OTETAANKO

Olisivat porukalla huhujen mukaan muuttamassa Kotkaan.Tämä on faktaa.
14657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

näköisiä!Eksotiikkaa,Eksotiikkaa.Sori pyhtääläiset,en ole rasisti,mutta ei se nyt vaan käy!

Äänestä

Käytännössähän Pyhtää on jo osa Kotkaa. Mitä se nyt muuttaisi jos "kunnallisteknisesti" asia kruunattaisiin. Sitäpaitsi esim. ei asiat voi mennä enää kirkonkylässä huonompaan suuntaan! Palvelut sieltä on viety pois jo aikoja sitten. Huutjärvi on taas niin lähellä Kotkan palveluja, että mikään ei muutu käytännössä.

Äänestä
  • Pyhtää ja Kotka voisivat ehkä yhdistyä. Häviäisi se turha kaksikielisyys. Täytyisi kuitenkin muistaa, että siinä ei yhdistyisi sitten vain Kotka ja Pyhtää, vaan myös Kymi. Vanhan Kymin (ja Karhulan) kunnan alueella asuu nykyisin noin 25 000 ihmistä. Se on melkein puolet koko nykyisestä Kotkasta ja pystyisi jo yksinkin täyttämään puitelain edellytykset. Eli jos Pyhtää yhsityisi nykyiseen Kotkaan, niin painopiste tulisi entisestään sieltä saarelta pois. Oikea keskustan paikka olisi silloin linja Sutelasta Kyminlinnan kautta Karhulaan. Hallinnollisia palveluja näille alueille pitäisi saada lisää.

    Äänestä

  • asuinpaikka. Pyhtää todella rauhallinen ja turvallinen. Hesalaiselle just oikee asuinpaikka. Kaipaan maaseudun rauhaa, ei ne Kirkonkylän puutteet haittaa. Tiedän tuttavat Hesalaiset jotka asuu Kirkonkylässä ja ei moiti oloja. Mannerheimintien vilkkaus tressaa.

    Äänestä

  • Perusjunnu kirjoitti:

    Pyhtää ja Kotka voisivat ehkä yhdistyä. Häviäisi se turha kaksikielisyys. Täytyisi kuitenkin muistaa, että siinä ei yhdistyisi sitten vain Kotka ja Pyhtää, vaan myös Kymi. Vanhan Kymin (ja Karhulan) kunnan alueella asuu nykyisin noin 25 000 ihmistä. Se on melkein puolet koko nykyisestä Kotkasta ja pystyisi jo yksinkin täyttämään puitelain edellytykset. Eli jos Pyhtää yhsityisi nykyiseen Kotkaan, niin painopiste tulisi entisestään sieltä saarelta pois. Oikea keskustan paikka olisi silloin linja Sutelasta Kyminlinnan kautta Karhulaan. Hallinnollisia palveluja näille alueille pitäisi saada lisää.

    hajauttaa hallinnolliset palvelut...mitä kaikkea sitten tarkoitatkaan? Minusta on vain hyvä, että kaikki palvelut ovat lähellä toisiaan ja jos mahdollista, "yhden luukun taktiikalla". Kuinka usein tavallinen perustölliäinen "hallinnollisia" palveluita tarvitsee...? Muut palvelut on sitten eri juttu, esim. kaupat, kirjastot jne...

    Äänestä

  • Kotka rikollisten kirjoitti:

    asuinpaikka. Pyhtää todella rauhallinen ja turvallinen. Hesalaiselle just oikee asuinpaikka. Kaipaan maaseudun rauhaa, ei ne Kirkonkylän puutteet haittaa. Tiedän tuttavat Hesalaiset jotka asuu Kirkonkylässä ja ei moiti oloja. Mannerheimintien vilkkaus tressaa.

    ihan varmasti! Rauhaa Pyttis tarjoaa varmasti. Palvelut saa haettua muualta jos auto löytyy. tarkoitin palvelurakenteen niukkuudella niitä paljasjalkaisia vanhempia kirkonkyläläisiä, joilla ei autoa käytössään ole!

    Äänestä

  • Kotka rikollisten kirjoitti:

    asuinpaikka. Pyhtää todella rauhallinen ja turvallinen. Hesalaiselle just oikee asuinpaikka. Kaipaan maaseudun rauhaa, ei ne Kirkonkylän puutteet haittaa. Tiedän tuttavat Hesalaiset jotka asuu Kirkonkylässä ja ei moiti oloja. Mannerheimintien vilkkaus tressaa.

    saattaa päivällä olla rauhallinen,jos olet yötyöläinen.mutta ralli alkaa kymmenen jälkeen,purola, abc,kirkonkylä.kun aamu-uniset alkaa "työnteon" aamutunneille.

    Äänestä

ja pidetään nimi Pyhtää. Vähän niinkuin ennenvanhaan kun ei koko Kotkaa ollut! Kymiläiset tulee siinä sivussa vähän niinkuin kaupantekijäisiksi. Sitä poliisi-Eerolaa ei kyllä huolita tänne vouhkaamaan. Voisikos sen häätää vaikka Kouvolaan...?

Äänestä

mepä just muutettiin pyhtäälle kotkasta.

Äänestä
  • teit saman tempun kuin muutkin kotkalaiset -80 luvulla.suurin osa siltakylän rakentaja-porukasta oli kymi,karhula,kotka alueelta.kun aravalainaa ei saatu kotkasta,mentiin pyhtäälle karkuun.saadaan hyvät matkavähennykset,kun käydään kotkassa töissä ja pienempi veroprosentti.että näin.

    Äänestä

  • Muutitko ylä-vai-ala kaappiin.

    Äänestä

helmi ja synnyinkotini! Oi, miksi lähdinkään sen kymiläisen vosun matkaan ja jätin, ah, niin ihanan, minulle aina niin rakkaan Pyhtään?

Äänestä

sun oli muutettava kurjuutta pakoon.

Äänestä
  • ja lähdin kymiläisen vosun pulkkaan. No, pulkka ja vosu meni enkä enää löytänyt takaisin ihanaan Pyttikseen...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PYHTÄÄLÄISIÄ KOTKAAN. kirjoitti:

Olisivat porukalla huhujen mukaan muuttamassa Kotkaan.Tämä on faktaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu