Kovin on hiljaista täällä Naantalin sivulla keskustelu mutta ajattelin kuitenkin kysäistä olisiko paikalla henkilöitä jotka muistavat mitä nuoriso teki 70-luvulla Naantalissa...?
Itse olin myös paikalla tuolloin ja muistan ainakin "Urkka-talon"diskon jonne oli lähes pakko päästä joka perjantai...vai oliko lauantai-ilta. Entäs muuta..itse kävin Naantalin yhteiskoulua ja tien toisella puolella oli kansalaiskoulu mutta emme olleet kovinkaan hyvissä väleissä keskenämme. Koulun vieressä oli pieni kioski josta sai ostaa hyviä piispamunkkeja =)mutta vasta ruokavälitunnilla tai koulun jälkeen.Myyjä mummelin nimi taisi olla Manta tai sitten ei mutta kerran hän oli kuitenkin kaatunut kioskissaan eikä päässyt omin avuin pystyyn, onnekseen reippaita oppilaita riensi hänen avukseen.
Naantalin keskusta onkin muuttunut paljon siitä ajasta. Esson Baarikin on muisto vain...
Itse olin myös paikalla tuolloin ja muistan ainakin "Urkka-talon"diskon jonne oli lähes pakko päästä joka perjantai...vai oliko lauantai-ilta. Entäs muuta..itse kävin Naantalin yhteiskoulua ja tien toisella puolella oli kansalaiskoulu mutta emme olleet kovinkaan hyvissä väleissä keskenämme. Koulun vieressä oli pieni kioski josta sai ostaa hyviä piispamunkkeja =)mutta vasta ruokavälitunnilla tai koulun jälkeen.Myyjä mummelin nimi taisi olla Manta tai sitten ei mutta kerran hän oli kuitenkin kaatunut kioskissaan eikä päässyt omin avuin pystyyn, onnekseen reippaita oppilaita riensi hänen avukseen.
Naantalin keskusta onkin muuttunut paljon siitä ajasta. Esson Baarikin on muisto vain...
Vastaukset 24
Vanhimmat
Siinä missä nyt on Kylpylä, oli vanha rakennus, jossa toimi kaljabaari nimeltä
LAIVAKELLO :) jee, oi aikoja !
Oliko Kultainen aurinko tai jotain...? Ja Shellin huoltamo jonka pihalla muistaakseni sininen lentokone,liekö oikea kun en lähemmin katsastanut=/
Nythän paikalla on kylpylän parkkialue.
Laivakellossa en "muistaakseni" koskaan käynyt kun en iän puolesta saanut kaljaa alaikäisenä kuin yhdestä paikasta...! Mutta elokuvissa kävin mutten muista missä oli Naantalin Kino-elokuvateatteri, eikös ollutkin sen niminen.
Motelli oli nimeltään 'kultainen aurinko' :) en kyllä olisi muistanut =)vaikka siellä kävinkin.
Kino oli siellä, niinko... käsityöläiskadun takana, siellä niitten vanhojen kerrostalojen takana, siellä oli jonkunmoinen puurötiskö, mutta oli kumminkin jonkinmoinen elokuvasali, kun ny ei o mitn. .((
jossa kävi eronneet ja karanneet kuulemma. Vai muistanko väärin?
Ja espanjanopettaja , kävikö jossakin? antoi kotiopetusta naisille.
Purin kyseisen motellin ja Shellin ja samoihin aikoihin vanhan osuuskaupan puunaatalista
👍 👍 👍
Oli jätkät rautaa ja nyt ne on terästä. Molemmat ruostuu ajan myötä.
Tässä alempana on keskustelu kaljapullon heittäjistä ja sieltä osui tuttu sukunimi esille. Näitä veljeksiä taisi olla ainakin kaksi ellei enemmän ja muistaisin että jotain ikävää sattui yhden veljen tyttöystävälle...
No piti vielä palata tuohon diskoaikaan koska sehän oli niin suosittu että siellä kävivät raisiolaisetkin. Illan viimeinen bussi lähti linja-autoasemalta joskus yhden aikoihin yöllä ja nuorisoa parveili sankoin joukoin keskustassa, arvatenkin monenmoista tuhoa aikaan saaden. Liekö syy sen mutta bussi olikin jo valmiina odottamassa Kuparivuoren mäellä diskosta tulevia.Loistavaa palvelua silloin!
Tapsa, mika ,marko ja toni ja yhdelle kävi niin, että tyttöystävän isän metsästyskivääri oli ladattuna kotona ja laukesi vahingossa kotibileissä.ja luoti tappoi tytön.
Viina ja ajattelemattomuus saa pahoja aikaan
Ihan linja-autolla turusta oli kuljetus sinne ja takaisin. Semmoisia tanssiravintoloita ei enään olekaan.
Alemmassa keskustelussa oli linkki Naantali aiheisiin valokuviin, mutta löytyisikö vastaavanlaista vanhoista Naantali valokuvista?
Ja miten vanha rakennus onkaan linja-auto asema jota bunkkeriksi kutsuimme kouluaikana? Nimittäin varhaisin muistoni Naantalista on noin vuodelta 1966 ja muistaakseni ko.rakennus oli jo silloin. Ja muistan pikku(?)puodin kadun vastakkaisella puolella. En vaan muista mitä siellä myytiin...? Mutta ruisleivästä maksoin 45 penniä Villiruusulla.
Ainakaan vielä 60-luvulla ei kukaan puhunut Diskoista, ne olivat Naantalin Löylyn ja ehkä VG-62 järjestämät „lavatanssit“ sisätiloissa. Ehkä nimi 70-luvulla jo Naantalissakin muutettiin Diskoksi, en ole varma.
Esson baarissa ei nuoriso yleensä iltaisin istunut, se oli enemmänkin päiväruokailijoiden käytössä. Siellä kyllä käytiin usein päivällä pelaamassa pajatsoa. Iltaisin istuttiin yleensä „Baari Bambinossa (?)“ normaalisti koko ilta yhden pienen CocaCola pullon kanssa. Baari sijaitsi silloisessa Birgitan talossa entistä Naantalin postia vastapäätä ja nuoriso oli ristinyt sen „Mähräksen Baariksi“ .
Entinen Naantalin työväen talo muutettiin muistaakseni näihin aikoihin elokuvateatteriksi (Naantalin Kino), joka ainakin alkuaikoina oli hyvin suosittu nuorison keskuudessa. Teatteri sijaitsi noin 150 m tupavuoren suuntaan nykyisestä kaupunkintalosta.
Ravintoloita oli talvisin esimerkiksi Naantalin Seurahuone ja Nantalin Hovi, muttei niissä nuoriso pahemmin liikkunut. Kaljoittelu oli silloin vielä vanhempien puuhaa. Kesäisin oli rannassa Kaivohuone, Rantaravintola (Rantsu) ja Tavastin Kilta. Nämäkin enemmän varttuneen väen suosiossa. Merisalissa järjestettiin näihin aikoihin myös levytansseja, toisinaan oli siellä myös paikallisia pikku orkestereita.
Naantali oli -70-luvulla kuuluisa hautakivien kaatajista ja väkivaltaisesta roskajoukosta, joka kävi hakkaamassa pitkätukkia Turussa saakka. Joku porukasta näyttää olevan vielä hengissä, koska jaksaa puuhata patsasta Pekka Siitoinille.
Bunkkeri-linjuriaseman rakentaminen alkoi syksyllä 1965. Valmistui keväällä 1966. Pääkaupunkiseudulta tulevat vierailijat sanoivat, että Espoossa päin monet linjurit olivat "rotiskoja", mutta Naantalin linjurit olivat heidän mielestään todella hienoja.
Naantalin Yhteiskoulu tuli tutuksi 1965-1970. Oppitunneilla en tosin aina pysynyt hereillä... Makeisten syönti onnistui hyvin, koska koulun vieressä oli Vilman kioski.
Minäkin tykkäsin syödä makeisia, innokkaammin kuin olisi ollut järkevää.
Mielenkiintoista juttua -kerrankin. Saisi olla paljon enemmän 60- ja 70-lukujen muisteluja. Naantali-palstalla on liian paljon yhdentekeviä lässy-lässyn -juttuja, joissa ei ole mitään mielenkiintoista. -Siis haluan enemmän juttuja mm. Naantalin Yhteiskoulusta ja vuosikymmenien takaisista ajoista.
Kyllä sillon oli menoa ja meininkiä, yhteiskoulussa oli hyviä opettaja...maija inki helvi parrukoski masanope tassu jne
jöllin laulutunnit.
Juu, enemmän voitaisiin muistella Pekka Siitointa, vaikka hän oli syntyjään savolainen
Jokainen voi muistella mitä tykkää. Kunhan ei savolaista juoppoa.
👍 👍 👍
Bunkkerissa aloitti HEIKKI HESE SALMINEN,piti grilliä monta vuotta..