaalliis.
/- 50Pa/0.1Pa mittari maksoi 600€, ei liene tarpeellinen pieniin laitteisiin!!! Rimpuloita saa muutamalla kympillä.