Olis kiva saada vinkkejä kuinka elää juuri tässä hetkessä eikä murehtia esim. seuraavan päivän asioita? Toi tuppaa olee mulla tosi paha.. Haluaisin vain nauttia tästä hetkestä! Kiitos.
Vinkkejä.
----
2486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heippa,
mulla ovat paljon auttaneet bachin kukkatipat ja kärsimyskukka- ja valeriaana-yrttitabletit.
Bachin kukkatipoista huoleen yms. auttaa ainakin "white chestnut"-uute, joka auttaa, kun päässä pyörivät oravanpyörän lailla ei-toivotut, jomottavat ajatukset, joista ei pääse eroon. Elm ja oak-uutteet auttavat ylikuormitukseen, auttavat rentoutumaan. Kärsimyskukka on yrttilääke (saa luontaistuotekaupoista), joka rentouttaa, ja valeriaana auttaa ahdistukseen ja rauhoittaa. Valeriaanaa saa apteekeista. Oon käyttänyt molempia yhdessä ja sitten bachin kukkatipoista aina valinnut jotain sopivaa uutetta. Netistä löytyy paljon tietoa bachin tipoista (38 erilaista tippaa, mm. masennukseen, pelkoihin, uupumukseen, vihaan yms. )
Tommy Hellstenin kirja "Saat sen mistä luovut" on auttanut paljon, ja kahvien, kofeiinien, sokereiden yms. välttäminen oikeastaan kokonaan ja ruokavalio-muutos on auttanut yleiseen hermostuneisuuteen tosi paljon (täysjyväviljoja, kalaöljykapseleita, tosi paljon tuoreita hedelmiä ja vihanneksia).
Mulla on itselläni: valeriaanaa, e-epaa ja avena sativaa.. Ei auta ei.