ADSL-Yhteys ja IP-Osoite

Tietämätön_08

Heissan!

Kaipailisin asiallista kommenttia, eli tahtoisin yleisesti tietoa asiasta johon tahtoisin vastauksen.

Jokainenhan saa IP-osoitteen palveluntarjoajalta esimerkiksi soneralta adsl-yhteyden mukana. Onko mahdollista että joku käyttää tuota ip:tä/yhteyttä laittomasti, käyttäjän itse tätä tietämättä?

Langattomassa WLAN-verkossa tuo varmasti onnistuu jos tietää salausavaimen tai jos yhteys ei ole salattu, mutta entämä kiinteällä normaalilla adsl-modeemilla?

Toivottavasti joku käsitti kysymykseni, koska kaiketi tuo palveluntarjoajalta tullut ip on aina kiinteä vai kuinka nämä asiat menee..

Kiitoksia paljon jos joku tietoinen jaksaa uhrata vastaukselle pienen hetken! :)

5

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekniikasta

      Useimmilla operaattoreilla on käytössä vaihtuva IP-osoite eli käyttäjä saa eri kerroilla eri osoitteen, operaattorin DHCP palvelimen asetuksista riippuu kuinka helposti/usein osoite vaihtuu. Ainakin itselläni Soneralla pysyy sama osoite vaikka modeemi olisi kiinni reilun vuorokauden eli vasta useamman vuorokauden jälkeen tulee uusi osoite, tuo saattaa vaihdella Sonerallakin eri paikkakunnilla. Joillain operaattoreilla saattaa olla käytössä NAT (eli osoitteen muunnos ja siitä nimenomaan PAT eli porttimuunnos) jolloin asiakkaille annetaan "yksityisverkoille" varattuja IP osoitteita ja operaattorin järjestelmä muuntaa osoitteen julkiseksi netissä näkyväksi, tällöin useamman asiakkaan yhteys saattaa näkyä nettiin saman julkisen IP osoitteen kautta. Tämä tekniikka on käytössä IP osoitteiden vähyyden takia, kaikille nettiin kytkeytyneille koneille ei riitä omaa julkista osoitetta nykyisessä IPv4 systeemissä (tulossa oleva IPv6 poistaa tämän ongelman, kutos version yleistyminen vain kestää....).

      ADSL yhteyttä sinänsä on hankala muiden käyttää ellei asiakkaalla ole WLAN käytössä suojaamatta/heikoilla suojauksilla. Tuo operaattorin NAT joskus aiheuttaa ongelmia IP-osoitteeseen perustuvissa käytönestoissa yms. jollin yhteen asiakkaaseen kohdennettu toimenpide kohdistuu kaikkiin niihin joiden liikenne näkyy saman julkisen osoitteen kautta. Samoin voi tulla tilanne että nettiyhteyden avaava (modeemin käynnistävä) saa IP osoitteen joka on juuri saanut eston ja "syyllinen" on sammuttanut nettiyhteytensä jolloin käytetty IP-osoite "vapautuu", tällöin operaattorilla on turhan lyhyt pitoaika osoitteelle tai sitten se esto osoitteen mukaan on pitkäaikainen (useimmiten DHCP palvelimissa oletuksena näyttäisi olevan ainakin tunti-pari ennenkuin osoite annetaan "uudelle" käyttäjälle).

      http://fi.wikipedia.org/wiki/IP-osoite tuolta löytyy loppupuolelta ne yksityisverkkojen osoitteet.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Osoitteenmuunnos Ja tuolla on lisää osoitteenmuunnoksesta.

      PS. jos koneesi osoite on noita yksityisverkoille varattuja ei se tarkoita ilmanmuuta että operaattorillasi olis NAT käytössä, osassa modeemeista on NAT oletuksena päällä eli saat operaattorilta julkisen osoitteen ja modeemisi jakaa "sisäverkkoosi" NATin kautta yksitysosoitteita.

    • Ippipi

      Ip-osoite voi olla joko kiinteä tai vaihtuva.
      Saat kiinteän ip-osoitteet, jos olet tilannut sellaisen.
      Yleensä palveluntarjoajat jakavat vaihtuvia ip-osoitteita.
      Palveluntarjoajalla on laite (DHCP-palvelin), jossa on käytössä Dynamic Host Configuration Protocol niminen verkkoprotokolla ja jonka yksi tehtävä on jakaa mm. ip-osoitteita niitä pyytäville. DHCP-palvelimen antama osoite on voimassa ennalta määrätyn ajan.
      Jos sinulla on käytössäsi vaihtuva ip-osoite, niin kuin yleensä "tavallisilla" adsl-asiakkailla on, voi joku toinen käyttäjä saada käyttöönsä saman ip-osoitteen kuin sinulla on aiemmin ollut, eikä siihen liity mitään "laitonta".
      Eikä siitä myöskään aiheudu sinulle mitään ongelmia.
      Jos haluat tarkistaa minkä ip-osoitteen internettiin kytketyt palvelimet sinusta näkevät, voit kokeilla esim. http://www.whatismyip.com/ osoitetta.
      Auttoiko vastaus?

    • Ippipi

      Oman koneen ip-osoitteen voit tarkistaa komentotulkissa antamalla komennon ipconfig.

      • ipconfig

        Antaa vain adsl-purkin myöntämän osoitteen. Esim 10.0.0.4 eli aivan jotain muuta kuin www.whatismyip.com.


    • ITexpertoman

      http://img103.imageshack.us/my.php?image=ipinfozt7.jpg

      ipconfig komennot:
      ipconfig /release (vapauta/irrota ip)
      ipconfig /renew (uusi/pyydä uusi ip)
      ipconfig /flushdns (tyhjennä DNS-välimuisti)

      HUOM release ja renew eivät muuta ip:tä jos operaattori on säätänyt ip:n voimassaoloajat tiukasti ja sitoviksi ja käyttää sitä ADSL numero tekniikkaa. eli sinun liittymällesi on myönnetty tämä ip alkaen jostain ja päättyen johonkin. Ja aina kun kytkeydyt verkkoon niin DHCP tunnistaa ja lykkää sen saman suoraan vaikka VAIHTAISIT modeemiakin välissä.

      pseudo-staattinen ip

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4311
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      106
      4039
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2367
    5. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      144
      2149
    6. 132
      2067
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2064
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1949
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1708
    10. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      58
      1696
    Aihe