Siskon kanssa olisi tarkoitus rakentaa/ tilata jonkunlainen pakettiparitalo. Kuvittelemme sen olevan "edullisempi" ratkaisu, kun rakentaa kaksi omakotitaloa samalle tontille.
Löytyyköhän mistään edes paritalo paketteja? Onko kokemuksia tai neuvoja paritalo rakentamisesta? Kiitollisuudella otetaan kaikki vinkit vastaan!
Paritalopaketti löytyykö?
5
10967
Vastaukset
- Jussi
Puutalon mallistossa on ainaskin yksi paritalo, mutta löytyy niitä varmaan muiltakin valmistajilta.
- Stade
varmasti jokaiselta talotoimittajalta. Jos ei oo esitteessä, niin varmasti suunnittelevat sulle sellasen. Voit myös liittää kaksi ok-taloa yhteen, tekee vaikka autotallin tai katoksen väliin.
- Anssi
Jos tykkäätte kolhoosi-asumisesta, niin mikä ettei, mutta säästö taitaa olla lähinnä marginaalista. Talopaketin hinnassa säästätte yhden ulkoseinän verran, eli ei juuri mitään. Ostetuissa töissä säästö voi olla muutaman prosentin. Tekniikan osalta ei tule merkittävää säätöä, paitsi jos asunnot on sen verran pieniä että pari talo ei ole juuri tavallista ok-taloa suurempi. IV-koneet ja muut rojut on halvimpia juuri siinä tavallisessa pinetalon kokoluokassa ja jos siirrytään suurempiin koneisiin niin voikin tulla halvemmaksi ostaa kaksi tavallista.
Yhteinen lämmitys, käyttövesi yms. saa aikaan jatkuvan mahdollisuuden riitaan. - Reiska
Jukka-talot ovat tehneet useita paritaloja.
- saaristolainen
Herrala-taloissakin löytyy valmiita paritaloja, esim. Herrashovi 90PT.
klikkaa tästä:
http://www.herrala-talot.fi/talomallisto/TalomalliView.asp?recID=42&attnID=288
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637