Taas olen ollut viikon niin vihainen, että kaikki on osansa saaneet. Tänään katsoin parhaaksi lähteä hetkeksi muiden luota, koska muuten saan kaikki suuttumaan minulle. Ihan sama, mitä minulle sanotaan, niin ärsyynnyn. Tämä alkaa viikkoa ennen kuukautisia ja jatkuu kunnes kuukautiset loppuvat. Tänään ensimmäisenä vuotopäivänä olo on pahin, kun joka paikkaa koskee ja itkettää ja kiukuttaa entistä enemmän ja kaikki on huonosti. Kaksi viikkoa kuukaudesta siis keskimäärin olen epätasapainoinen, itkuherkkä ja mahdottoman kiukkuinen. Mitä ihmettä tässä alkais tehdä??? Taas on kestettävä viikko tätä kipua ja jo valmiiksi ottaa päähän. onko muita onnettomia?
kuukautisongelmat
joahanna##
2640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
raivostun aivan ihme asioista,jos äijäni kysyy vaikkapa miten työpäivä meni,niin ärsyynnyn jopa sellaisista.oikeestaan mulle ei tarttis puhua ollenkaan,ärsyttää kaikki.ja just viikkoa ennen menkkoja alkaa tämä ärsyyntyminen kaikkeen ja kaikkiin.
Mulla oli ihan sama ongelma.
Ihan alkuun se johtui menkkojen aiheuttamasta fyysisestä pahasta olosta. Kroppaa särki rintojen ja polvien väliseltä alueelta ja vatsa kramppasi... Yritä nyt siinä sitten olla hyvällä tuulella ja hymyillä.
Sitten aloitin pillereiden syönnin ja huomasin selvästi, kuinka pillerit vaikuttivat mielialaani. Muu kuukausi meni ihan zombiena, kunnes menkat alkoi lähestyä. Sitten alkoikin räiskyä ja kyyneleet virrata.
Nyt olen onneksi löytänyt hyvän ehkäisytavan. Olen edelleen menkkojen aikaan hieman herkempi, mutta vain hieman.