Älgsjö(landet)

Kuka kertoisi, miten hitossa sinne Älgsjön (siis siellä Inkoon kupeessa Bärösundin itäpäässä) satamaan ajetaan. Merikartan mukaan ainoassa järkevältä näyttävässä kohdassa on 1m vettä. Onko ajo-ohjeet julkaistu jossain oppaassa? Onko viitoitettu?
114261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Väylän kapeus ja merikortin syvyysmerkinnät saattavat aiheuttaa arkuutta ensikertalaiselle, mutta jos jatkat rohkeasti eteenpäin, saatat perille päästyäsi joutua hämmästelemään, kuinka suurten pursien joukkoon olet veneesi ohjannut.

Joka kerta kun olen poikennut Elisaaressa, on siellä ollut myös 40-50 jalkaisia valtamerten kiertäjiä. Ja kaikki sitä samaa kapeaa ränniä pitkin tulleita.

Yhtään viittaa reitille ei ole tarvinnut laittaa, kiviä ei liene ensimmästäkään; kortin syvyysmerkinnät johtunevat mutaisesta pohjasta, jossa on vaikea sanoa milloin 'vesi päättyy ja pohja alkaa'.

Äänestä
  • Olen nähnyt kuvia satamasta, jopa venelehdessä. Vene-lehden satamajutussa ei tosin sisäänajoa oltu kerrottu. Se ei liene Kaunissaaren kaltainen ördäyspaikka, vai? Pitänee mennä käymään.

    Äänestä

  • Juuso kirjoitti:

    Olen nähnyt kuvia satamasta, jopa venelehdessä. Vene-lehden satamajutussa ei tosin sisäänajoa oltu kerrottu. Se ei liene Kaunissaaren kaltainen ördäyspaikka, vai? Pitänee mennä käymään.

    Viime viikolla olimme yhden yön Elisaaressa, rauhallista oli, betonilaiturilla suorastaan leppoisa tunnelma.

    Kaunissaareen en osaa verrata. Ei ole tullut käytyä.

    Käy ihmeessä, suosittelen mm. luontopolkua.

    Katso myös:
    http://www.hel.fi/liv/ulkoilu/elisaa.html

    Äänestä

Hieno paikka on! Stadin Kaunissaareen ei voi verrata mitenkään. Rauhallinen ja lapsiperheille sopiva satamapaikka. Hyvät saunat, uimarantaa, luontopolkua, grillikatoksia, telttailualue, suihkut, kioski ja ennenkaikkea mukava isäntäväki! Betonilaiturin tyvessäkin tilaa isoillekin veneille, sillä syväystä riittää. Eikun Elisaareen, vaikka reitti onkin hieman sokkeloinen!

Äänestä
  • Hienon Elisaaren lisäksi kannattaa käydä myös Gölisnäsissä, joka on kaunis satama samalla seudulla, Orslandetin eteläpuolella. Varsin sokkeloisen saariston perukassa Inkoon vesialueella. Poijupaikkoja, sauna, suojainen satamalahti... Siellä käy ehkä hiukan vähemmän väkeä, koska satama on sivussa vilkkaalta valtatieltä, Porkkalan ja Tammisaaren väliseltä pääveneväylältä.

    Äänestä

  • Muuten menettelis mutta joku kaupunginviskaali vois' patistaa henkilökuntaa työntekoon. Aloittaa voi puuhuussien tyhjentämisellä ja perusteellisella korjauksella - siivottaisiin edes, ja sais' sinne valoakin sisälle päästä! - ja pusikon raivaamisella huussien ympäristöstä, vähentää itikoita ja tuuli pääsee paremmin puhaltamaan.
    Huusseistansa todella TÖRKEÄ, siivoton - YÄK! -paikka, suihku maksaa erikseen - 4 -henkisen perheen ei kannata paikkaan vaivautua tulee jo niin hintoihinsa että..
    Ei oo Hangon / Naantalin voittanutta!

    Enpä nähnyt yhtäkään likikään 40 -jalkaista mutta enpä ihmettelekään miksi oisin ma?

    Äänestä

Bärön väylältä 'loistosaaren' jälkeisen vihreän jälkeen ruohikkoränniin.
Ajo keskellä ränniä. Meillä syväys 1,8 m ja vettä jää allekkin. Heinäkuun
lopulla kaiku näytti 2,1 metriä veneen pohjasta. Vapaa korkeus (ei sähköjohtoja).

Äänestä
  • Sekä keskustelunavaaja että sinä puhutte Bäröstä, mutta paikannimet ovat Barö/Barösund. Meille suomenkielisille tietenkin hieman vaikeaa, kun a ja ö eivät kielessämme viihdy samassa sanassa.

    Äänestä

  • Sattuu korvaan kirjoitti:

    Sekä keskustelunavaaja että sinä puhutte Bäröstä, mutta paikannimet ovat Barö/Barösund. Meille suomenkielisille tietenkin hieman vaikeaa, kun a ja ö eivät kielessämme viihdy samassa sanassa.

    Huomasin itsekin tuon näppäilyvirheen liian myöhään. Yo-kirjoituksissa v.-83 laudatur sekä suomesta että ruotsista. Ja tuota väylää kuljettu sentään vuodesta 1978 joka kesä (ja silti on jäänyt Elisaari käymättä!).

    Äänestä

  • Väylä Elisaareen on jokunen vuosi sitten ruopattu 3 m syväksi. Ruopattu ura on tietysti alkanut täyttyä monenlaisella moskalla, mutta pari vuotta sitten sinne pääsi vielä ainakin 2,5 m syväyksellä. Elisaaren väylällä ei kannata katsella kaikua jos syväys on alle tuon 2,5, jos vauhti hidastuu, niin lisää kaasua ja keskemmälle.

    Äänestä

Kuunari Helenakin on käynyt Elisaari, joten etköhän sinäkin sinne pääse. Sitä paitsi, jos käännät kartan ympäri, on alueesta suurennos. Syvyyslukemiin ei kannata luottaa. Siellä todella olen itsekin nähnyt 50-jalkaisilla veneillään piipahtavia ruotsalaisia. Isoon nälkään suosittelen lämmöllä pizzaa, jonka tekee saaren isännän vaimo. Maksaa 18 euroa, mutta kaksi raavasta miestä EI syö sitä kerralla loppuun....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuso kirjoitti:

Kuka kertoisi, miten hitossa sinne Älgsjön (siis siellä Inkoon kupeessa Bärösundin itäpäässä) satamaan ajetaan. Merikartan mukaan ainoassa järkevältä näyttävässä kohdassa on 1m vettä. Onko ajo-ohjeet julkaistu jossain oppaassa? Onko viitoitettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu