tarvitsisin muutaman neuvon ja tiedon

kiitoksia jo etukäteen jos pystytte neuvomaan ja antaa tietoa:)
ensinäkin haluaisin todella lopettaa,mutta aina jo ekana päivänä ratkean.."kova" ennätykseni on muistaakseni 7-8tuntia:(ei siis mene kovin hyvin!!
niin haluasin parempia motivaatioita ku vaan sen,että haluun lopettaa...
paljonko nikotinel purkat maksaa(oli parempia mielestäni kuin nicorette..kun kokeilin kaverilta)?
entä auttaako ne imeskely tabletit?hinta luokka?
mun rahallinen saldo on tällä hetkellä kovat 5euroo,että sillä pitäs alottaa niitten ostelu=P
kiitoksia vielä:)
mutta ennen kaikkia tarvitsisin motivaatiota...sen jo tietäisin jos pystyisin täällä internetis seilaan koko aika niin pystyisin lopettaan...mutta en omista konetta:(
7563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joo.. mullakin oli sama juttu olin jossain vaiheessa aina vaa sen 14-15tuntia lakossa ja sit ratkesin. Kuinka ollakkaan nyt olen ollut 2kk polttamatta ja olen onnistunut siksi että motivaatio on ollut kova. Lakon alkuvaiheessa se ei ollut kova joten kokeileppa seuraavaa. Sovit jonkun tupakoimattoman frendisi kanssa että jos esim: 2vko:n aikana poltat joudut maksamaan hänelle vaikkapa 30euroa..siinä on mielellään polttamatta jo ihan kunnian vuoksi. Ja vielä omasta lakostani: Ratkesin itse monta kertaa noin ekojen 4vkon aikana (en kuitenkaan vedon aikana).Silloin aloin oppia että tulee vaan huono fiilis jos polttaa. Nyt olen siis onnistunut olemaan ilman. Kun olet ollut jo vaikka pari viikkoa polttamatta ja poltat.. huomaat että se vaan vituttaa mutta älä luovuta koska ratkeamisten kautta se motivaatio nousee niin suureksi että onnistut.

Äänestä

Ostat tupakin sijasta korvaustuotteita... Yksinkertaista... Saman verran siinä suunnilleen menee rahaa...

Äänestä

Luin yhdestä lääkärikirjasta seuraavan lauseen: "Tärkeintä lopettamisessa on, että todella haluaa. Ei saa olla pienintäkään sisäistä epäröintiä". Se auttoi minut alkuun. En tehnyt lakkoa, en kertonut lopettamisestani kenellekään. Nyt olen ollut polttamatta 12 vuotta. Poltin 20 vuotta ja paljon; loppuaikoina lähes 2 askia päivässä!

Ei tullut kauheita vieroitusoireita en käyttänyt mitään "korvaushoitoa". Tosin en ole uskaltanut polttaa yhtään tupakkaa sen jälkeen, sillä aiemmin tein useita epäonnistuneita lopetusyrityksiä, ja tiedän, että jos poltan yhdenkin savukkeen, alkaa koko rumba uudelleen.

Mutta vuosien myötä olen huomannut, että kyllä tupakka todella vaikuttaa myös ulkonäköön (olen nainen); ihoni palautui aikanaan entiselleen, en ole enää harmaa ja ennenkaikkea: EN HAISE PAHALLE, kuten piintyneet tupakotsijat. Kirjoita vaikka lappu seinällesi: SINÄ PYSYTY SIIHEN! Tsemppiä!

Äänestä

kiitoksia kaikille,jotka auttoivat:)
yritän noita konsteja.
mutta,lisääkin neuvoja saapi tulla tottakai:)

Äänestä

25 vuotta käryttelyä, edellisestä lakosta 20v mutta nyt lopetuksesta jo 2,5 v enkä polta enää koskaan.
Päätä että lopetat joskus. Ei ehkä vielä tänään mutta joskus. Ajattele paljon niitä haittoja mitä
tupakasta pahimmillaan voi tulla. Jos olet perheellinen, iske kuoleman pelkoa kehiin. Kun olin valmis kokeilin laastareita (2 kpl ei iloa), purukumia (pahaa kun perkele)ja huomasin että jenkki ajaa saman asian ja on paljon halvempaa.
Pyrin hakeutumaan tilanteisiin joissa lankeaisin, mutta olin päättänyt etten polta. Nyt on jo helppo sanoa että tärkeintä on motivaatio jota ilman onnistuminen on vaikeaa, mutta sen avulla
helpompaa kuin uskotkaan.

Äänestä

itse lopetin tänään (saa nähdä miten käy) olen jo kaks vuotta puhunut lopettamisesta mutta viime maanantaina päätin lopettaa, muutaman päivän poltin 2 tupakkia päivässä ja nyt loppui kokonaan. se on luonteen heikkoutta jos ei pysty lopettamaan

Äänestä

kiittelen jälleen kaikkia vastanneita ja yritän käyttää neuvojanne mahdollisimman paljon:)kiitos!tietenki(jälleen kerran)saapi lisää laitella neuvojanne:)

t.smart

Äänestä

Kommentoi aloitusta


smart kirjoitti:

kiitoksia jo etukäteen jos pystytte neuvomaan ja antaa tietoa:)
ensinäkin haluaisin todella lopettaa,mutta aina jo ekana päivänä ratkean.."kova" ennätykseni on muistaakseni 7-8tuntia:(ei siis mene kovin hyvin!!
niin haluasin parempia motivaatioita ku vaan sen,että haluun lopettaa...
paljonko nikotinel purkat maksaa(oli parempia mielestäni kuin nicorette..kun kokeilin kaverilta)?
entä auttaako ne imeskely tabletit?hinta luokka?
mun rahallinen saldo on tällä hetkellä kovat 5euroo,että sillä pitäs alottaa niitten ostelu=P
kiitoksia vielä:)
mutta ennen kaikkia tarvitsisin motivaatiota...sen jo tietäisin jos pystyisin täällä internetis seilaan koko aika niin pystyisin lopettaan...mutta en omista konetta:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu