Miten pitäisi toimia tilanteessa, jossa pennun ja kissan leikkiessä, saattaa koira saada niskasta otteen ja vetää kissaa hetken. Kisulimme on niin lutuinen ja ihana ettei pane yhtään hanttii, olen joutunut pari kertaa koiran irroittamaan eikä edelleenkään kisuli ole vihainen pennulle. Ilmeisesti tykkää rajuista leikeistä. Itseäni hirvittää, pitäisikö koiranpentua kieltää, kun tuo kissa ei itse kiellä. Kissa oli pentuna jo niin viisas ettei purrut kuin hellästi ihmisen kättä, puski ja nuoli aina perään jos oli vähän kättä kalunnut.
Koiranpentu retuttaa kissaa
lempeä kissa
6483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyseinen käytös sillä ei mene pitkään enää kunnes koira saa tappajan vaistonsa täyteen uskoonsa ja pitää kissaa saaliinaan.
Mieti kumpi on sulle tärkeämpi joku rakki vai kissa.
Kyllä koira lopulta voi tappaa kissan. Näitä tapauksia on tiedossa, että kiltti kissa on tullut oman suurikokoisen pennu rääkkäämäksi, ja lopulta on kissa menettänyt henkensäkin. Loppu äkkiä tuollaiselle koiranpennun toiminnalle. Meillä on 8 kuinen koiranpentu ja vanhempi kissa, joka on hyvin kiltti. Leikkii koiran kanssa, mutta eivät leiki sellaisia leikkejä, että kissa olisi saalis, jota otetaan hampailla kiinni. Leikit ovat hyppimistä ja juoksemista, tai vaan rauhallista yhdessä kiehnäämistä. Hetkeksikään niitä ei kuitenkaan jätetä ilman valvontaa kahdestaan. Kissalla on oma huone(keittiö), johon koira ei pääse(oviportti), ellei olla kotona.
joka antaa satuttaa itseään ja ei polustaudu.Kissa on nopeampi koiraa,mutta tietysti mikä rotu sinun koirasi on.Terrierit voi hyvinkin nappasta hengiltä kissan.
Ihan maalaisjärki käteen nyt,pentua kiellettävä ehdottomasti.Ottaisin itse pentua niskasta kiinni ja toruisin sitä, jos ei osaa nätisti leikkiä kissan kanssa niin koira pois huoneesta häpeämään..
Joo nyt on järjestelmällisesti kielletty sekä vesisuihkua naamariin koiranpennulle, jos käy kissan niskaan kiinni. Onhan tuo kisulikin oppinut pitämään puoliaan, kun oikein puraisee pentua poskesta, niin johan ote irtoaa. Koirani on saksanseisojan pentu ja kyllä tykkää kisulista, mutta kun leikit vaan on niin rajuja. Onneksi kisuli alkaa hoksata että hän on se pomo, kynsiä ei onneksi käytä vieläkään :D !
MEillä oli sama ongelma, mutta sit tajusin että meidän koiruus halusi kovasti tutustua kissaan mutta ei oikein tiennyt miten. Opetimme sille hellävaraisemman lähestymistavan meinaan pusuttelun. ensin opetimme sen kehoituksesta ja innostuksesta pussaamaan meitä "pusu" käsky. sitten opetimme että minä sanon koiralle pusu ja osoitan poikaystävääni ja kun tajuaa mitä tulee tehdä saa paljon haleja ja kehuja. sitten kun se oli kiinnostunut kissasta hoimme pusu, niin johan pusuja löytyy.... nyt on ongelmana tosin kun kissa yhä on epäluuloinen koiraammme kohtaan että se yhä työntää tassullaan koiraa pois ja koira välillä innostuu asettumaan poikittain kissan päälle, mutta eipähän pure enää... lähinnä vain ajoittaista jahtaamista... jäämässä harvinaiseksi sillä kehumme kauheasti aina kun kissa saa löntystellä rauhassa sen ohi. on oppinut ettei niin kauheen kivaa kissan jahtaaminen.
meillä toimi, mutta ei varmasti toimi kaikilla. persooniahan noi on. meillä siis tosiaan on sakemannipentu eli ei se ees sais kissaa kauheen helposti kiinni. alussa kyllä pelotti kauheesti kissan puolesta ja mietittiin että pitäisikö se antaa pois kun pentu oli niin kovakourainen, mutta eihän lemmikkiään voi hylätä toisen takia.