Väritahran poisto muovimatosta

tessu

Nyt tarvittais hyviä vinkkejä, hätä on suuri!

Jätin värikkään muovikassin lattialle, ja vieressä sattui olemaan pesuainepullo, joka jossain vaiheessa vuoti sen kassin alle, ja kassista irtosi väriä lattiaan. Nyt muovilattiassani on siis iso kirkkaanvioletti läikkä, jota en saa pois millään!

Olen kokeillut tavallista pesuainetta, olen hangannut vimillä ja jopa astianpesukoneaineella, mutta mikään ei auta, läikkä on ehkä _hieman_ haalistunut, ei muuta. Väri on samanoloista kuin violetti painomuste. Ei lähde irti millään :(

Joten...apua...! Vinkit on lopussa...:(

4

2478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jocu

      Sorry, ei lähde millään.
      Minulle kävi samoin kuten eräälle toisellekin täällä kertoilleelle: koiralla oli ripuli, ja se tavara kun oli jonkin aikaa muovimatolla, niin väri jäi siihen pysyvästi.

    • suruton

      Kokeile vielä ennen toivon menettämistä levittää tahran päälle reilu kerros raakaa tolua. Anna vaikuttaa puolen tuntia ja pese. Jos ei tepsi, kokeile samaa temppua raa'an cloriten kanssa. MAttohan on joka tapauksessa tuolta kohdin pilalla, joten ei kannata säikähtää maton pilaantumista.

      Itse sain mustikoista valuneen mehun irti valkeasta työtasosta raa'an cloriten kanssa. Millään muulla ei lähtenyt.

      • some hope

        Kynsilakan poistoaine on aikas tehokas, tosin muovin pinta karhentuu


    • kokemusta on

      Ihmesienellä sain omasta lattiasta muovipussin jäljen pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5410
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      162
      1860
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      157
      1515
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1185
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1125
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1088
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1033
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      40
      946
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe