Hei, kiikarissa astra 1,6 8 V -koneella.
Koeajossa tuntuu yllättävän pirteältä ja sitkeältä moottorilta. Yläkierroksislla 16 v on tietysti tehokkaampi, mutta minun ajelut eivät ole huudattamista, vaan lähinnä kaupunkiajoa.
Taidan kallistua 8 V -malliin. Kommentteja ?
Koeajossa tuntuu yllättävän pirteältä ja sitkeältä moottorilta. Yläkierroksislla 16 v on tietysti tehokkaampi, mutta minun ajelut eivät ole huudattamista, vaan lähinnä kaupunkiajoa.
Taidan kallistua 8 V -malliin. Kommentteja ?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aika käsittämättömiä kysyt. Et kerro mihin sen pitäisi riittää ja samaan hengenvetoon kehut jo itse kokeilleesikin auton voimavarat.
Pitäisikö meidän nyt käyttää telepaattisia kykyjämme ja selvittää pääsi sisältä olivatko tuntemuksesi koeajon aikana mielestäsi positiivisia?
kirjoitin "mutta minun ajelut eivät ole huudattamista, vaan lähinnä kaupunkiajoa. "
Anteeksi, ettet ymmärtänyt tuosta etsiväni lähinnä kaupunkiautoa. Koeajo oli lyhyt.
Kaipailen kommentteja tuollaisella moottorilla varustetun auton omistaneilta voimien riittämisestä.
Niin joillekin ei riitä oikein mikään. Oma mielipiteeni on, etä 1.6 litrainen 100 heppainen kone riittää aiva hyvin keskikokoiseen autoon.
Minkä sitä tehoa sitten oikein tarvitaan? Max nopeus Suomen teillä on 120 ja tuolla moottorilla auto kulkee lähes 180.
Moottorissa oikeastaan eniten vaikuttaa alavääntö ja se ihan teknisistä syistä on parempi 8-ventiilisessä koneessa.Itselläni oli muinoin Kadett 1.6-litraisella 8-ventiilisellä moottorilla tehoa 82 hv DIN. Huippuvääntö oli hieman 2500 kierroksen yläpuolella. Oli erittäin mielyttävä ajaa ja aikoinaan bensapihein moottori, mitä markkinoilta löytyi.
Emännälläni on jo toinen 8-venttiilinen Astra käytössä, ja olen itsekin ajanut molemmilla autoilla. Ensin oli 75 heppainen joka oli kieltämättä vähän nihkeä farmarin korissa, joka vaihtui 84 heppaiseen uudempaan 5-oviseen versioon joka riittää mielestäni todella hyvin Astraa liikuttamaan.
Auton plussat:Hyvä alhaalta vääntävä moottori, pieni polttoaineen kulutus( 6,5 seka-ajossa), nopeasti lämpeävä auto(jollei termostaatti rikki), luotettavaa perustekniikkaa( vie varmasti perille), hyvät ajo-ominaisuudet.
Omaa kokemusta on 1.6 8 ventt. 75 hv ja 84 hv sekä 1.8 16 v. Näistä miellyttävin arkikäytössä ollut 1.6 8 ventt. 84 hv.
Minulta myös varauksettomat kehut tuon monipisteruisku (84 hp) 8v koneen käyttöominaisuuksista! Miellyttävimpiä koneita mitä olla voi.
Ja tuo TERMOSTAATTI - perskules että voi olla noin pieni ja halpa osa jonka vaihto vaatii kaiken lisäksi jakopään aukaisun. Miten voi olla surkea alihankkija termostaatin tekijänä vai voiko koneessa olla jotain sellaista joka syö termostaatit rikki - ei kait? Seitkytäluvulla oli joskus viallisia termostaatteja, mutta ei sen jälkeen ennen ASTRAA! Kolmas vai neljäs termostaatti menossa (kaikki vaihdettu merkkihuollossa), tuntuu että kestävät sen reilun vuoden kunnes alkavaa kränäämään. Ja kuulostaa että kaikilla on sama juttu. Täysin käsittämätöntä!
Niin, kun termostaatti on kunnossa niin lämpeää nopeasti ja lämpöä riittää! Kovina pakkastalvina tästä huolimatta takaikkunoiden kuura ei poistunut kovin vähällä kun yli -20 pakkaset.
on enemmän tehoja ja uudempaa tekniikkaa. Varjopuolena se nokkahihna, jonka vaihto 60K välein.
itse olen 16V-kannattaja ( omissa ajopeleissä 16 venttiiliä, Astra '00 ja 60-lukuinen GM-jenkki, jossa myös siis 16V ja 8 sylinteriä vee-muodossa :-D )
Jo kohta 200tkm.
olen minä sellaisella venettä vetänyt trailerilla ja rankakuormia kuskannut kärryllä mettästä, että kyllä se ainakin tommosen 500-600 kilon kuorman vielä vetää perässään ihan kiitettävästi pikkuautoksi.
moo
tuossa tapauksessa kyllä riittää loistavasti 8v 1,6 mylly.
ei vie pensaakaan juuri henkäystä enempää,mikäli on kunnossa...
ei tietenkään ole kiihdytyskilpailun voittoehdokas n. 1300kg autolla.
Mutta muuten ok nurkka ajoon ja 3100 RPM 100kmh ajossa korkeahko kierrosluku saattaa tuntua häiritsevältä esim. 400 km ajossa.
Makuasioita.
Mutta boostaamalla turbolla on jo toinen peli.