TOTUUDEN islamin opeista ja tavotteista.
Suurin osa kansasta ei tajua koko ilmiötä ja pitää sitä merkityksettömänä...
SUOMALAINEN NAINEN
Suurin osa kansasta ei tajua koko ilmiötä ja pitää sitä merkityksettömänä...
SUOMALAINEN NAINEN
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
...edes pintapuolisesti. Kannattaa tutustua aluksi siihen, miten muslimit itse uskontonsa ymmärtävät - eikä rakennella siitä kaikenlaisia omia teologisia olkinukkeja.
Tässä on hyvä alku tutustumiselle:
Stereotypiat muslimeista länttä vihaavina fundamentalisteina ovatkin vääriä, kertoo äskettäin julkaistu mielipidemittaus. Kyse ei ole mistään lehden puhelinkyselystä, sillä tutkimuslaitos Gallup haastatteli kuuden vuoden aikana noin 50 000:ta ihmistä 35 muslimimaassa, kolmella mantereella.
"Havaitsimme, että eiväthän muslimit vihaa länsimaisia vapauksia ja demokratiaa", kertoi professori John Esposito Georgetownin yliopistosta.
Kävi ilmi, että muslimit arvostavat länsimaita - myös Yhdysvaltoja - kansalaisoikeuksien kunnioittamisesta, demokraattisesta järjestelmästä ja teknologisesta kyvykkyydestä. Samanlaisia vapauksia ja oikeuksia toivottiin omaankin maahan.
Kyselyn mukaan 93 prosenttia muslimeista edustaa maltillista linjaa, ja radikaaleja on vain 7 prosentin vähemmistö. Eivätkä radikaalit ole sen uskonnollisempia tai huono-osaisempia kuin maltillisetkaan. Päinvastoin, he ovat useimmiten paremmin koulutettuja ja hyvissä töissä.
"Ironista kyllä, radikaalit uskovat demokratiaan jopa maltillisia enemmän. He ovat tosin aika kyynisiä sen suhteen, saadaanko sitä koskaan", Esposito luonnehti.
WTC-iskuille jyrkkä tuomio
Yhtä lailla lähes kaikki haastatellut tuomitsivat syyskuun 11. päivän terrori-iskut Yhdysvaltoihin. Ne harvat, jotka hyväksyivät teon, eivät perustelleet sitä uskonnolla, vaan tarpeella vastustaa Yhdysvaltain valtapyrkimyksiä muslimimaailmassa.
Sama piirre tuli esiin tutkimuksessa laajemminkin: muslimit haluavat demokratiaa, mutta eivät salli Yhdysvaltain tuovan sitä heille väkisin. Muslimien mielestä suurin este paremmille väleille lännen kanssa onkin se, etteivät länsimaat arvosta islamia, vaan tahtovat pakottaa muslimit samaan läntiseen muottiin.
"Unelmat ovat samoja kuin lännessä: työtä ja toimeentuloa", Esposito määritteli."
http://www.suomenkuvalehti.fi/sk-netti/uutiset-ja-politiikka/ulkomaat/jattitutkimus-valtaosa-muslimeista.aspx
muslimien tapaa silpoa lapsiaan? Olen tätä sinulta ennenkin kysynyt saamatta vastausta.
suomalaisten mielipiteistä? "Hyvin harva" tuntee kaikkien suomalaisten mielipiteet islamista.
>>Kannattaa tutustua aluksi siihen, miten muslimit itse uskontonsa ymmärtävät
Muslimit on kirjoittaneet Koraanin ja hadithitkin.
Niitä on muiden muslimien uskottava.
Voitko vastata näihin seuraaviin kysymyksiin? Kummasti olet ollut hiljaa, vaikka olen esittänyt ne palstalla jo ajat sitten. (John Espositon rahoitusta tutkaillaan muuten jo USA:n parlamettitasolla, kaverin rahat kun tulevat Saudi-Arabiasta).
"Kyselyn mukaan 93 prosenttia muslimeista edustaa maltillista linjaa, ja radikaaleja on vain 7 prosentin vähemmistö. Eivätkä radikaalit ole sen uskonnollisempia tai huono-osaisempia kuin maltillisetkaan. Päinvastoin, he ovat useimmiten paremmin koulutettuja ja hyvissä töissä."
Eli paremmin koulutettujen joukossa on enemmän radikaaleja. Ok. Mutta nämä paremmin koulutetut tuntevat siis islamin opetuksia huonommin vähemmän koulutetut? Ei oikein ymmärrä...
Toiseksi, jos huono-osaisemmat muslimit eivät ole keskimäärin yhtä radikaaleja kuin hyvissä töissä käyvät, koulutetut muslimit, niin mitä pitäisi ajatella siitä kyseisen tutkimuksen tuloksia rinta rottingilla esitelleen professorin omasta ajatusmallista, että köyhyys on yksi suurin syy islamin "nimissä" tehtyyn väkivaltaan? (samaa köyhyys-argumenttia on tälläkin palstalla jankutettu sellaisten kirjoittajien taholta, jotka kuitenkin vetoavat koko ajan tuohon samaiseen tutkimukseen.) Tätäkään en oikein ymmärrä.
Voisiko joku viisaampi selittää?
"Islam ei ole demokratiaa vastaan mutta ehkä näkemys demokratiasta on hiukan erilainen."
Mitäs tästä Aapo, onko kirjoittaja väärässä? Ymmärtävätkö kaikki ihmiset ympäri maailman termit "demokratia" ja "sananvapaus" samalla tavalla?
...että mitä ovat ne teokset, lähteet & kokemukset, joiden perusteella uskot tietäväsi, mitä muslimit itse ajattelevat uskonnostaan?
Olet jo pitkään väittänyt, ettei kukaan islamia kritisoiva ymmärrä islamia oikeasti - me "rakentelemme omia kuviamme islamista", sellaisia, joihin muslimit eivät kuulemma usko - mutta kovin hämäräksi on jäänyt se, miksi sinä luulet tietäväsi asioista paremmin.
Nyt viittaat tähän uusimpaan Gallupin tutkimukseen (vaikka välttelet vastaamasta sitä koskeviin, kriittisiin kysymyksiin), mutta mihin lähteeseen olisit viitannut ennen sitä? Siihen, että olet omien sanojesi mukaan tavannut muslimeja "virallisissa tilaisuuksissa", vai mihin?
En ole Aaprahami vaan ihan tätä debattia seurannut mies. Islam perustuu koraaniin. Kaiken tarvittavan tiedon löytää sieltä. Kaikki muu on tuon uskon peruskirjan selittelyä. Ja koraanista selviää kyllä hyvin, että islam on väkivaltainen, kostonhimoinen, naisvihamielinen, epähumaani ja hyvin aggressiivinen uskonto. Eikä se ole ihme. Sehän perustuu täysin juutalaisuuteen ja kristinuskoon. Kaikilla on sama jumala ja samat kujeet. Islam, kuten kaikki muutkin ns. kirjauskonnot, ovat lähtökohdiltaan suvaitsemattomia, koska niiden on oltava opillisesti oikeassa. Tämä on islamin, aivan kuten kristinuskonkin, suuri ongelma. Mitä taas tulee maltilliseen islamiin tai ns. maallistuneeseen kristinuskoon, ne ovat vain termejä joilla selitetään uskonopin noudattamatta jättämistä parhain päin.
"Islam, kuten kaikki muutkin ns. kirjauskonnot, ovat lähtökohdiltaan suvaitsemattomia, koska niiden on oltava opillisesti oikeassa."
Voisitko viisaana miehenä vielä selittää minulle, etkö sinä ole omasta mielestäsi "opillisesti oikeassa" tuomitessasi kaikki yllä mainitut uskonnot niiden "opillisen oikeuden" vaatimuksesta?
Ja jos ja kun viisaana ihmisenä huomaat, että uskot itse olevasi yhtä lailla "opillisesti oikeassa", ja koska olet itse todennut, että tällaisesta kannasta seuraa "lähtökohtainen suvaitsemattomuus", olet yllä tullut tuominneeksi itsesi "lähtökohtaisesti suvaitsemattomaksi" ihmiseksi.
P.S. Kysymykseni nimim. Aabra-mille sisälsivät retoriikkaa; en ole oikeasti niin tietämätön asioista kuin miten asian ilmaisin. Minä tunnen kristinuskoa, islamia ja juutalaisuutta, ja ne eivät todellakaan ole samasta puusta veistetty. Tuo on tyypillinen sivistymättömän ateistin harhaluulo. Sellaista termiä kuin "kirjauskonto" ei käytetä kolmikosta juutalaisuus, kristinusko ja islam, vaan laajemmasta kokonaisuudesta. Ja koraanista ei löydä kaikkea tarvittavaa tietoa, koska ilman perimätietoa suurta osaa siitä ei voi ymmärtää. Tosin perimätieto ei sitä väkivaltaista sanomaa muuta mihinkään, kunhan vaan paljastaa vielä lisää väkivaltaa.
>>Olet jo pitkään väittänyt, ettei kukaan islamia kritisoiva ymmärrä islamia oikeasti - me "rakentelemme omia kuviamme islamista", sellaisia, joihin muslimit eivät kuulemma usko - mutta kovin hämäräksi on jäänyt se, miksi sinä luulet tietäväsi asioista paremmin.>>
Olen väittänyt, että palstan "islamkriitikot" rakentelevat omia "islameitaan", jotka ovat aivan erilaisia kuin se, mihin muslimit itse yleensä uskovat.
Mikä näkyy muun muassa linkittämästäni tutkimuksesta. Se näkyy itse asiassa suurin piirtein jokaisesta yliopistotasoisesta aihetta käsittelevästä tutkimuksesta. Jos olisit tosiasiassa opiskellut uskontotiedettä yliopistossa tai ylimalkaan tietäisit jotain uskontoja koskevasta tutkimuksesta, tietäisit myös tämän asian.
Pseudotieteen ja pitkien sananvääntelyiden, vastausten kiertämisen sekä solvaamisen eksperttimme tyytyy vastaamaan kysymyksiini vain muutamalla parjauksella ja yhdellä, mitenkään asiaan liittymättömällä argumentilla.
kuin kuumaa puuroa yllä esittämääni kysymystä?
....
islamin tavoitteet ja keinot kyllä käyvät ilmi. Suomessakin oli jo äskettäin muslimien mielenosoitus.
tavallisen kristitynkään elämästä kerrota uutisissa.
Miksi pitäisi tuntea? Olen aika huono muissakin uskonnoissa. Ne on nämä islamin ääri-ilmiöt jotka ovat vanginneet mielenkiintoni.