Lentokoneeseen mukaan

peppi

Niin, uh, tyhmä kysymys. Saako sytkärin viedä matkustamoon? Ruumaan nyt luultavasti ainakin saa.

6

7002

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Sytkärin taitaa saada tuoda matkustamoon, mutta ei ruumaan. Ainakin tulitikkujen kohdalla on näin, eli saa ottaa matkustamoon, mutta ei ruumaan.

      • peppi

        Hassua. Pelkään vaan että ne alkavat räjähtelemään (:D) Ai kauheeta. Mulla muutenkin kaamea lentopelko, tulivehkeiden räjähtelyt ei auta asiaa yhtään :)


      • Ronja9
        peppi kirjoitti:

        Hassua. Pelkään vaan että ne alkavat räjähtelemään (:D) Ai kauheeta. Mulla muutenkin kaamea lentopelko, tulivehkeiden räjähtelyt ei auta asiaa yhtään :)

        Jätä tulivehkeet sitten pois! Ei yksi sytkäri nyt niin paljon maksa, etteikö voisi ostaa paikan päältä uutta.

        Nimenomaan turvallisuussyistä sytkärit ja tikut saa kuljettaa vain matkustamossa, ruumassahan ne saisivat mahdollisesti sytyttyään jatkaa huomaamatta palamistaan, matkustajan taskussa syttyminen huomataan välittömästi ja tuli pystytään sammuttamaan saman tien.


    • finavian

      "...Esimerkiksi tulitikkuaskin tai tupakansytyttimen matkustaja voi viedä taskussaan lentokoneen matkustamoon..."

      http://www.finavia.fi/pakkaaoikein

      "Jätä alla luetellut aineet pääsääntöisesti kokonaan kotiin ja hanki ne vasta perillä matkakohteessa. Lentokoneessa on kiellettyä kuljettaa sellaisia pulloja ja pakkauksia, joissa on myrkyllisten, syövyttävien tai herkästi syttyvien aineiden merkki.

      - Nestemäiset, paineistetut, palavat tai myrkylliset kaasut (esim. retkikeitinten butaanisäiliöt, sukeltajien happi- tai ilmasäiliöt, palonsammuttimet, asetyleeni, nestemäinen typpi, ammoniakki, kloori)
      - Tulenarat nesteet ja kiinteät aineet (esim. maalit, tärpätti, bensiini, dieselöljy, selluloidi, fosfori, kalsiumkarbidi, natrium)
      - Räjähteet, ammukset, ilotulitusvälineet ja valoraketit
      - Syövyttävät aineet (esim. nestepitoiset akut, rikkihappo, natriumhydroksidi, elohopea)
      - Hapettavat aineet (esim. valkaisuaineet, kemialliset happigeneraattorit, ammoniumnitraattilannoitteet, kalsiumkloraatti)
      - Myrkyt ja tartuntavaaralliset aineet (esim. arsenikki, nikotiini, tuholaismyrkyt, bakteerit, virukset)
      - Radioaktiiviset aineet (esim. teollisuuden ja lääketieteen säteilylähteet, koboltti-60, cesium-131)
      - Muut vaaralliset aineet (esim. asbesti, hiilihappojää, voimakkaat magneetit, polttomoottorit, ympäristömyrkyt)
      - Eräitä vaarallisiksi luokiteltavia aineita ja tarvikkeita matkustaja voi kuitenkin määräysten mukaan kuljettaa. Esimerkiksi tulitikkuaskin tai tupakansytyttimen matkustaja voi viedä taskussaan lentokoneen matkustamoon."

      • peppi

        Näin, ehkäpä uskallan viedä siis sytkärin matkalle :)


    • Anonyymi

      Saako lentokoneeseen viedä magneetti kalastus magneetin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe