Meillä väliovet ovat kellastuneet, vaikka ne alunperin ovat olleet valkoiset. Mistäköhän johtuu ja onko muilla ollut samoja ongelmia? Talo rakennettu 2000 luvun alussa.
Kellastuvat väliovet
Onko muilla ongelmia
44390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
valkoinen maali kellastuu usein ajan myötä. kyseessä on pimeäkellastuminen tai maalissa olevat aineet reagoivat hapen kanssa jotenkin niin, että maali alkaa kellastua.
ei voi estää tuota kellastumista. uudelleenmaalaus päälle mikäli haittaa kovasti ja uuteen valkoiseen maaliin voi sekoittaa vähän mustaa väriä sekaan.
Vesiohenteiset maalilla maalatut kellastuu.Happokovetteiset maalit kestää vaikka kymmenen vuotta kellastumatta.Nykyään on vähän vain happomaalilla maalaajia.
Minä taas olen lukenut päinvastaista, vesiohenteiset (lateksi) maalit eivät kellastu, kun taas öljymaalit kellastuvat?
Katsohan nykylistaja kun ne on ollut reilun vuoden käytössä.Onko väri maalarin valkoinen.Olen ollut parikymmentä vuotta maalien kanssa tekemisissä ja en kyllä nyt luota lukemaasi.